RX 6600XT ve R5 5500'lü sistem oyunlarda FPS düşmesi yaşatıyor

wSaLvadoR

Hectopat
Daha fazla  
Selam, öncelikle sistemi yazayım komple;

Sapphire Nitro 6600XT 8 GB.
R5 5500.
8x2 3200MHz RAM.
MSI B450M Pro VDH Max.
Thermaltake 550W PSU.

Bu sistemi önceden ekran kartı 750 Ti olarak kullanıyordum. Yakın zamanda 6600XT ekran kartını güvenilir bir siteden 2.el olarak aldım. FPS'ler genel olarak tatmin edici düzeyde ama bazı oyunlarda sanki darboğaz oluyormuş gibi hissediyorum, sanki çıtır drop giriyormuş gibi oluyor. İnternetten baktığımda bu işlemciyle darboğaz yapmadığını gördüm. Hemen hemen herkes 1080p ultrada sıkıntı yaşamazsın yazmış ki zaten bende de 1080p monitör var ve o amaçla bu kartı aldım. Kartta herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum zaten bütün testlerini yaptım. Sıcaklıkları da gayet iyi. Fakat dediğim gibi sanki sistemimde anormal bir şey varmış gibi. Aynı bu kombinasyonu kullanan arkadaşlar varsa ve yazabilirlerse sevinirim. Yanlış hatırlamıyorsam @kino bu arkadaş aynı ekran kartını daha düşük bir işlemci ile kullanıyordu ve sorun olmadığını söylüyordu. Yardımcı olabilirse sevinirim. Ayrıca ekran kartım oyunlarda gereğinden fazla vram kullanıyor. Özellikle Forza 5 oyununda ultra ayarlarda vram fulleniyor. Youtubedaki aynı sistem ile testlere baktığımda 6-6.5 civarında dolaşıyor. Son olarak işlemcim 750 Ti kullanırken neredeyse hiç ısınmıyordu sanırım çok zorlanmadığı için ama şu anki ekran kartı varken işlemci boşta 50-55 derece (genellikle 50), oyunda ise sırasıyla;

Warzone: 70 civarı.
FIFA 23: 80-83
RDR2: 70 veya biraz altı.

Bu sıcaklıklarda dolaşıyor. Ama ilk ekran kartını taktığımda FIFA'da 95 dereceyi görmüştüm hatta sonra undervolt yapmaya çalıştım fakat performans kaybı olmaya başladı ve sanki daha fazla drop giriyormuş gibiydi. Bende geri default ayarlara çektim. Sonra bir anda dereceler düştü neden oldu anlamadım ama şu an iyi herhalde havanın sıcaklığını göz önünde bulundurursak. Yine de bilgilendirirseniz sevinirim.

Bu arada işlemcinin termal macununu yeni değiştirdim ve stock fan ile kullanıyorum.

Not: Ekran kartına ve işlemciye herhangi bir O.C işlemi yapmadım. Sadece RAM'ler için XMP açık yani 3200MHz de kullanıyorum.

Windows güç modu: Nihai performans.
Gelişmiş sistem ayarlarındaki performans bölümü: Sadece hoşuma giden birkaç ayar açık.
Windows oyun modu: Açık.

Son düzenleme:
Gördüğüm kadarıyla bir sıkıntı yok işlemcinin arada thermal throttle sıcaklıklarına vurmuş olması dışında. FH5 zaten kronik sakat bir oyun var ultrada VRAM'in kafa atması normal onun dışında işlemciyi serin tut yeterli stabilite için.

Herhangi bir darboğaz söz konusu mu hocam sence bu kombinasyonda?

Daha neler. 5500 yeterince güçlü 6600 XT için.

Bende öyle düşünüyorum. Peki yaşadığım sorunlar sizce neden oluyor bir fikriniz var mı hocam?
Birde görüntü tekrarı özelliğini kullanıyor musunuz? Dün onu kapatınca fifa da 10-15 FPS artmıştı ve ara sıra giren droplar çözülmüştü. Sanki gereğinden fazla vram kullanıyor.

Bugün Valorant girdim, çok fazla FPS düşmesi var kesinlikle normal değil niye böyle oluyor anlamıyorum. Bir de bilgisayarı boşta bırakıyorum sonra gelip bakıyorum kendi kendine reslenmiş ve AMD'ye girdiğimde bu hatayı görüyorum.

Olay görüntüleyicisine baktığımda böyle gözüküyor.

Uzun süre oldu hala çözüm bulamadım, çoğu şeyi denedim. Ekran kartı driverlarımı @kinonun eskiden videolar için kullandığı sürüme çektim yine FPS'ler düzgün değil bilhassa Valorant'ta alakası yok 150 gördüğüm oluyor. Ekran kartında bir sorun olup olmadığını anlamak için 3060 12 GB takıp denedim. FPS'ler yine düşük. Format atayım desem, 6600XT'yi ilk aldığımda atmıştım zaten yakın zamanda. Acaba diyorum işlemcidemi bir sıkıntı var onu da anlamadım. Acaba chipset driverlarındamı bir sıkıntı var. BIOS sürümümde mi bir sıkıntı var. Hepsini de yakın zamanda güncelledim. Hatta chipset driverini gidip AMD'nin sitesinden en güncel olanını indirdim. Anakartın sitesinde eskisi gözüküyordu. Gerçekten anlamış değilim.

Dosya Ekleri

• image.png
    image.png
    11,4 KB · Görüntüleme: 12
  • 1689457106563.png
    1689457106563.png
    14,2 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:

Geri
Yukarı