RX 590 ve RX 6400 arasındaki performans farkı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

partypete

Hectopat
Daha fazla  
Çok ilginç bir videoya rastladım.
RX 6400 şu an en ucuz tek fanlı modelin sıfırı 4800 TL, aynı kartın en ucuz 2. eli bu sene yapılmış ilanlarda 3000 TL.
RX 590'ın en ucuz 2. eli ise bu sene yapılmış ilanlarda (sıfırı artık yok) 2300 TL. Ayrıca bu model en üst seviye O.C. Değeri ve soğutmalı olan çift fanlı Sapphire Nitro+ modelidir.
Diğer yandan RX 6400'ün tek fanlı en ucuz modelini alıp da kimse oyun kasasına sokmak istemez. Görüntüsüne bakınca ne demek istediğimi anlarsınız.

Teknik bakımdan:
RX 590 polaris 30 mimarili, 2018 üretim bir GPU.
RX 6400 navi 24 mimarili 2022 üretim bir GPU.

İkisi arasında geçen mimariler = Vega 10, Vega 20, Navi 10, Navi 14 (Navi 21-22-23 serilerini saymıyorum.)

Bu kadar mimari geçmesine, teknoloji gelişmesine rağmen aradaki FPS farkı inanılmaz. 4 seneden fazla fark ile üretilmiş kartların bize sürprizi de henüz bitmedi. Yaşadığım bazı FPS sorunlarından ötürü araştırma yaparken fark ettim ki bu videoda görüntülenen FPS değerleri günümüzde hemen hemen eşitlenmiş durumda. Hayır güncellemeler ile RX 6400'ün FPS değerlerini RX 590'a yaklaştırmadılar ne yazık ki. RX 590'ı kaderine terk ederek FPS değerlerini RX 6400'ün değerlerine düşmesini sağladılar. Bir kez daha tüketici orangutan yerine konularak, "- bu eskimiş baba sen yenisini al en iyisi" denildi.
Buyurun efenim video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sapphire RX590 Nitro kullanmış biri olarak kart zamanında çok iyi performans veren bir karttı sonuçta RX 500 serisinin en tepe nokta kartıydı. Tek kusuru AMD'nin klasik WattMan hatalarıydı ki ben çok nadir yaşadım bu sorunu.
Konunun asıl nedeni RX 6400'den kaynaklı. Bu kart tamamen ucuz olsun sıfırda satacak bir kartımız olsun diye çıkan bir kart. Nasıl ki 3050e millet lanet okuyor bu kartında amacı iste bence ucuz diye milleti kandırmak. Yoksa çıktığı dönemde bile artık 4 GB VRAM vermesi zaten amacını belli ediyor.

Sapphire RX590 Nitro kullanmış biri olarak kart zamanında çok iyi performans veren bir karttı sonuçta RX 500 serisinin en tepe nokta kartıydı. Tek kusuru AMD'nin klasik WattMan hatalarıydı ki ben çok nadir yaşadım bu sorunu.
Konunun asıl nedeni RX 6400'den kaynaklı. Bu kart tamamen ucuz olsun sıfırda satacak bir kartımız olsun diye çıkan bir kart. Nasıl ki 3050e millet lanet okuyor bu kartında amacı iste bence ucuz diye milleti kandırmak. Yoksa çıktığı dönemde bile artık 4 GB VRAM vermesi zaten amacını belli ediyor.
Haklısın. Ancak 2. el üründe tüketim bizde oldukça zayıf. Ülke ekonomimiz kötü olmasına rağmen. Fransa'da ise 2. elde talep bize göre daha yüksek mesela(Teknoloji). Burada aralarında 4 yıl olan bir kartın günümüzdeki kendisinden daha pahalı olan bir karta Performans olarak nasıl takla attırdığına bak. Ben buna hayret ediyorum. Kimsenin dönüp de eski kartlara veya 2. ele baktığı yok. Sırf yeni olsun diye insanların aldıkları şu karta bak. Bilemiyorum söylenecek çok şey var.

Haklısın. Ancak 2. el üründe tüketim bizde oldukça zayıf. Ülke ekonomimiz kötü olmasına rağmen. Fransa'da ise 2. elde talep bize göre daha yüksek mesela(teknoloji). Burada aralarında 4 yıl olan bir kartın günümüzdeki kendisinden daha pahalı olan bir karta performans olarak nasıl takla attırdığına bak. Ben buna hayret ediyorum. Kimsenin dönüp de eski kartlara veya 2. ele baktığı yok. Sırf yeni olsun diye insanların aldıkları şu karta bak. Bilemiyorum söylenecek çok şey var.

Aynen katılıyorum. Millete 3080'den daha zayıf 4070'ler satılıyor sırf daha düşük watt için dersin ki yıllık elektrik parası adama top attıracak diye yutturuyorlar işte yav ısınsa çok yaksa ne yazar arkadaş. Bırakın artık şu tüketim çılgınlığını inanın nefsinizin kölesi oluyorsunuz az mantıkla yaklaşsanız çözersiniz bu işi. Adamların elinde 20 yıllık teknoloji zaten var her yıl para kazanmak için azar azar veriyorlar millete. Bari bu yazımı okuyan düşmesin tuzağa. Önce akıl sonra bütçe sonra F/P budur mesele.

GPU power değerlerini açsaydı da RX 590'ın güç tüketimi altında güneşlenseydik.

Power spikeları da dahil ettiğimiz vakit 1 adet RX 590, 4 adet RX 6400 kadar güç tüketmektedir.

O tüketim sülale boyu yeter XD

Bunun fatboy gibi modelleri var 225W'a kafa atıyorlar düşün. RX 6400 ise garibim, güç kablosuna bile ihtiyacı yok takıyorsun anakarta efendi efendi takılıyor.
225W ☠️ Kasa sıcaklıkları bayram ediyordur.

Bende RX 580 kullanıyorum 1600 TL'ye aldım, ikinci ele bakıyorum 4kya kadar neye yükseltirim diye 1050 Ti'ye param yetiyor garip bir piyasa.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı