RX 6650 XT OC yapmak

quezzly

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba hocalarım, OC işinden pek anlamam. MSI Afterburner üzerinden test ederek fanları %100 çalışmaya soktum, ve görsellerdeki ayarları yaptım MSI Afterburner ve AMD Software üzerinde. CS:GO'da yaklaşık 200 FPS artışı gördüm. Fakat bu kartın ömrünü ne kadar kısaltır vesaire bilemedim. AMD Software tarafında ise otomatik hız aşırtma ile 0.2GHz'lik bir artış olmuş CPU üzerinde. Kombustor stress test yaptığımda çok da uzun beklemedim biri 10 dakika diğeride 10 dakika sonuncusuda 5 dakika peş peşe 3 test yaptım hiçbirinde 78 dereceyi geçmedi. Bunların zararı olur mu? Olursa kartın ne kadar ömrü kısalır? 2 gündür bu şekilde kullanıyorum, riskleri işin ehli anlayan hocalarım arkadaşlarım belirtip daha iyi bir ayar varsa önerirse sevinirim. Dediğim gibi bu tarz overclock vesaire anlamıyorum YouTube üzerinden bir video izledim ayarları 80 dereceye kadar deneyin 80 derece olursa üstüne geçmeyin onu kullanmayın diyordu.
Ekran kartım: PowerColor hellhound RX 6650 XT.
İşlemci: R5 5600X.
Görseller:

Dosya Ekleri

• 3123121.PNG
    3123121.PNG
    249 KB · Görüntüleme: 80
  • 3112.PNG
    3112.PNG
    52,5 KB · Görüntüleme: 74
Overclock kartın ömründen yemez. Aşırı ısınma diğer adı ile "Thermaltearing" ömründen yer. Silikonların *gpu* için azami ısı 90'dır. 90da uzun süre çalışmasında bacakların çatlama veya ayırılmaları görülebilir.
Overclocking sadece frekans arttırıp voltaj vermek zannediliyor aslında olay tersine. Minimum voltajla maximum performanstır. Misal : Stokta 1.5v 2000Mhz gelen kart 100fps veriyorsa sen 1.25v 2100mhz 120 fps almalısın. 1.6v ile 2100mhz yapıp 120fps almanın bir manası yok sadece güç kaynağına ve genel kartın boardına işkence. Overclock sadedece *güçlü gpu'ya sahibim* diyip yapmamalısın. Kartın sınıflandırılması VRM, VRAM, DIY soğutmasını bilmelisin şemasını v.s. Sen chipset ısınını takip ediyorsun sadece ama o sırada VRM'lerin durumu ne bilmiyorsun. Belki de 100ü geçtiler bile. Overclockingte oluşan hasar garantide fark edilmez ama boşuna uğraş. En basit overclock yöntemi memorye vermendir. Core ile hiç oynamana gerek yok bana kalırsa. Ya da illa yapacağım diyorsan curve editor yardımı ile *msi afterburner* Min voltage max freq ile yapıp yoluna bakarsın.
RTX 3070 TI EVGA ile yakaladığım en otpimum overclock böyledir. 1965Mhz (stock 1960 ile gelip 50'yi geçince 1900'e iniyordu voltaj 1.3) 0.9v ile maximum performans ve serinliği elde ettim. Bellek kısmına da +1000Mhz verdim. (GDDR6X) Nerden baksanız oyunlarda 50'yi geçtiğini görmedim ve %30-35'e kadar performans artışını elde ettim. Stok halde 320w powerdraw atan kartım 190-210 arası takılıyor artık.
Testinizi yaparken 1 programa bağımlı kalmayın. Msi kombustor, Furmark, 3DMark v.b uygulamaları kullanın.
1685696360307.png

Ayrıca fanları stokta bırakman iyidir. Kartında bios switch varsa performansa al fanları otomatik ayarlayacaktır. Evga'da o seçenek mevcut.

Overclock kartın ömründen yemez. Aşırı ısınma diğer adı ile "thermaltearing" ömründen yer. Silikonların *gpu* için azami ısı 90'dır. 90'da uzun süre çalışmasında bacakların çatlama veya ayırılmaları görülebilir.
Overclocking sadece frekans arttırıp voltaj vermek zannediliyor aslında olay tersine. Minimum voltajla maximum performanstır. Misal: Stokta 1.5v 2000MHz gelen kart 100FPS veriyorsa sen 1.25v 2100MHz 120 FPS almalısın. 1.6v ile 2100MHz yapıp 120FPS almanın bir manası yok sadece güç kaynağına ve genel kartın boardına işkence. Overclock sadedece *güçlü GPU'ya sahibim* deyip yapmamalısın. Kartın sınıflandırılması VRM, VRAM, dıy soğutmasını bilmelisin şemasını vs. sen chipset ısınını takip ediyorsun sadece ama o sırada VRM'lerin durumu ne bilmiyorsun. Belki de 100ü geçtiler bile. Overclockingte oluşan hasar garantide fark edilmez ama boşuna uğraş. En basit overclock yöntemi Memory'e vermendir. Core ile hiç oynamana gerek yok bana kalırsa. Ya da illa yapacağım diyorsan curve editor yardımı ile *msi afterburner*min voltage Max freq ile yapıp yoluna bakarsın.
RTX 3070 Ti EVGA ile yakaladığım en otpimum overclock böyledir. 1965MHz (stock 1960 ile gelip 50'yi geçince 1900'e iniyordu voltaj 1.3) 0.9v ile maximum performans ve serinliği elde ettim. Bellek kısmına da +1000MHz verdim. (GDDR6X) nereden baksanız oyunlarda 50'yi geçtiğini görmedim ve %30-35'e kadar performans artışını elde ettim. Stok halde 320W powerdraw atan kartım 190-210 arası takılıyor artık.
Testinizi yaparken 1 programa bağımlı kalmayın. MSI kombustor, FurMark, 3DMark vb uygulamaları kullanın.
Eki Görüntüle 1803342

Ayrıca fanları stokta bırakman iyidir. Kartında BIOS Switch varsa performansa al fanları otomatik ayarlayacaktır. EVGA'da o seçenek mevcut.

Peki yani bilmiyorsan yapma diyorsunuz anladığım kadarıyla yani zararı olur mu olmaz mı bu ayarların onu merak etmiştim.

Overclock kartın ömründen yemez. Aşırı ısınma diğer adı ile "Thermaltearing" ömründen yer. Silikonların *gpu* için azami ısı 90'dır. 90da uzun süre çalışmasında bacakların çatlama veya ayırılmaları görülebilir.
Overclocking sadece frekans arttırıp voltaj vermek zannediliyor aslında olay tersine. Minimum voltajla maximum performanstır. Misal : Stokta 1.5v 2000Mhz gelen kart 100fps veriyorsa sen 1.25v 2100mhz 120 fps almalısın. 1.6v ile 2100mhz yapıp 120fps almanın bir manası yok sadece güç kaynağına ve genel kartın boardına işkence. Overclock sadedece *güçlü gpu'ya sahibim* diyip yapmamalısın. Kartın sınıflandırılması VRM, VRAM, DIY soğutmasını bilmelisin şemasını v.s. Sen chipset ısınını takip ediyorsun sadece ama o sırada VRM'lerin durumu ne bilmiyorsun. Belki de 100ü geçtiler bile. Overclockingte oluşan hasar garantide fark edilmez ama boşuna uğraş. En basit overclock yöntemi memorye vermendir. Core ile hiç oynamana gerek yok bana kalırsa. Ya da illa yapacağım diyorsan curve editor yardımı ile *msi afterburner* Min voltage max freq ile yapıp yoluna bakarsın.
RTX 3070 TI EVGA ile yakaladığım en otpimum overclock böyledir. 1965Mhz (stock 1960 ile gelip 50'yi geçince 1900'e iniyordu voltaj 1.3) 0.9v ile maximum performans ve serinliği elde ettim. Bellek kısmına da +1000Mhz verdim. (GDDR6X) Nerden baksanız oyunlarda 50'yi geçtiğini görmedim ve %30-35'e kadar performans artışını elde ettim. Stok halde 320w powerdraw atan kartım 190-210 arası takılıyor artık.
Testinizi yaparken 1 programa bağımlı kalmayın. Msi kombustor, Furmark, 3DMark v.b uygulamaları kullanın.
Eki Görüntüle 1803342

Ayrıca fanları stokta bırakman iyidir. Kartında bios switch varsa performansa al fanları otomatik ayarlayacaktır. Evga'da o seçenek mevcut.
Mimariden mimariye sıcaklık değişebilir. RDNA 2 serisinde 110 dereceye kadar kabul edilebilir bu arada. 90 derece çok düşük bir sıcaklık.

Ayrıca thermaltearing diye bir kavramı hayatımda ilk defa duyuyorum CPU/GPU için :D

Peki yani bilmiyorsan yapma diyorsunuz anladığım kadarıyla yani zararı olur mu olmaz mı bu ayarların onu merak etmiştim.
Sen voltajı sonuna kadar çeksen de o GPU sana izin vermez zaten.

Mimariden mimariye sıcaklık değişebilir. RDNA 2 serisinde 110 dereceye kadar kabul edilebilir bu arada. 90 derece çok düşük bir sıcaklık.

Ayrıca thermaltearing diye bir kavramı hayatımda ilk defa duyuyorum CPU/GPU için :D

Sizin fikriniz ne bu ayarlar hakkında? Yani çevremde overclock vesaire anlayan biriside yok maalesef.

PCB ile DIY arasında bulunan yolların ısıdan yırtılıp ayırılması. 110 Derece'de zaten topların çok yavaşça erimeye başladığı ısıdır. Kimse oraya gelemeyeceğini var sayarsak... Ama AMD'ye göre 110 sınır doğru diyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı