RX 6600 antialising tırtıklanma pikselleşme problemi

AMD Radeon Software uygulamasında ayar yapman gerekiyor. Ya sharpeningi artırıcaksın, ya da anti aliasing ayarı var. Onu yükselitceksin. Ben dahili grafikte aynı sorunu yaşıyorum. Fakat sadece oyunda.

Daha önce AMD kullanmandan belli sokakta bulduğun.
Madem çözümü var ise akşam detaylı bir şekilde yardımcı olma şansınız var mı? Ayrıca monitörüm Dell S2721HGF.

Sorun bence RAM gecikmelerinden ve tutarsız VRAM zamanlamarından kaynaklanıyor. Piyasada mining için bir dönem ilk navi kartlar çıktığında mining BIOS'u atılmış diye herkes korkuyordu. Aslında alakası yok kartların potansiyeli çok daha yüksek olmasına karşın böyle bir yol izleniyor, belki gelecekte daha fazla kart satabilelim diye de olabilir. Yani belli şeylerden yazılımsal olarak kısarsa gelecekte ekran kartı satarken bunu göz önünde bulundurup satabilirler. Kısacası kapitalist sistem.
Hocam tam anlayamadım akşam detaylı yardımcı olma şansınız var mı? Şu an evde değilim.

Sorun bence RAM gecikmelerinden ve tutarsız VRAM zamanlamarından kaynaklanıyor. Piyasada mining için bir dönem ilk navi kartlar çıktığında mining BIOS'u atılmış diye herkes korkuyordu. Aslında alakası yok kartların potansiyeli çok daha yüksek olmasına karşın böyle bir yol izleniyor, belki gelecekte daha fazla kart satabilelim diye de olabilir. Yani belli şeylerden yazılımsal olarak kısarsa gelecekte ekran kartı satarken bunu göz önünde bulundurup satabilirler. Kısacası kapitalist sistem.

Çözümü nedir yani hocam, bunu anlatan bir video falan yok mu? Yerli yabancı onlarca teknoloji forumunu araştırdım, insanlar bu sorunu yaşıyor, NVIDIA kullananlar alternatif çözümlerle başarılı oluyorlar ama AMD de çözüm yok veya ben denk gelmedim.

Çözümü yok hocam son kullanıcı için yapması mantıklı olmayan şeyler BIOS editlemen lazım mesela RX 6XXX 7XXX serisi için editlenmiyor diyebiliyorum ki referans bir değer veremezsin. Tuğla kart elinde kalabilir vs. gibi tek yapacağın kartı satıp ya NVIDIA geçmek ya da böyle kullanacaksın. RX 5XXX serisi kartlarda BIOS kilidini kaldırıp editleyebiliyorsun bunu RDNA2 de yapamıyorsun en azından belleklerine erişimin yok ileride ne olur bilinmez. Bellek hızlarının ve gecikme değerlerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor diyebiliyorum.

Çözümü yok hocam son kullanıcı için yapması mantıklı olmayan şeyler BIOS editlemen lazım mesela RX 6XXX 7XXX serisi için editlenmiyor diyebiliyorum ki referans bir değer veremezsin. Tuğla kart elinde kalabilir vs. gibi tek yapacağın kartı satıp ya NVIDIA geçmek ya da böyle kullanacaksın. RX 5XXX serisi kartlarda BIOS kilidini kaldırıp editleyebiliyorsun bunu RDNA2 de yapamıyorsun en azından belleklerine erişimin yok ileride ne olur bilinmez. Bellek hızlarının ve gecikme değerlerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor diyebiliyorum.
Hocam böyle bir sorun her rx 6600 kartta olmuyordur herhalde, iade etsem değişim istesem?

Hocam böyle bir sorun her RX 6600 kartta olmuyordur herhalde, iade etsem değişim istesem?

Hepsinde var. Donanımsal olarak aynılar BIOS'ları aynı yazılımsal bir şey değil.

Tüm RX 6600 GPU'larda tırtıklanma sorunu var mı yani?

Olması gerekiyor çünkü aynı bellekleri kullanıyor hepsi şöyle bir şey olabilir sendeki Micron bellektir, başkasına Hynix düşmüştür o zaman fark edebilir ama senin kullandığın aynı belleğe sahip olan kişi sorun aynı olacaktır. Herkes bu kadar dikkat etmiyor, forumu incelersen piksellesme sorunu gibi bir sürü konu var.

Bende de RX 6600 Micron, ASUS Dual ile piksellesme var bazi oyunlar icin. Radeon kesinlestirme kapatinca bazi oyunlar icin azaliyor ya da olmuyor.

Bende de RX 6600 Micron, ASUS Dual ile piksellesme var bazi oyunlar icin. Radeon kesinlestirme kapatinca bazi oyunlar icin azaliyor ya da olmuyor.

Antialising ayarlarını kuracalarsan Radeon Software üzerinden oda işe yarayabilir.

Antialising ayarlarını kuracalarsan Radeon Software üzerinden o da işe yarayabilir.

Yok, hiçbir şey ise yaramiyor. Artik alistim. Hele boyle interactive oyunlarda da daha cok bulaniklik, karincalanma oluyor.

Geri
Yukarı