Çözüldü RX 6650 XT sistemde ekran uyku moduna girince açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

wwhark

Decapat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Ryzen 5 5500

Ekran Kartı: Rx 6650 XT

Anakart: Gigabyte B450M-K

Ram: XPG RGB 8x2 (16) 3600MHZ

Sıvı Soğutma: 240mm Corsair H100 RGB

M2 SSD: 1TB Kingston

Monitör: ViewSonic 27 İnç - 1MS - 144HZ, XG 2705

Kasa ve Psu: Corsair 650W + 80, Corsair Spec Delta RGB Kasa

Kulaklık: Gamepower Mihawk

Klavye: Havit Gamenote KBL Blue Switch

Mouse: Asus Tuf Gaming M5 Mouse
  • R5 5500
  • Gigabyte B450M-K
  • RX 6650 XT
  • 8x2 Adata 3600 MHz RAM

Arkadaşlar, sistemim bu şekilde. Yeni bir sistem kurdum. Ekran uyku moduna girince örneğin uyku moduna girdi 5 ila 10 dakika arasında mouse oynatıp veyahut klavyede bir tuşa basarsam ekran geliyor. Ancak yarım saat gibi bir süre geçmesine rağmen (PC çalışıyor, sadece ekran uyku modunda) eğer mouse oynatıp veya klavye ile herhangi tıklama yapsam da ekran gelmiyor. Neden olduğunu bir türlü çözemedim. Tüm sürücülerim güncel. Chipset driverını silip kurdum ancak değişen bir şey yok. Sistemi yeni kurmama rağmen tekrar formatladım yine değişen bir şey yok. BIOS güncel. PC'yi resetlediğim de ekran geliyor. Sadece uyku moduna girince bu sorun oluyor. Windows güç sorunları gidericiyi açtım durum hala aynı. Sisteme tüm testleri yaptım temiz sonuç çıktı. Monitörde bir sorun olduğunu sanmıyorum, ancak başka neden şüphelenirim bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz bana?

RX 5xx serisi kartlarda da bu sorundan sıkıntı çekenler vardı. Sanırım WattMan hatasindan dolayı kaynaklı. Forumda/forumlarda WattMan error diye aratırsanız yardımcı olabilir.

RX 5xx serisi kartlarda da bu sorundan sıkıntı çekenler vardı. Sanırım WattMan hatasindan dolayı kaynaklı. Forumda/forumlarda WattMan error diye aratırsanız yardımcı olabilir.

Hocam WattMan vermedi ancak PC komple uyku moduna girince yeniden açtığımda ekran kartı güvenli moda geçmişti.

Hocam herhangi bir çözüm bulabildiniz mi tamamen aynı sorun var.
Aynı sorun bende de vardı. Uyku modundan çıkınca ve monitörü açıp kapayınca bilgisayar çalışmasına rağmen ekran gelmiyordu. Hatta arkadan müzik açıyordum ama ekran yine de gelmiyordu :D.

Regedit üzerinden EnableULPS ve EnableULPS_NA değerlerini 0 yaparak sorunu çözdüm hocam.

Regedit'e girin. F3'e basıp EnableULPS yazın. Sonra karşınıza çıkan değerlerden EnableULPS ve EnableULPS_NA olanlarını seçip 0 yapın. Değerleri 0 yaptıktan sonra tekrar F3'e basarak diğerlerini de 0 yapın. Karşınıza başka EnableULPS çıkmayana kadar işlemi tekrar edin.

@wwhark Hocam sorunu çözebildiniz mi aynı anakart ve ekran kartında ben de yaşıyorum bu durumu?

Uyku modunu kapattım hocam kökten çözüm. Anakart ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Monitörden kapayın ekranı ama bazen açınca gelmiyor reset atınca düzeliyor.

Uyku modunu kapattım hocam kökten çözüm. Anakart ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Monitörden kapayın ekranı ama bazen açınca gelmiyor reset atınca düzeliyor.
Sorun driver'lardan kaynaklanıyor. Çünkü 22.11.2 sürümünde uyku modundan çıkma ve monitörü geri açma gibi fonksiyonlar tamamen düzgün bir şekilde çalışıyor. Yani sorun donanımda değil yazılımda. İşin üzücü yanı sorunun AMD ekipleri tarafından umursanmaması. Bu yorumu görüp sorunu yaşayan arkadaşlar AMD'ye ticket atabilirse veya forumlarda sorunu dile getirebilirse çok hoş olur.

AMD forumunda bulduğum sayfalardan biri.

Uyku modu gibi özelliklerden feragat etmek istemiyorum diyorsanız iki tane geçici çözüm var:

• 22.11.2 driver'ına dönmek.
  • Regedit üzerinden EnableULPS ayarlarının hepsini kapatmak.

Yeni konular

Geri
Yukarı