RX 6600, i5 10400F oyunlarda darboğaz

JabbatheHutt

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, https://www.hepsiburada.com/sapphir...lse-amd-rx6600-gam-8gb-gddr6-pm-HBC00000U5VD2 bu kartı satın aldım ve bugün geldi. Eski kullandığım GTX 1060 3GB ekran kartımı çıkarıp bu kartı taktığımda Valorant, Overwatch2, Dead by Daylight gibi oyunlarda darboğaz problemleriyle karşılaştım. Ekran kartını sipariş vermeden önce araştırmıştım ve normalde bildiğim kadarıyla darboğaz olmaması gerekiyordu. Örnek vermek gerekirse, eski kullandığım GTX 1060 3GB model ekran kartı Valorant ve Overwatch2 oyunlarını sabit bir şekilde 200 FPS çalıştırırken herhangi bir FPS düşmesi asla yaşamazdım. Bugün gelen yeni RX6600'ü taktıktan sonra saydığım aynı oyunlara giriş yaptım ve aldığım FPS değerleri en yüksek ayarlarda 350-400leri görürken ani donmalarla çok sık bir biçimde 60-70 FPS'lere düştü. Ayrıca GTX 1060 ile işlemci kullanımım %30lardeyken RX 6600 ile işlemci kullanımım +%95 şeklinde seyrediyor. Bu durum Red Dead Redemption için geçerli değil. Dün GTX 1060 ile Ultra ayarlarda 30FPS oynadığım oyunu bugün RX 6600 ile 75FPS sabit, dropsuz olacak şekilde oynayabiliyorum. Ayrıca işlemci kullanımı %60'ı geçmedi hiç. Yani AAA oyunlarda herhangi bir FPS düşmesi yaşamazken, Valorant, Overwatch2 gibi oyunlarda anlık takılmalar çok fazla yaşıyorum. Ayrıca sadece oyunlarda da değil, masaüstündeki klasörleri tutup sürüklediğim zamanlarda bile görüntü donuyor. Sanki ekran kartı görüntüyü işleyemiyormuş gibi bir hissiyat uyandı bende fakat AAA bir oyun olan RDR2'de hiç sıkıntı çekmedim. Ayrıca DDU ile defalarca driver kalıntıları silinecek şekilde güvenli modda farklı farklı driverları yükledim, sonuç değişmedi. Nispeten küçük çaplı oyunlarda inanılmaz rahatsız edici bir FPS düşmesi yaşamaya devam ediyorum.
Şu ana kadar denediğim yöntemler;
DDU ile AMD driverlarını sildikten sonra farklı farklı sürümleri tekrar yüklemek.
Anakart chipsetinin driverını son sürüme güncellemek.
Kasanın içerisinde genel bir toz temizliği.
Dual çalışan RAM'leri sırasıyla çıkartıp tek tek kullanmak(RAM'lerde bir sorun yok).
(Açık olan XMP'yi kapatmak)
Sistemim;
MSI B460M Pro.
i5 10400F.
2x8 3200MHz CL16 Hyper Fury.
650W +80 Bronze sertifikalı PSU.
Sapphire RX 6600 8 GB.
480 GB Samsung 970 EVO SATA SSD.
Özetle, AAA oyunlarda FPS düşmesi sıkıntısı yaşamazken, düşük çaplı oyunlarda çok fazla işlemci kullanımı oluyor ve sanki darboğaz varmış gibi inanılmaz FPS dropları görüyorum.
Yardımlarını bekliyorum.
Okuduğunuz için teşekkür ederim. Biraz uzun oldu, kusura bakmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Overwatch 2 optimizasyonu hala oturamadı, şöyle diyeyim Overwatch 1'de işlemci ne kadar rahatsa burada üzerinde o kadar yük var. RX 6600, 1060 3 GB'a kıyasla 2-2,5 kat daha güçlü bir kart bu da sistemdeki kalan donanımların kaynak tüketimini artırıyor yüksek FPS'e yetişebilmek için. Yalnız sende büyük oyunlarda sorun çıkmadığı için bunu genele yaymıyorum.

Çünkü bu durumun Valorant'ta geçerli olmaması lazım. 10400F ile 1060 200 FPS veriyorsa 6600 ile de 200 FPS verir ekstra bir kaynak tüketimi olmaz. Buna ayrı bir parantez açıyorum. Sen yine de son sürücü olan 22.11.2'yi indir belki eski bir sürücü kuruludur ve DX11 performansını baltalıyordur.

Overwatch 2 optimizasyonu hala oturamadı, şöyle diyeyim Overwatch 1'de işlemci ne kadar rahatsa burada üzerinde o kadar yük var. RX 6600, 1060 3 GB'a kıyasla 2-2,5 kat daha güçlü bir kart bu da sistemdeki kalan donanımların kaynak tüketimini artırıyor yüksek FPS'e yetişebilmek için. Yalnız sende büyük oyunlarda sorun çıkmadığı için bunu genele yaymıyorum.

Çünkü bu durumun Valorant'ta geçerli olmaması lazım. 10400F ile 1060 200 FPS veriyorsa 6600 ile de 200 FPS verir ekstra bir kaynak tüketimi olmaz. Buna ayrı bir parantez açıyorum. Sen yine de son sürücü olan 22.11.2'yi indir belki eski bir sürücü kuruludur ve DX11 performansını baltalıyordur.
Whql driver indirmeli 22.11.2'yi değil .

Öncelikle ikinize de okuyup ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Ben zaten DDU ile driverı komple kaldırıp Adrenalin 22.11.2 Recommended (WHQL) driverını indirdim. Red Dead Redemptionda ultrada 80fps alırken işlemci darboğazı hiç olmazken, küçük çaplı oyunlarda işlemci kullanımımın %99 u bulması sebebiyle fps dropla karşılaşıyorum. Size sorum, i5 10400F ile rx 6600'ün normalde darboğaz yapmaması gerekiyor diye biliyorum fakat düşük sistem gerektiren oyunlarda bariz bir şekilde oynanmayacak kadar çok yapıyor. Acaba ne yapmamı önerirsiniz driver yüklemenin haricinde? Anakart chipset ve ekran kartı driverlarını defalarca güncelledim, eski sürümler dahil ve sonuç değişmedi. Gerçekten bu benim ilk amd ekran kartı deneyeyim ve ne yapacağımı bilemiyorum. Gtx 1060 3gb ile çok daha iyi bir valorant performansına sahiptim en azından fpsim 200 sabit şekildeydi. Şu an 350-400 fps birden 40-50 fpslere düşüyor ve ekran donuyor. Ayrıca bu ekrandaki görüntünün donma olayı sadece oyunlara has da değil, masaüstündeyken, browserda gezerken dahi ekran donuyor. Eski GPUmda bu tür sorunlar yoktu. Ne yapmamı önerirsiniz ekran kartında sorun olduğunu düşünmüyorum, sorun olsa RDR2 de bu kadar stabil şekilde çalışmazdı herhalde. Asıl sorun sözde rx 6600 ü beslemesi gereken i5 10400F işlemcinin darboğaz semptomları göstermesi. Ne yapmamı önerirsiniz gerçekten çok çaresiz kaldım.
Teşekkürler.

Bahsettiğiniz küçük çaplı oyunların optimizasyonu kötü olabilir ben 1600 AF ile kullanıyorum. Çoğu güncel oyunu sorunsuz oynadım açıkçası.

Virüs girme şansı nedir acaba ?

Öncelikle ikinize de okuyup ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Ben zaten DDU ile driverı komple kaldırıp adrenalin 22.11.2 recommended (WHQL) driverını indirdim. Red Dead redemptionda ultrada 80FPS alırken işlemci darboğazı hiç olmazken, küçük çaplı oyunlarda işlemci kullanımımın %99'u bulması sebebiyle FPS dropla karşılaşıyorum. Size sorum, i5 10400F ile RX 6600'ün normalde darboğaz yapmaması gerekiyor diye biliyorum fakat düşük sistem gerektiren oyunlarda bariz bir şekilde oynanmayacak kadar çok yapıyor. Acaba ne yapmamı önerirsiniz driver yüklemenin haricinde? Anakart chipset ve ekran kartı driverlarını defalarca güncelledim, eski sürümler dahil ve sonuç değişmedi. Gerçekten bu benim ilk AMD ekran kartı deneyeyim ve ne yapacağımı bilemiyorum. GTX 1060 3GB ile çok daha iyi bir Valorant performansına sahiptim en azından FPS'im 200 sabit şekildeydi. Şu an 350-400 FPS birden 40-50 FPS'lere düşüyor ve ekran donuyor. Ayrıca bu ekrandaki görüntünün donma olayı sadece oyunlara has da değil, masaüstündeyken, browserda gezerken dahi ekran donuyor. Eski gpumda bu tür sorunlar yoktu. Ne yapmamı önerirsiniz ekran kartında sorun olduğunu düşünmüyorum, sorun olsa RDR2 de bu kadar stabil şekilde çalışmazdı herhalde. Asıl sorun sözde RX 6600'ü beslemesi gereken i5 10400F işlemcinin darboğaz semptomları göstermesi. Ne yapmamı önerirsiniz gerçekten çok çaresiz kaldım.
Teşekkürler.

Windows Update AMD driverlarını bozuyor öncelikle AMD kart aldıysanız Windows Update'i manuel olarak kapatın ve 1 ay önceki driverlarını yükleyin, bende bu karttan 2 adet vardı sattım kurtuldum çok şükür RTX aldım iade yapabiliyorsan RTX3050 al ama AMD alma şahsi görüşüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı