RX 590 ve Ryzen 7 2700X sistem çok ısınıyor

kral87

Hectopat
Sistem özellikleri.
MSI Tomahawk B450 anakart.
Sapphire RX 590 Nitro+ SE.
AMD Ryzen 7 2700X içinden çıkan RGB fan ile kullanıyorum.
Rampage Red SKY kasam var Google bakabilrsiniz 3 tane ön fan, arkada da 1 adet egzoz fan var.
GTA 5 Online normal ayarlarda oynuyamadım ilk başlarda 5 dakika geçmeden kapanıyordu sonra düşük ayarlarla oynayabildim bir süre. Ama yine ısı yüksek bir şekilde şimdi ise yarım saattte kapanıyor. Oyun bilgisayarı, kendim topladım. Bütün fanlar çalışıyor yardım edebilecek var mı?
İşlemcide ekran kartımda çok yüksek ısılara çıkıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Öncelikle sistem kapanıyor derken komple bilgisayar mı kapanıyor yoksa görüntü gidip kasa çalışmaya devam mı ediyor? Ayrıca sıcaklık değerlerini net olarak belirtirseniz bilgili arkadaşlarda daha iyi yardımcı olacaktır. Kullandığınız kasanın hava akışını test edin. Yani yan tarafı açık bir şekilde sıcaklık değerlerine bakın. Eğer yan tarafı açık bir şekilde sıcaklık değerleri daha düşük olursa hava akışı kötüdür. Ekran kartı sıcaklığını daha da düşürmek isterseniz undervolt ve fan ayarı yapabilirsiniz. İşlemci için ise soğutucu alabilirsiniz.
Kullanmış olduğunuz kasaya baktım. Önü cam veya plastik gibi duruyor. Yani hava akışı tahminimce kötü.

Yeni toplanan sistemlerde böyle sorunlar gördükçe kahroluyorum. Heves kırıcı bir olay. Yakın zamanda sistem toplayacağım ve en büyük önceliğim "ısınma" meselesi olacak. Arkadaşın söylediği undervolt işlemini araştırın. Bura dahil hem yerli hem yabancı bir sürü forumda ryzen'ın ısınması çok tartışılmış. Çözüm genelde undervolt + iyi bir soğutucu.

80 90 bilmem yükseldiğinde sistem kapanıyordu undervolt yapmaktan başka seçeneğim yok muki acaba işlemci için sıvı soğutma olabilir kasa için tavsiyenizi alabilirim fanlarınımı değiştirsem acaba değiştirmek istesem nasıl bir seçenek olabilir ekran kartımda 80 leri zorluyor undervolt için stabiliteyi sağlamak içiön varmı öneriniz

80 90 bilmem yükseldiğinde sistem kapanıyordu undervolt yapmaktan başka seçeneğim yok muki acaba işlemci için sıvı soğutma olabilir kasa için tavsiyenizi alabilirim fanlarınımı değiştirsem acaba değiştirmek istesem nasıl bir seçenek olabilir ekran kartımda 80 leri zorluyor undervolt için stabiliteyi sağlamak içiön varmı öneriniz
Sıvı soğutma ve kasa önerisi için başka konu da açabilirsiniz bütçenizi belirterek. Bence ilk başta kasayı değiştirmekle başlayabilirsiniz. Kasayı değiştireceğiniz zamana kadar şu an yan tarafı açık bir şekilde kullanabilirsiniz. Undervolt için size tam olarak şu ayarı yapın diyemeyiz. Forum içerisinde birçok undervolt konusu var oralara bakarak en azından fikir sahibi olabilirsiniz. Ekran kartı için undervolt işlemini Radeon programı veya MSI Afterburner programını kullanabilirsiniz. Eğer Radeon programından ayar yapacaksanız görsele eklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın yoksa Radeon ayarları sıfırlanıyor. Başlangıç olarak voltaj değerini 100 düşürürsünüz. Eğer crash olursa 90 düşürürsünüz. Bu şekilde stabil bir ayar yapabilirsiniz. Ekran kartı için undervolt yaparken şöyle bir hususta var. Sizinle aynı kart aynı modeli kullanan birisinin ayarı sizde çalışmayabilir. Bu da ekran kartlarında kullanılan silikon kalitesinden kaynaklanıyor. Bana berbat bir silikon kalitesi denk geldiği için Frekans Mhz değerini biraz düşürerek undervolt işlemi uyguladım. Stok Frekans Mhz değerinde -10 voltaj bile düşürsem crash oluyordu o yüzden. Yani dediğim gibi deneme yanılma yolu ile ekran kartı için stabil bir undervolt ayarları yapabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    20,3 KB · Görüntüleme: 33
gta5 dedim madem oradan örnek veryim random ayarlarda gelen oyunda bilgisayarı kapatıyordu düşük ayarlarda son zamanlarda ise yarım saat anca dayanıyor sıcaklıklar 70-80 aralığında 75 altını görmedim bu oyunda ark survival açtım oda aşırı ısındı sistem kapanmadı ama ben korktumda kapattım 80 dereceye ulaşmıştı

Undervolt ile 20 dereceye kadar sıcaklık düşümü olabiliyor.
Net olarak kaç derece düşüş yaşanır tahmin etmemiz zor. Fakat kendi kartım üzerinden örnek vermem gerekirse ortalama 10-12 derecelik bir düşüş sağladım undervolt ve fan ayarı işlemi ile.
gta5 dedim madem oradan örnek veryim random ayarlarda gelen oyunda bilgisayarı kapatıyordu düşük ayarlarda son zamanlarda ise yarım saat anca dayanıyor sıcaklıklar 70-80 aralığında 75 altını görmedim bu oyunda ark survival açtım oda aşırı ısındı sistem kapanmadı ama ben korktumda kapattım 80 dereceye ulaşmıştı
Aslında 80 derecelerde bilgisayar kapanmaması lazım. Çünkü bende kendi ekran kartımda 89 dereceyi bile gördüm. Tabi sonraları WattMan ve siyah ekran hataları ile uğraştım orası ayrı fakat bunun sıcaklık ile alakası olduğunu sanmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı