RX 6600 sistemde FPS düşmesi

cybercyborg

Kilopat
Merhaba, çok şey denedim ancak çözüme ulaşamadım. Genelde FPS ağırlıklı oyunlarda FPS düşmesi yiyorum. Anlık FPS droplar oluyor bunlar. MSI Afterburner ile baktığımda %1 ve %0.1 FPS 10'lara düşüyor kısacası sorunum bu.

Sistem özelliklerim.

A320M-K 3200MHz anakart.
2x8 kill Ripjaws V F4-3200C16-8gvkb (XMP ile 3200 çalışıyor)
Ryzen 5 3400G, 3900 MHz (39 X 100)
Gold sertifikalı 500 watt güç kaynağı.
RX 6600 ekran kartı.

Kısaca denediklerim.

Önceden direkt olarak 3400G'nin apusunu kullanıyordum bu sorunu yaşıyordum. Windows 11 denedim 10 denedim 7 bile denedim herhangi bir sorun çözülmedi.
Dedim güç kaynağındandır gittim sağlam bir güç kaynağı aldım sorun çözülmedi.
Ekran kartındadır dedim gittim canavar gibi ekran kartı aldım. Preyde Ultra Full ayarlarda 1080p 160-170 FPS alıyorum.
Güç profillerini değiştirdim.
HDD'den dolayıdır dedim testlere soktum performansları çok iyi. Emin olmak için oyunları SSD kurdum yine FPS düşmesi aldım.
Chipsetleri güncelledim.
BIOS'u güncelledim.
İnternetteki tüm AMD Adrenalin ayarlarını denedim.

%99 ihtimalle anakarttan dolayı düşünüyorum ancak sırf düşünceyle o kadar parça değiştirdim ki...

Yok arkadaş yok hiçbir şekilde şu lanet sorundan kurtulamadım. En çok CS:GO oyununda yaşıyorum bunu. Oynarken bir anda anlık küçük bir takılma oluyor. PUBG giriyorum Ultra ayarlara çekiyorum her şeyi ama her şeyi 120-150 FPS arası alıyorum çok az bir FPS düşmesi alıyorum o oyunda.

FPS olmayan oyunlarda RDR2 vesaire genelde çok daha az FPS düşmesi oluyor. Ya da ben anlamıyorum grafiksel oyunlar olduğu için.

Darboğaz kesinlikle yok test ettim sorun ondan da değil. Yok mu derdime derman olacak birileri :)

Merhaba, çok şey denedim ancak çözüme ulaşamadım. Genelde FPS ağırlıklı oyunlarda FPS düşmesi yiyorum. Anlık FPS droplar oluyor bunlar. MSI Afterburner ile baktığımda %1 ve %0.1 FPS 10'lara düşüyor kısacası sorunum bu.

Sistem özelliklerim.

A320M-K 3200MHz anakart.
2x8 kill Ripjaws V F4-3200C16-8gvkb (XMP ile 3200 çalışıyor)
Ryzen 5 3400G, 3900 MHz (39 X 100)
Gold sertifikalı 500 watt güç kaynağı.
RX 6600 ekran kartı.

Kısaca denediklerim.

Önceden direkt olarak 3400G'nin apusunu kullanıyordum bu sorunu yaşıyordum. Windows 11 denedim 10 denedim 7 bile denedim herhangi bir sorun çözülmedi.
Dedim güç kaynağındandır gittim sağlam bir güç kaynağı aldım sorun çözülmedi.
Ekran kartındadır dedim gittim canavar gibi ekran kartı aldım. Preyde Ultra Full ayarlarda 1080p 160-170 FPS alıyorum.
Güç profillerini değiştirdim.
HDD'den dolayıdır dedim testlere soktum performansları çok iyi. Emin olmak için oyunları SSD kurdum yine FPS düşmesi aldım.
Chipsetleri güncelledim.
BIOS'u güncelledim.
İnternetteki tüm AMD Adrenalin ayarlarını denedim.

%99 ihtimalle anakarttan dolayı düşünüyorum ancak sırf düşünceyle o kadar parça değiştirdim ki...

Yok arkadaş yok hiçbir şekilde şu lanet sorundan kurtulamadım. En çok CS:GO oyununda yaşıyorum bunu. Oynarken bir anda anlık küçük bir takılma oluyor. PUBG giriyorum Ultra ayarlara çekiyorum her şeyi ama her şeyi 120-150 FPS arası alıyorum çok az bir FPS düşmesi alıyorum o oyunda.

FPS olmayan oyunlarda RDR2 vesaire genelde çok daha az FPS düşmesi oluyor. Ya da ben anlamıyorum grafiksel oyunlar olduğu için.

Darboğaz kesinlikle yok test ettim sorun ondan da değil. Yok mu derdime derman olacak birileri :)
İşlemci online oyunlar için o kartı besleme açısından zayıf. Özellikle tek çekirdek performansında dolayı drop yiyorsunuz.

Csgo oyununda %3 ile 8 arası işlemci kullanımı mevcut. Sadece online oyunlarda değil genel olarak fps oyunlarında yiyorum mesela preyde ara sıra yiyorum.
İşlemci kullanımının düşük olması darboğaz olmadığı anlamına gelmez. Düşük işlemci kullanımı aksine tek çekirdek darboğazı olduğunu gösterir.

İşlemci kullanımının düşük olması darboğaz olmadığı anlamına gelmez. Düşük işlemci kullanımı aksine tek çekirdek darboğazı olduğunu gösterir.
Anlıyorum dediğinizi ancak apu sistemde de aynı sorunu yaşıyordum. İşlemci bu ekran kartını besleyemiyor da kendi içinde bulunanı da mı destekleyemiyordu. :/ Önceden cs 1.6da bile fps drop yiyordum. Şimdi cs 1.6da yemiyorum çok şükür :D

Anlıyorum dediğinizi ancak apu sistemde de aynı sorunu yaşıyordum. İşlemci bu ekran kartını besleyemiyor da kendi içinde bulunanı da mı destekleyemiyordu. :/ Önceden cs 1.6da bile fps drop yiyordum. Şimdi cs 1.6da yemiyorum çok şükür :D
Hocam drop tek çekirdek performansından dolayı diyorum ben size. Siz bana kendi içerisindeki ekran kartında da yapıyordu diyorsunuz. Sorunun cevabını kendi kendinize vermişsiniz zaten. İşlemci online oyunlar için yeterli bir işlemci değil.

Online oyunlarda ping değerleriniz nedir?

İşlemci online oyunlar için o kartı besleme açısından zayıf. Özellikle tek çekirdek performansında dolayı drop yiyorsunuz.
Sorunu büyük oranda %99.9 oranında çözdüm.

Öncelikle amd adrenalin yerine Pro 22.Q5 sürümünü kurdum. Bu sekiro gibi oyunlarda ultra ayarda sabit 60 fps alabilmemi sağladı.

2. olarak csgo, pubg gibi oyunlarda çözmek için performans kısmında değerleri özel olarak ayarladım ve ekran kartı hızını sabitledim. Böylece donma ve takılmalar %99.9 oranında yok oldu. Sorunu yaşayanlar bu dediklerimi yapabilirler.

Geri
Yukarı