RX 6600 AMD Smart Access Memory açma

TheJaxLamb

Femtopat
Daha fazla  
Bilgisayarımın AMD sam özelliğini açmak istiyorum ve daha önceden açık olduğunu biliyorum. Bir driver güncellemesinden sonra bu özelliğin üstünde "kullanılabilir değil" ibaresi çıktı. Bilgisayar özelliklerim:
Anakart: Gigabyte B450M S2H.
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600G.
Ekran kartı: Sapphire Pulse RX 6600.
RAM: Corsair Vengeance 16 GB 3600MHz.

Dosya Ekleri

• sam.PNG
    sam.PNG
    8,6 KB · Görüntüleme: 159
BIOS girip "Resizable BAR" Enabled yapıyorsunuz. Daha sonra Windows açıldığı zaman AMD Software uyarı verecek. Bilgisayarına tekrar reset atman gerekiyor.

BIOS ayarlarında Boot kısmında "CSM Support" kapat.
Ve paylaştığım resimde ki iki ayarı aç;

setting.png

BIOS girip "Resizable BAR" Enabled yapıyorsunuz. Daha sonra Windows açıldığı zaman AMD Software uyarı verecek. Bilgisayarına tekrar reset atman gerekiyor.

BIOS ayarlarında Boot kısmında "CSM Support" kapat.
Ve paylaştığım resimde ki iki ayarı aç;

Eki Görüntüle 1438998
Hocam Resize-Bar ve Above 4G Decode ikisi de açık, CSM Support ise kapalı. Daha önceden SAM yazısı aktifti fakat şu an Kullanılabilir Değil yazıyor.

Hocam Resize-Bar ve Above 4G Decode ikisi de açık, CSM Support ise kapalı. Daha önceden SAM yazısı aktifti fakat şu an Kullanılabilir Değil yazıyor.
GPU-Z programını indirip üst sekmeden "Advanced" gir. Alt sekme kısımda "PCIe Resizable BAR" aç ve orada ki ekran görüntüsünü paylaşır mısın. Her şeyin "Evet" olması gerek.

Bu arada ekran kartı güncellemesini AMD Software üzerinden yapmanı önermem. DDU ya da AMD Cleanup Utility uygulamarını kullanıp önce silmelisin, sonra güncel driver indirip kurmalısın.

GPU-Z programını indirip üst sekmeden "Advanced" gir. Alt sekme kısımda "PCIe Resizable BAR" aç ve orada ki ekran görüntüsünü paylaşır mısın. Her şeyin "Evet" olması gerek.

Bu arada ekran kartı güncellemesini AMD Software üzerinden yapmanı önermem. DDU ya da AMD Cleanup Utility uygulamarını kullanıp önce silmelisin, sonra güncel driver indirip kurmalısın.
Hocam BIOS ayarlarımı da açıp paylaşabilirim, buradaki ayarlar doğru değil. BIOS'umdakilerin tersini gösteriyor.

Dosya Ekleri

• gpuz.PNG
    gpuz.PNG
    16,5 KB · Görüntüleme: 153
Bilemiyorum. CSM Support açık gibi görünüyor. İstersen BIOS sıfırlamayı dene. Temiz sıfırlama için CMOS sıfırlama şeklinde yapmanı öneririm. Diğer türlü BIOS üzerinden ayarları Default yapmayı dene...

Bilemiyorum. CSM Support açık gibi görünüyor. İstersen BIOS sıfırlamayı dene. Temiz sıfırlama için CMOS sıfırlama şeklinde yapmanı öneririm. Diğer türlü BIOS üzerinden ayarları Default yapmayı dene...
CMOS sıfırlayıp, BIOS'a son gelen AGESA güncellemesini yaptım. Driverleri DDU ile silip WHQL değil de, 22.Q2 Enterprise Radeon PRO driverlerini kurdum. Şu an aktif gözüküyor. Teşekkürler ilgilendiğiniz için.

Dosya Ekleri

• egsa.PNG
    egsa.PNG
    121,9 KB · Görüntüleme: 147

Yeni konular

Geri
Yukarı