RX 6400 sisteme monitör vs yükseltme

Travis_Bickle

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Radeon XFX RX6400 4gb GPU, AMD Ryzen 5 4500 CPU, 8+8 3000'lik DDR4 Ram, 650w 80+ PSU, Rampage Membran Klavye, AOC GM500 Mouse, AOC 24G2SP Monitör, Samsung SyncMaster 932NWE Plus 8000:1 5 ms İkinci Monitör, Rampage Kulaklık
Meslek
Öğrenci
Herkese iyi sosyaller, birkaç ay önce Samsung SyncMaster B2230 7000:1 1920*1080p 60Hz monitöre sahiptim ancak kardeşimin kırması sonucu idareten 150 TL'ye eski kare monitörlerden aldım. Ertesi gün o monitör de bozulunca adam 200 TL para iadesi yaptı. Daha sonra gidip 300 TL'ye Samsung SyncMaster 932nwe Plus aldım. 1440*900p 60Hz( Windows Vista zamanından kalma). Arka kasada bir kırık var. Onun dışında sorunu, ölü pikseli vesaire yok. Yaklaşık bir ay sonra ekipman yükseltmesi yapabilecek bütçeye sahip olurum. Sizce neyi yükselteyim? Boşa para harcamak istemiyorum. Gerek yoksa hiç yükseltmeyedebilirim. Güncel oyunları oynamıyorum, zaten aşırı pahalılar. Ben Red Dead Redemption 2 oynuyorum çoğunlukla. Onun dışında arada Forza Horizon 4, Minecraft, Stardew Valley, Euro Truck Simulator 2, Farming Simulator 19, Grand Theft Auto V ve IV, metro serisi gibi oyunlar oynuyorum. Ama büyük çoğunlukla Red Dead Redemption 2. kardeşim de Valorant, CS:GO, LoL, Minecraft tarzı oyunlar oynuyor. Ben yaz tatilinde bile hafta içi maximum 2 saat hafta sonu ise maximum 3 saat oyun oynuyorum. Kardeşimin de oyun süresi aşağı yukarı aynı. Hatta ben fazla sıkıyorum son zamanlarda. Daha bile az oynuyor. Geri kalan zamanımda bilgisayardan ders çalışıyor, video ve film izliyor ve müzik dinliyorum.

Sistem özelliklerim ve ekipmanlarım ise şu şekilde:

AMD Radeon RX6400 4 GB ekran kartı.
AMD Ryzen 5 4500 işlemci.
8*2 = 16 GB 3200'lik RAM.
MSI A320M-A Pro anakart.
PSU'yu unuttum ancak 650'lik 80+ sertifikalıydı sanırım.

Rampage metal kasa BİM klavyesi.
Philips SPK9525 mouse.
Rampage SN-RW77 prestige kulaklık.
Dark SP211 2+1 speaker / hoparlör.

Forza Horizon 4 yüksek ayarlarda 35-60 FPS.
RDR 2'yi ilk başlarda kaplama kalitesi Ultra, diğer ayarları ise orta-yüksek arasında ayarlarda 40-60 FPS arası oynarken şu an da kaplama kalitesi yüksek, diğer ayarları da orta-yüksek arası ayarlayarak 25-40 FPS arası oynuyorum. Bunun için ayrı bir konu açacağım ama sistem hakkında bilgi vermek için yazayım dedim. Diğer oyunlarda ölçüm yapmadım ama yüksek ayarlarda güzel FPS'lerle oynatıyor. Dediğim gibi güncel oyunlarla işim yok. Oynadığım en güncel oyunlar 2018-2019 çıkışlı.

Tekrar soruya gelelim. Sistem kalsın mı yoksa bir geliştirme yapayım mı? Geliştirme hangi parça üzerine olursa daha mantıklı ve uygun fiyatlı olur? Monitör beni götürür mü? Yenisini mi alayım? Önerilerinizi bekliyorum. Fazladan da RDR 2'deki FPS düşmesinin nedenini ve çözümünü de sunmak isterseniz neden olmasın? Okuyan ve fikir belirten herkese teşekkürler. İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem yükseltmesi yaparsan ekran kartını yükselt RX6600, 6600XT, 6700XT, 7600 hangisi bütçene uygun olursa alabilirsin. M.2 SSD yoksa al. Monitörde ise.
Bunu tavsiye ederim. Bütçeyide yazarsan ona görede farklı şeyler önerebilirim.
Bütçe toplam 5000 TL'yi zorlar. Mesajın için sağol.

Sistem yükseltmesi yaparsan ekran kartını yükselt RX6600, 6600XT, 6700XT, 7600 hangisi bütçene uygun olursa alabilirsin. M.2 SSD yoksa al. Monitörde ise.
240GB SSD, 1TB HDD var. Unutmuşum bunu.

Peki şuan almak mantıklı mı? Fiyat artışı veya düşüşü yaşanır mı?

Bütçe toplam 5000 TL'yi zorlar. Mesajın için sağ ol.

240GB SSD, 1TB HDD var. Unutmuşum bunu.

Peki şu an almak mantıklı mı? Fiyat artışı veya düşüşü yaşanır mı?

Fiyat artışı olacak vergi falanda arttı zaten ama 5000TL bütçe ile monitör almanızı tavsiye ederim ayrıca RDR2 mid ayarlarda 60FPS altına düşmüyor high yapmak yerine 60FPS oynamak daha çok zevk verecektir gibi yine de sizin tercihiniz bu. Bütçe ekleyebilirseniz 2. el ekran kartı alabilirsiniz.

3. ihtiyaçta M.2 SSD bu üçü biraz tuzlu ama yapabilirseniz cillop gibi sistem olur.

Fiyat artışı olacak vergi falanda arttı zaten ama 5000TL bütçe ile monitör almanızı tavsiye ederim ayrıca RDR2 mid ayarlarda 60FPS altına düşmüyor high yapmak yerine 60FPS oynamak daha çok zevk verecektir gibi yine de sizin tercihiniz bu. Bütçe ekleyebilirseniz 2. el ekran kartı alabilirsiniz.

3. ihtiyaçta M.2 SSD bu üçü biraz tuzlu ama yapabilirseniz cillop gibi sistem olur.
Oyun zaten yavaş tempolu bir oyun olduğu için yüksek ayarlarda 40 fps tercihimdir. Yine de eski performansa kavuşmak istiyorum. Şuandan daha yüksek ayarlarda daha yüksek fps alıyordum. Önerileriniz için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı