RX 6500 XT çıkış fiyatı ne olur?

AMD miningcileri düşünerek kartı 4 GB olarak çıkarmış lansman fiyatı da oldukca iyi ancak bu sefer de stokcular devreye girecektir 5500 - 7000 TL arası bir fiyata konumlanır piyasada komple hazır sistem satan yerlerde uyguna yakalanır çeşitli kampanyalarla ile de denk getirilebilir kartın gerçek ederi maksimum 3900 - 4200 civarı.

Tamam piyasa kötü her taraf fırsatçı dolu ama bari madem sallayacaksınız karanlık olmayan yerlerden sallayın :D
Şimdi TR'de 6600 ve XT'si 10'dan başlıyor, JP gibi alternatiflerde ise bu fiyat 8'e geriliyor. MSRP'leri de sırayla 330 ve 380, miningde de iş yapıyorlar. Bunun üstünden miningde işi olmayacak (çünkü VRAM) ve 200 dolar MSRP'li alt modelinin fiyat tahminini yapacak olursak TR'de ilk etapta 5-6 gibi kendisini gösterip sonra 7-8'e çıkabilir (6600XT'deki şans olursa 5 altını görürüz ancak garantisi yok çünkü 6600'de olmadı öyle bir şey) JP'de ise ben genel olarak stok olduğu sürece 5-6 civarına hep bulunacağını düşünüyorum. Çünkü bu kart MSRP olarak düz 66'dan %39.4, 66XT'den %47.37 daha az MSRP'ye sahip ve VRAM ve veriyolu kısıtından dolayı minerların işine gelmeyecek bir kart.

5500'den çıkar sonra daha da artar. 6600XT 5200 civarına alınabilirken şu an en ucuzu 10.
6600XT'yi 4 altına bile alan oldu. Ha aldıkları model yarı vasıfsız SWFT modeliydi ama sonuçta 3750'ye aldılar mı aldılar. 4 küsürlerde GX düşüren biliyorum, 1-2 hafta kadar 5.3'e Nitro, 2-3 hafta kadar da 5.5 ve 5.8'e Hellhound ve Red Devil vardı. Sonra ipin ucu bir koptu, kopuş o kopuş.

Arkadaşlar peki ekran kartından % kaç KDV ve gümrük vergisi alınıyor? Ben net bir cevaba ulaşamadım bilenler yardımcı olursa sevinirim.

Amazon'dan alınan 200 dolarlık bir ürünün ülkeye girişteki vergisi ve taşıma ücreti toplam 100 dolar. Yani siz bu ekran kartını çıktığı zaman eğer 200 dolar olursa Amazon üzerinden 300 dolara vergileri ödenmiş ve garantili biçimde alırsınız dolayısıyla ülkedeki fiyatı 300 dolar'ın üzerinde olamaz. Buna istediğiniz bütün ürünlerde bakın, ürünün Amazon'daki Türkiye'ye getiriliş fiyatından daha fazla olan hemen hemen hiçbir ürün yok. Ha diyelim Türkiye de 10.000tl oldu, sen onu Amazon'dan 300 dolara alabildikten sonra isterse trilyon olsun nolur yani :D

Arkadaşlar peki ekran kartından % kaç KDV ve gümrük vergisi alınıyor? Ben net bir cevaba ulaşamadım bilenler yardımcı olursa sevinirim.
İkisi birden ayrı ayrı alınmıyor diye biliyorum çünkü gümrük vergisi dediğimiz şey zaten KDV'nin kendisi diye biliyorum, o da %18 ki genel hesapta %20 diye hesaplar geçersin. Yurt dışından kart getirince ayrı ayrı KDV ve gümrük ödemiyorsun, sadece %18 gümrük ödüyorsun ki yurt dışındaki devletin senin devletinin KDV'sini orada alacak hali olmadığını göz önüne alırsak mantıken gümrük vergisi=KDV oluyor.
(yanlış olabilir şimdiden söylemiş olayım)

Geri
Yukarı