RX 6600 sistemde oyun oynarken ekran siyah ekran hatası

Tulkas456

Hectopat
RAM
Corsair CL16 3000 MHz 16 GB
Ekran kartı
XFX RX 6600
Anakart
MSI M2 V2
İşlemci
Ryzen 2600x 4.05Ghz
Öncelikle merhaba, oyun fark etmeksizin rastgele ve nadiren de olsa ekran birden siyaha dönüyor ve sesler bir süre geldikten sonra komple kesiliyor. Bilgisayarı kapatıp açmadan da düzeltemiyorum. Sizce bu sorun neden kaynaklanıyordur? Bu hatayı CCleaner ile monitörümün driverını güncelledikten sonra fark etmeye başladım. Acaba onunla ilgisi var mıdır?
Bu da AMD Software'deki hata:

1675973914048.png

Son düzenleyen: Moderatör:
CCleaner monitör driverı mı güncelliyormuş? İlk kez duydum. Neyse sorunu tam olarak nerede yaşıyorsun masaüstünde, tarayıcıda, oyunlarda ya da hepsinde?

Bir de güç kaynağını tam olarak yazarsan iyi olur.
Bana da ilginç geldi Lenovo G24-20 marka monitörümün Driver'ı gözüktü ben de indirdim. Sorunu genelde arkada oyun açıkken Brave'de dolaştığım zaman alıyorum Alt Tab yaptığım zamanlarda da olabiliyor. Güç kaynağım ise Xigmatek x power 600watt +80 Bronze sertifikalı.

Bana da ilginç geldi Lenovo G24-20 marka monitörümün Driver'ı gözüktü ben de indirdim. Sorunu genelde arkada oyun açıkken Brave'de dolaştığım zaman alıyorum Alt Tab yaptığım zamanlarda da olabiliyor. Güç kaynağım ise Xigmatek x power 600watt +80 Bronze sertifikalı.

Tamam. Şimdi monitörün bu "sürücüsü" güncellenmeden önce bu oluyor muydu? Mesela diyelim bir oyunu 1 saat boyunca hiç alt-tab ile sağa sola geçmeden oynadın görüntü, güç gitme yaşanıyor mu?

Alt-tab ile ekranın kararması eğer oyun içi çözünürlük ve yenileme hızı masaüstü ile aynı değilse yaşanıyor. Yoksa anlık geçebiliyorsun. Bende tersi olduğunda ekran 1 saniye siyaha dönüyor ama geri geliyor ekran tabii.

Tamam. Şimdi monitörün bu "sürücüsü" güncellenmeden önce bu oluyor muydu? Mesela diyelim bir oyunu 1 saat boyunca hiç Alt Tab ile sağa sola geçmeden oynadın görüntü, güç gitme yaşanıyor mu?

Alt Tab ile ekranın kararması eğer oyun içi çözünürlük ve yenileme hızı masaüstü ile aynı değilse yaşanıyor. Yoksa anlık geçebiliyorsun. Bende tersi olduğunda ekran 1 saniye siyaha dönüyor ama geri geliyor ekran tabii.

Hayır hocam monitörü güncellemeden önce böyle bir sorun yaşadığımı hatırlamıyorum. Oyun içi Free Sync kullandığım için monitörün yenileme hızı düzenli olarak değişiyor Alt Tab yapınca masaüstü 165 Hz olduğu için mi sorun yaşanıyorum acaba diyeceğim de sadece ekran siyahlaşmıyor sistem de gidiyor. İlginç acaba bu yaşadığım sorun WattMan olabilir mi?

Hayır hocam monitörü güncellemeden önce böyle bir sorun yaşadığımı hatırlamıyorum. Oyun içi Free Sync kullandığım için monitörün yenileme hızı düzenli olarak değişiyor Alt Tab yapınca masaüstü 165 Hz olduğu için mi sorun yaşanıyorum acaba diyeceğim de sadece ekran siyahlaşmıyor sistem de gidiyor. İlginç acaba bu yaşadığım sorun WattMan olabilir mi?

Sürücü çöküyor bir sebepten ötürü ve bana en yakın ihtimal bu monitör sürücüsü denen şey geliyor. Bir de oyunda FreeSync kapat, oyun içi yenileme hızın da masaüstü de 165Hz olarak kalsın bakalım aynısını yapacak mı.

Sürücü çöküyor bir sebepten ötürü ve bana en yakın ihtimal bu monitör sürücüsü denen şey geliyor. Bir de oyunda FreeSync kapat, oyun içi yenileme hızın da masaüstü de 165Hz olarak kalsın bakalım aynısını yapacak mı?

Tamamdır teşekkür ederim fakat işin kötü tarafı nadiren ve rastgele olduğu için nasıl test edeceğimi bilmiyorum Aygıt Yöneticisi'nden monitörün Driver'ını geriye aldım Free Sync'i de kapattım bir süre kullanayım bakalım.

Tamamdır teşekkür ederim fakat işin kötü tarafı nadiren ve rastgele olduğu için nasıl test edeceğimi bilmiyorum Aygıt Yöneticisi'nden monitörün Driver'ını geriye aldım Free Sync'i de kapattım bir süre kullanayım bakalım.

Benim izlenimim herhangi bir donanım arızası olmadığı yönünde. Bir de tavsiyem CCleaner falan bunlarla sürücü kurmana gerek yok. Windows güncellemelerini yap, ekran kartı sürücüsünü de AMD'nin sitesinden kur tamam.

Sende büyük ihtimalle bu yenileme hızları çakıştı ve ekran kartı ya da sürücüsü alt-tab ile geçişlerde bayılıyor. Bunun sebebini bulmak çok uğraştırabilir. FreeSync açıkken ya da farklı yenileme hızında ekran tamamen kararır ama sonra gelir, çoğu kişide böyledir.

Geri
Yukarı