RX 6500XT sistemde canlı yayın açılır mı?

RX 6500 XT, i5 11400, 16 GB RAM kullanarak sorunuza kısmen hayır cevabına veriyorum. Nedeni ise RX 6500 XT de endercorder yok bu da şu anlama geliyor AMD driver üzerinden veya Windows üzerinden ekran kayıdı alamazsınız ancak OBS gibi ikincil bir programlardan kayıt alırsınız. Bu da bütün gücü işlemciden çektiği için FPS'i ciddi derecede etkliyor ancak Valorant, LoL, CS:GO gibi oyunlarda yayın açılabilir ancak RDR 2, Forza Horizon 5 gibi oyunlarda mümkün değil.

Bu yeni 7000 serisi kartlarda bir şeyler vardı sanki.

Profil resmi ve yorum uyumu :). Evet aralarında devasa bir teknoloji farkı var bu Toyota orta segment ile Mercedes yüksek segment karşılaştırmak gibi bir şey.

arkadaşlar konuya açıklık getirmek istiyorum tartışmaya gerek yok.

NVIDIA ekran kartlarında OBS'te "NVIDIA HVENC" codec vardır. Bu codec sistemi yayını işlemci yerine ekran kartından sağladığı için oyunlarda FPS düşmeleri çok daha az olur. AMD ekran kartlarında ise bildiğim kadarıyla AMD'nin kendi Codec'i var ismini tam hatırlamıyorum ama var. AMD ekran kartları sadece oyun amacı ile üretilmedi hatta zamanında mining için bir hayli kullanıldı. Ancak yine bildiğim kadarıyla 6500XT'de bir codec olmadığı için OBS'te sadece X264 seçeneği olacaktır bu da yayını işlemciden yapmanızı sağlar ve bu da fpsinizi ekran kartına kıyasla daha fazla düşürür. Sonuç olarak evet yayın açabilirsiniz fakat FPS'te düşüşler olacaktır bunun önüne geçmek için birkaç test yayını yapıp ayarlarla oynayın. 720p60FPS üstüne de çıkmayın.

Geri
Yukarı