RX 6700 XT fan ayarı nasıl yapılır?

carl.johnson

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, RX 6700 XT ekran kartım mevcut. Halihazırda bir overclock yapmadım, yapmayı düşünmüyorum. MSI Afterburner programını arada bir değerleri izlemek için kullanıyorum. Değerleri takip ederek şunu fark ettim ki benim ekran kartı fan ayarım otomatikte. Yani örnek vereyim, 50 derecenin altında %0 fan çalışırken 51 derece olsa birden fan ayarını 50-60'a çıkarıyor gibi. Bu da aniden bir ses artışı daha sonrasında ise sessizliğe sebep oluyor. Yaptığı gürültünün vermiş olduğu rahatsızlıktan ziyade kartın aniden ısınıp soğumasının üzerindeki lehimleri bozacağı kanaatindeyim. Bundan ötürü belirli sıcaklıklara özgü minimalde olsa ortalama( ki sanırım buna fan eğrisi diyorlar) bir fan ayarının olması gerektiğini düşünüyorum otomatik ayar yerine. Yani stabil bir sıcaklık demek istediğim şey, bunu MSI Afterburner ya da AMD'nin kendi yazılımı üzerinde karta zarar vermeden sağlıklı bir şekilde nasıl yapabilirim? Teşekkürler.

MSI Afterburner kullanmana gerek yok. Adrenalinde Afterburner'in yaptığı çoğu şey bulunmakta.

1710694250353.png

1710694278443.png

Fan ayarlarını buradan bulabilirsin.

Tam olarak hangi kısımdan atayım bahsettiğinizi? Yani arama kısmına ne yazmamı istersiniz ya da üst sekmelerden hangi kısım olacak?

Kart aniden ısınıp soğumuyor. Fan aniden hızlanıp yavaşlıyor. Ayrıca anlık değişen birkaç derece niye lehimlere zarar versin? Lehim dediğin alaşım 180 derecede erir. 45 55 derece arası oynamalar fiziksel herhangi bir zarar veremez. İşlemciyi stres testine sokunca falan anlık onlarca derece yükselebiliyor sıcaklık. Gayet normal bir şey. Bilgisayar parçaları sandığınız kadar hassas değil.

Tam olarak hangi kısımdan atayım bahsettiğinizi? Yani arama kısmına ne yazmamı istersiniz ya da üst sekmelerden hangi kısım olacak?

Burası.

Kart aniden ısınıp soğumuyor. Fan aniden hızlanıp yavaşlıyor. Ayrıca anlık değişen birkaç derece niye lehimlere zarar versin? Lehim dediğin alaşım 180 derecede erir. 45 55 derece arası oynamalar fiziksel herhangi bir zarar veremez. İşlemciyi stres testine sokunca falan anlık onlarca derece yükselebiliyor sıcaklık. Gayet normal bir şey. Bilgisayar parçaları sandığınız kadar hassas değil.

Sesin bir anda kesilip artması rahatsız edici oluyor sanırım. Ekran kartı boşta 49-51 arası geziyor galiba.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (15).png
    Ekran Görüntüsü (15).png
    269,2 KB · Görüntüleme: 17
@S54337 Bunu duymak sevindirici, bundan önceki kartımda soğuk lehim problemi yaşamıştım her ne kadar eski bir kart olsada. Lakin nihayetinde 2-3 derece fazlalık için bir artıp bir azalma sesini duymak can sıkıcı. Bunu optimal bir dengede çalışmasını istiyorum. Mesela tehlikeli bir sıcaklık limitine geldiğimde fanlara tam güç vermesi gibi.

@Maxtoric ikinci resimde gelişmiş kontrolü etkin yaptığımda fan eğrisi kısmını buldum. Burda bir öneride bulunabilirmiyiz? Hangi sıcaklığa ne kadar rpm versin gibi?

@SadeceYiğit
Ekran görüntüsü 2024-03-17 195732.png
Önereceğiniz ayarları merakla bekliyorum, teşekkürler şimdiden. :)

@S54337 bunu duymak sevindirici, bundan önceki kartımda soğuk lehim problemi yaşamıştım her ne kadar eski bir kart olsa da. Lakin nihayetinde 2-3 derece fazlalık için bir artıp bir azalma sesini duymak can sıkıcı. Bunu optimal bir dengede çalışmasını istiyorum. Mesela tehlikeli bir sıcaklık limitine geldiğimde fanlara tam güç vermesi gibi.

@Maxtoric ikinci resimde gelişmiş kontrolü etkin yaptığımda fan eğrisi kısmını buldum. Burada bir öneride bulunabilir miyiz? Hangi sıcaklığa ne kadar RPM versin gibi?

@SadeceYiğit

Aslında 0 RPM ayarını kapatsan yeter.

@S54337 Bunu duymak sevindirici, bundan önceki kartımda soğuk lehim problemi yaşamıştım her ne kadar eski bir kart olsa da. Lakin nihayetinde 2-3 derece fazlalık için bir artıp bir azalma sesini duymak can sıkıcı. Bunu optimal bir dengede çalışmasını istiyorum. Mesela tehlikeli bir sıcaklık limitine geldiğimde fanlara tam güç vermesi gibi.

@Maxtoric ikinci resimde gelişmiş kontrolü etkin yaptığımda fan eğrisi kısmını buldum. Burada bir öneride bulunabilir miyiz? Hangi sıcaklığa ne kadar RPM versin gibi?

@SadeceYiğit

Hocam RX6700 ekran kartları genel olarak fazla ısınmıyor. 65 derece için 100'de 100 hız vermişsiniz biraz abartı olmuş. 40 derecede yüzde 25, 50 derecede yüzde 35, 60 derecede yüzde 55, 70 derecede yüzde 70, 80 derecede yüzde 90 olarak ayarlarsanız gayet güzel olur. Bu arada ekran kartınınızın modelini söylerseniz daha net bilgi verebilirim.

Geri
Yukarı