RX 590 sistemde Online oyunlarda FPS düşüyor

ShishiSonson95

Hectopat
RAM
CRUCIAL Ballistix Tactical Tracer 16GB (2x8GB)
Ekran kartı
RX 590+
Anakart
MSI B450M Bazooka V2
İşlemci
Ryzen 5 2600X
Sorunum şu şekilde WoW'da en düşük ayarlarda etrafta çok oyuncu yokken V-Sync kapalı FPS 90'dan aşağı düşmüyor. Ama kalabalık bir yere girdiğimde özellikle Raid'lerde 15-20 kişi bossa atak verdiğimiz sırada FPS'im 15-20'lere düşüyor. Bir ara Online oyunlara ara verdim. O yüzden ne zamandan beri olduğunu bilmiyorum. Yaklaşık 1 senedir aralıklı olarak Online oyun oynuyorum. İlk olarak World of Warcraft oynarken sonra Lost Ark'ta aynı şekilde ve şimdi yine World of Warcraft'ta FPS düşüşleri yaşıyorum. Sorunu bir türlü çözemedim. Format attım, PC'nin içini temizledim, işlemci macunu yeniledim, BIOS'a varana kadar her şeyi güncelledim, çift monitör kullanıyordum belki kastırıyordur diye teke düşürdüm yine aynı. Sizce sorun ne olabilir bir fikriniz var mı? Monitörlerin 60Hz olması FPS düşmesine etki eder mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Online oyunlarda bu durum işlemcinin tekli çekirdek performansının zayıf olmasından kaynaklı olur genelde. MSI Afterburner ile işlemcinin tüm çekirdeklerini gösterecek şekilde FPS düşüşünün olduğu anı bizimle paylaşın. Tüm çekirdeklerin kullanım ve sıcaklık değerlerini göstermeyi unutmayın. Tahminimce alt çekirdekler tıkanıyor. Özetle işlemcinizi güncellemeniz gerekebilir.

Önerilen ayarlarda hafif kalabalık yerlerde bu şekilde

hafif kalabalık.png

Bu da her şeyi lowa çektiğimde
low ayarlarda hafif kalabalık bölge.png

Raide girebilirsem paylaşacağım düşüş anını 😀

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1533781

Daha fazla düştüğü oluyor yakalarsam atacağım

Ryzen master programı kullanılmalı mı sizce? Ben kurdum ama bi yerde performansı düşürdüğünü okumuştum
Hız aşırtma yapmayacaksanız Ryzen Master'ı kaldırın bilgisayarınızdan. Stabilizasyon sorunlarına neden olabiliyor.

2600x in bu kadar kötü bir işlemci olduğunu bilmiyordum nasıl sıkıntı çıkarabilir bu oyunda ya

Hız aşırtma yapsam kaça kadar çıkarabilirim güvenli şekilde? Yada sorunumu düzeltir mi ? İşlemcinin stock fanı var.

WoW hakkında bilgi sahibi değilim bu yüzden yorum yapamacayacağım. Ama bazı performans düşüşleri sistem ile değil oyun ile de alakalı olabiliyor. Hız aşırtmayı X ibareli bir işlemcide stok fanla yapmanızı önermem kesinlikle.

Geri
Yukarı