RX 6400 satılıp yerine hangi ekran kartı alınmalı?

Bütçe
4000
Hiç bir şekilde işlemci darboğazı yemedim zaten %40 civarı geziyor oyunlarda.

Evet biliyorum, drop olmasının başka bir nedeni varsa söylesin o zaman çok biliyormuş gibi davranan kişiler, Ben darboğaz falan demedim bu arada.
Zaten sinir bozucu kısımda bir sebebi olmaması, durduk yere drop yiyorum 900 saat gömdüğüm Warframe o kadar leşki droptan mouse çevirilmiyor.

Neredeyse 5K 1650?
Neredeyse 5K 1650?
bende amazonun 500 tl indirm yapacağı yazıyor.
1.png

Sorunun neden kaynaklı olduğunu anlamadan ikinci el daha performanslı kart öneren sen diyorsun bunu, işlemci ortada :)

O ayrı bir konu. Herhangi bir bütçede bana göre sıfır ekran kartı almak mantıklı değil çünkü piyasada çok fazla ikinci el stoku var ve çok uğraşmadan az kullanılmış, temiz kartlar bulunabilir. Senin meseleye gelince güzel kardeşim, PCI-e 4.0 ile 3.0 arasındaki fark bant genişliği farkıdır. Bunun anlamı ise saniye başına veri aktarım miktarının PCI-e 4.0'da 3.0'dan daha çok olması. Fakat bu durum ekran kartının performansını etkilemiyor. Çünkü 3.0'da bile performanstan ödün vermeyecek şekilde veri aktarımı çok üst düzey kartlarda sağlanabiliyor. Bu iki teknoloji arasındaki veri aktarım hızı farkı M.2 SSD'lerde büyük fark oluşturuyor. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Bu arada oyundan oyuna drop şekilleri de değişiyor. Witcher 3 DX11 ile droptan oynanmazken DX12 ile girdiğimde dakikada bir drop yiyorum.

O ayrı bir konu. Herhangi bir bütçede bana göre sıfır ekran kartı almak mantıklı değil çünkü piyasada çok fazla ikinci el stoku var ve çok uğraşmadan az kullanılmış, temiz kartlar bulunabilir. Senin meseleye gelince güzel kardeşim, PCI-e 4.0 ile 3.0 arasındaki fark bant genişliği farkıdır. Bunun anlamı ise saniye başına veri aktarım miktarının PCI-e 4.0'da 3.0'dan daha çok olması. Fakat bu durum ekran kartının performansını etkilemiyor. Çünkü 3.0'da bile performanstan ödün vermeyecek şekilde veri aktarımı çok üst düzey kartlarda sağlanabiliyor. Bu iki teknoloji arasındaki veri aktarım hızı farkı M.2 SSD'lerde büyük fark oluşturuyor. Umarım açıklayıcı olmuştur.
Performansı etkilemiyor mu? peki okey daha fazla muhattap olmuyorum seninle.

Hiçbir şekilde işlemci darboğazı yemedim zaten %40 civarı geziyor oyunlarda.

Zaten sinir bozucu kısımda bir sebebi olmaması, durduk yere drop yiyorum 900 saat gömdüğüm Warframe o kadar leşki droptan mouse çevirilmiyor.

Bu sorunlarınız için başka bir konu açın. Sorunlarınızı açıklayıcı bir şekilde yazın. Denediğiniz çözüm yöntemlerini de aynı şekilde belirtin. Ve en önemlisi MSI Afterburner yazılımı ile oyun içindeki işlemci ve ekran kartının kullanımı, sıcaklığı, frekansı, güç tüketimi gibi değerleri ölçerek açacağınız konuda paylaşın.

Yeni konular

Geri
Yukarı