RX 6500 XT'de "WattMan" hatası oluyor

Cihan Erbay

Femtopat
Daha fazla  
Ekran kartını alalı 1 hafta oldu. Kartı ilk taktığım gün zaten ekran gitmişti ama ben normaldir falan dedim geri açtım PC'yi 2 gün sıkıntısız oynadım. Sonra yine PC normal bir şekilde açık oyun falan oynamıyorum ekran gitti. Açtım 15 dk geçti bir daha gitti. Açtım 30 dk geçti yine gitti. Böyle rastgele sürelerle hep gitti oyun oynamasam bile. AMD'nin sitesinde zaten 2 tane sürücü var RX 6500 XT'nin ikisinde de hep gitti ekran. Frekansı düşürdüm, DDU ile silip silip sürücü yükledim, fan hızını arttırdım, forumlarda gördüğüm her şeyi yaptım yine düzelmedi lanet şey. Driver da gidiyor her PC'yi yeniden açtığımda. Yardımcı olabilir misiniz ne olur?

• Ryzen 3 2200G.
  • ASUS Prime B450M-A
  • Corsair red Vengeance 8 GB 2400 MHz -Hi-Level Samsung chip 8 GB 2400 MHz.
  • Nagas N500+ SY-650 Bronze.

Son düzenleyen: Moderatör:
5000 serisi kartlarda bu sorun var hatta çok fazla hata alanlar var ancak birçok kışı MHz indirip voltaj verince bu hata geçiyordu. Daha sonra 6000 serisi çıktı bu sorunlar düzeldi denildi ancak halen daha hata alanlar var bilgisayarında RAM testi yap. İşlemci PBO gibi ayarları kapat hizli başlatmaya kapat eğer bunları yaptığın halde çözüm olmadıysa bu sefer ekran kartına voltaj ve MHz düşürmemiz gerekecek. Bu hata her zaman ekran kartı vermiyor diğer donanımlarda bir sıkıntı olunca da bu hatayı alıyorsun mesela ben yakın zamanda Ryzen 5 5600 aldım bu işlemcide sistem ara ara resetleniyordu gidip elle voltaj verdim ve hızını 4.4GHz sabitledim artık yapmıyor. Siz de ekran kartına suç atmadan once diğer parçaları test edin internetteki birçok çözümü deneyin mutlaka kurtulursunuz bu hatadan.

Nedense hep AMD kartlarında bu probler yaşanıyor ama. Suçu başka neye atsın insanlar. Kart bildiğin bilgisayar seçiyor. Bende sıkıntısız çalışan RX460 sattığım kişide çalışmadı sürekli driver durduruldu hatası aldı. Geri almak zorunda kaldım.

Memtest86 yap, sertifikalı ve yeni bir güç kaynağı ile dene.

569.jpg

@Cihan Erbay öyle bir güç kaynağını hayatımda duymadım, satılmıyor bile kaç senelik? Güç kaynağın besleme sıkıntısı yaratıyor (isterse 1000w olsun eskimiş/yıpranmış, dandik güç kaynakları düzgün besleme yapamaz) veya kart arızalı üçüncü bir ihtimal yok.

@Cihan Erbay öyle bir güç kaynağını hayatımda duymadım, satılmıyor bile kaç senelik? Güç kaynağın besleme sıkıntısı yaratıyor (isterse 1000w olsun eskimiş/yıpranmış, dandik güç kaynakları düzgün besleme yapamaz) veya kart arızalı üçüncü bir ihtimal yok.
İnternete yazınca ilk bu çıkıyor

Dosya Ekleri

• IMG_20220706_002012.jpg
    IMG_20220706_002012.jpg
    95,5 KB · Görüntüleme: 136
@Cihan Erbay PSU'yu en kısa vakitte değiştir. 6000 serisinde yaşanan WattMan hataları genellikle 3. parti durumlardan oluyor. Ekran kartının yardımcı elemanları (PSU, RAM vb.) ne kadar yamuksa ekran kartı o kadar yamuk performans sergiler.

@Cihan Erbay o da tükendi yani satılmıyor bile. Ne zaman aldığını hatırlıyor musun? Benim en son bulduğum sonuçlar 2014-2015 yıllarına ait.
2018 de toplamıştım pcyi

@Cihan Erbay PSU'yu en kısa vakitte değiştir. 6000 serisinde yaşanan WattMan hataları genellikle 3. parti durumlardan oluyor. Ekran kartının yardımcı elemanları (PSU, RAM vb.) ne kadar yamuksa ekran kartı o kadar yamuk performans sergiler.
En ucuz hangi psuyu önerirsiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı