RX 6400 Forza Horizon 5 VRAM yetmiyor

İşletim sistemi
Windows 10

Berk Chelik

Hectopat
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
SanDisk Plus 480 GB
Ekran kartı
RX 6400
Anakart
B460M-A Pro
İşlemci
i3 10100f
Evet arkadaşlar RX6400 4 GB ekran kartım var ve bu oyunda medium grafikte bile VRAM yetmiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda adam yüksek grafikte 3200 MB VRAM ile oynarken bende medium grafikte oyunu açar açmaz düşük video belleği hatası veriyor ve oyunum sürekli donuyor.

Oyunda otomatik sistem en iyi ayarı ayarlaması için ayar vardı, onu çalıştırmayı dene. 10 dk falan sürüyor. Ama senin için en iyi olanı seçiyor.

En düşük grafiği seçiyor fakat ekran kartım oyunu yüksek grafikte çalıştıran bir kart neden böyle oluyor?

Bazı ayarlar var VRAM 2 istiyorsa onu açınca 4-5 falan istiyor. O ayarın adını hatırlamıyorum, Forza Horizon'da var mı onu da bilmiyorum. İstersen bütün grafik ayarlarını elinle en düşüğe çek 2 VRAM falan isteyene kadar, sonra ayarları yükseltirsin.

En düşük grafiği seçiyor fakat ekran kartım oyunu yüksek grafikte çalıştıran bir kart neden böyle oluyor?

Ekran Görüntüsü (16).png

Ekran Görüntüsü (17).png

Ekran Görüntüsü (18).png

Ekran Görüntüsü (19).png

Far Cry 5 de vardı oradan gösteriyim dedim. Bak bakalım buna benzer ayarlar var mı? Ama grafik ayarları haricinde başka bir yerde de olabiliyor bunlar.

Son düzenleme:
Bazı ayarlar var VRAM 2 istiyorsa onu açınca 4-5 falan istiyor. O ayarın adını hatırlamıyorum, Forza Horizon'da var mı onu da bilmiyorum. İstersen bütün grafik ayarlarını elinle en düşüğe çek 2 VRAM falan isteyene kadar, sonra ayarları yükseltirsin.

Eki Görüntüle 1532931

Eki Görüntüle 1532932

Eki Görüntüle 1532933

Eki Görüntüle 1532934

Far Cry 5 de vardı oradan gösteriyim dedim. Bak bakalım buna benzer ayarlar var mı? Ama grafik ayarları haricinde başka bir yerde de olabiliyor bunlar.
Öyle ayarlar yok fakat low grafikte bile 3800 MB VRAM kullanıma kadar çıkıyor aşırı şekilde anormal.

Ben Rx 580 8 gb lik versiyonu kullanıyorum. 6000-7000 ortalama VRAM kullanımı oluyor high ayarlarda.

Ne kadar fazla ise o kadar kullanıyor diye biliyorum ama videoda high 3200 kullanıp bende Low 3800 kullanması saçma değil mi?

Teknoloji uzmanı değilim, ama gördüğüm kadarıyla adam en yüksek ayarda bile 4 VRAM falan kullanıyor, oyunun sistem gereksinimlerinde yüksek ayar için 8 VRAM gerekli diyor. Burada bir mantık hatası var, işin uzmanı daha iyi cevap verebilir bu duruma.

Bir de en düşük ayarda oyunu açmak için 4 GB VRAM diyor sistem gereksinimlerinde. Yani mantıksal olarak senin Low ayardan yukarı çıkamaman normal.

Satın aldıysan iade edip Need for Speed Heat almanı öneririm, şu an ek paketlerle 25 TL'ye Steam'de ben aldım bile. Sistem gereksinimlerinde en yüksek ayar için 3 GB VRAM istediği yazıyor, yani senin için daha mantıklı olur.

Teknoloji uzmanı değilim, ama gördüğüm kadarıyla adam en yüksek ayarda bile 4 VRAM falan kullanıyor, oyunun sistem gereksinimlerinde yüksek ayar için 8 VRAM gerekli diyor. Burada bir mantık hatası var, işin uzmanı daha iyi cevap verebilir bu duruma.

Bir de en düşük ayarda oyunu açmak için 4 GB VRAM diyor sistem gereksinimlerinde. Yani mantıksal olarak senin Low ayardan yukarı çıkamaman normal.

Satın aldıysan iade edip Need for Speed Heat almanı öneririm, şu an ek paketlerle 25 TL'ye Steam'de ben aldım bile. Sistem gereksinimlerinde en yüksek ayar için 3 GB VRAM istediği yazıyor, yani senin için daha mantıklı olur.
Game Passten oynuyordum silicem mecbur oyun ne kadar geniş haritaya etkinliklere sahip olsa da low grafik göze çok batıyor zevk vermiyor. NFS Heat alabilirim ön yargılı bakıyordum oyuna bi şans vereyim.

Game Passten oynuyordum silicem mecbur oyun ne kadar geniş haritaya etkinliklere sahip olsa da low grafik göze çok batıyor zevk vermiyor. NFS Heat alabilirim ön yargılı bakıyordum oyuna bi şans vereyim.
Nfs Heat cidden keyifli bende tavsiye ediyorum, online bir crew oluşturup forum olarak yarışlara girebiliriz hatta :D

Geri
Yukarı