RX 6600 XT pişmanlığı

Ultra ya da Very high detay seviyesi birçok akıcı oyunda inanın fark edilmeyecek seviyede. Ultra açtım demek için kaybedilen performans farkı ise bazen 25FPS civarlarına kadar çıkıyor. Fotoğraf modu olanlarda Ultra ya da Very high detay seviyesi açılabilir ama FPS oyunlarında hele araba yarışında Ultra açmak göremeyeceğiniz, fark edemeyeceğiniz grafik detayları için performansı düşürmeniz demektir.

VRAM önemli değil, 8 GB 1080P'de her oyuna yetiyor diye her hafta YouTube videosu yapan teknoloji kanalları var ve çok duayen isimler bunu söylüyor. Neye dayanarak dediklerine anlam veremiyorum. 10 sene olmuş sanırsam 8 GB video bellekli kartlar çıkalı. Yani oyunlar artık yüksek detaylarda 1080P'de 8 GB dolduruyor ve geçtiği anda ise başlıyor saçma sapan stutter ya da droplar. 12 GB altına düşmemek gerekli artık. 1440p ve üzeri için inanın 12 GB'da seneye yetmez. 16 GB ve üzeri yeni kart alacak arkadaşlar düşünsün derim.

Niye son zamanlarda Technopat 8 GB VRAM'e takmış anlamıyorum. Allah aşkına bana 8 GB'tan fazla VRAM yiyen bir oyun söyleyin. 2-3 yıldır RTX 3070'in benchmark'larına bakıyorum 2K Ultra'da 8 GB üstü bir VRAM kullanımı görmedim?
8 GB VRAM'e sahip kartta nasıl 8 üstü kullanım göreceksiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kanka Call of Duty Warzone 14 VRAM kullanıyor ne en yüksek 9.6'sı?

Benim oynadığım oyunlarda gördüğüm en yüksek değer 9.6 GB, Warzone oynamadım doğrudur, artık 8 GB VRAM'e sahip kart almak mantıksız.

Zamanında 14 bine 3070Ti yerine 6900Xt aldım 16gb VRAM'le paşa paşa oynuyorum iyi ki almışım.
Niye son zamanlarda technopat 8 gb VRAM'e takmış anlamıyorum. Allah aşkına bana 8 gb'tan fazla VRAM yiyen bir oyun söyleyin. 2-3 yıldır RTX 3070'in benchmark'larına bakıyorum 2k ULTRA'da 8 gb üstü bir VRAM kullanımı görmedim???
Bu nasıl mantık? Bu dediğiniz 5 litrelik şisede 6 litrelik su görmedim demek gibi bir şey oluyor.

Niye son zamanlarda Technopat 8 GB VRAM'e takmış anlamıyorum. Allah aşkına bana 8 GB'tan fazla VRAM yiyen bir oyun söyleyin. 2-3 yıldır RTX 3070'in benchmark'larına bakıyorum 2K Ultra'da 8 GB üstü bir VRAM kullanımı görmedim?

Sadece burada değil DH ve diğer teknoloji sitelerinde de tartışılıyor. Bence o YouTuber'lerin amacı elde kalan 8 GB kartları veya hazır sistemleri sattırmak. Microsoft Flight Simulator, Resident Evil 4, Last of Us part 1 gibi yeni çıkan veya 2-3 yıllık oyunlar 10 GB VRAM üzerine çıkıyorlar neredeyse. 2-3 yıl sonra bu konu çok daha önemli olacak.

5 yıl önce VRAM'e bakarak kart alanlara gülüp geçiyorduk ama gerçekten durum değişti.

RX 5600XT'de tam zamanın'da satıp RX6700 10GB geçtim bakalım yeni nesil Oyunlar'da nasıl performans verecek özellikle Starfield daha çok merak ediyorum bu sene birkaç oyunda optimizasyon bozuk diye tokezledi.

Forza Horizon 5'te oyunun VRAM açlığı var extereme yerine Ultra oynayın aradaki fark değmeyecek kadar performans kaybı oluşuyor oyunda.

Artık 8 GB VRAM kartlar yavaştan yetmemeye başladı 6 GB RX 5600XT bu sene sanırım selası okundu birkaç oyunda minium RX5700 önerilmeye başlandı zaten kırpılmış karttı RX 5600XT.

En az 10GB kart almak lazım RX6700 10GB modeli gibi kartlar mesela.

Niye son zamanlarda technopat 8 gb VRAM'e takmış anlamıyorum. Allah aşkına bana 8 gb'tan fazla VRAM yiyen bir oyun söyleyin. 2-3 yıldır RTX 3070'in benchmark'larına bakıyorum 2k ULTRA'da 8 gb üstü bir VRAM kullanımı görmedim???

2-3 yıldır baktığın için öyledir. 2-3 yıl öncesi ile bugün ve 2-3 yıl sonrası aynı olmayacak.

İlk piyasaya çıktığında 3070 alana lafım yok 2,5 senedir çatır çatır kullandı ama bu sene çuvalla para döküp sıfır satın alanlar güzel bir soğuk su içsin. NVIDIA bile dayanamadı 4070'e 12 GB'ı bastı olacakları bildiğinden.

Geri
Yukarı