Çözüldü RX 6600 sistemde siyah ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Yer
Çorum
RAM
Corsair Vengeance 3000 Mhz CL16
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 Pro 1 TB
Ekran kartı
Sapphire Pulse RX 6600 (22.10.2 WHQL)
Anakart
MSI MAG B550M Mortar Wi-Fi
İşlemci
Ryzen 5 5600
Arkadaşlar merhaba, kullanmış olduğum sistemde ara ara siyah ekran hatası almaktayım. Sistemde ekran kararıyor, ama bilgisayar çalışmaya, arka planda video vs. açıksa oynamaya devam ediyor. sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Denediklerim;
Sistemdeki tüm overclock ve undervolt ayarlarını sıfırladım.
Ekran kartı yazılımından clock değerlerini düşürdüm.
BIOS ve tüm driverlar güncel.

Olay görüntüleyicisinde her defasında aynı hata ile karşılaşıyorum.

olay.evtx olay görüntüleyicisi.
VirusTotal VirusTotal.

TPM'i kapatarak sorunu çözdüm sanırım, kapattığımdan beri bir hata ile karşılaşmadım.

27.11.2022: Maalesef TPM'i kapatmakta bir çözüm değil. Hata devam ediyor. Bir önceki BİOS sürümüne dönüş yaptım, bir değişiklik olmadı. Bu hatayı çoğunlukla Lost Ark oynarken alıyorum. Donuyor ve bilgisayar tepki vermiyor ilk aldığım hataların aksine.

Not: Ekran kartı sürücümü 22.11.1 (WHQL) sürüme güncelledim. Temiz kurulum yaptım, TPM Clear komutunu kullandım, bir işe yaramadı.

@MSI Türkiye açıkçası bu hatanın anakart kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Farklı forumlarda da bu hatayı alan hatrı sayılır kullanıcı mevcut. Bunun chipset tabanlı mı, BIOS tabanlı bir hata olduğunu tam olarak anlayamadım fakat, incelemenizi rica ediyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-11-06 133258.png
    Ekran görüntüsü 2022-11-06 133258.png
    127,7 KB · Görüntüleme: 43
  • Ekran görüntüsü 2022-11-06 133317.png
    Ekran görüntüsü 2022-11-06 133317.png
    126,2 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
Çözüm
Çözüm: XMP ayarını devre dışı bırakıp, manuel olarak ayarladım. Yaklaşık 5 gündür herhangi bir hata ile karşılaşmadım. TPM açık bir şekilde kullanıyorum. Aynı hatayı tekrar alırsam burayı editleyeceğim.
Çözüm: XMP ayarını devre dışı bırakıp, manuel olarak ayarladım. Yaklaşık 5 gündür herhangi bir hata ile karşılaşmadım. TPM açık bir şekilde kullanıyorum. Aynı hatayı tekrar alırsam burayı editleyeceğim.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı