RX 6700 XT için işlemci önerisi

Bütçe
5.500₺
600-700 TL fark verilebilir aslında sırf silikon farkından ötürü bile.
Verilmez. Standart bir kullanıcı için 200 MHz'den başka bir fark yok. Silikon farkı falan OC meraklılarının umursayacağı şeyler.

Emin olmak için soruyorum, 4 kanal derken neyi kastettin? Bellek kontrolcüsü olarak soruyorsan hedt veya sunucu işlemcilerine bakacaksın. Son kullanıcı için yapılan Ryzen veya Core i işlemciler çift kanal destekli bellek kontrolcüleri ile gelir. Sanırım sen bellek yuva sayısı ile karıştırdın. O anakart seçimini ilgilendirir. Anakartı 4 yuvalı seçersen, birbiri ile uyumlu 4 RAM takıp çift kanal kullanabilirsin. Yani zen 3 mimarili Ryzen işlemciler veya Alder Lake veya bir önceki nesil Core i işlemci seçileceğini varsayıyorum.

AMD tarafında Ryzen 5 5600/5600X işlemcileri 1080p dahil olmak üzere güncel hemen her oyunda yeterli olur. Bazı e-spor oyunlarında kısmen darboğaz olabilir. Ancak alınacak FPS her halükarda çok yüksek olur. Dilerseniz Ryzen 7 veya Ryzen 9 da alınabilir. Ancak bütçe kısıtı yüzünden 5600(X) uygun olur diye düşünüyorum.

4 kanal destekleyen bir AM4 soket işlemci yok.

4 soket olarak demek istedim.

Hepinize teşekkürler. Kararımı Ryzen 5 5600X olarak verdim.
Son olarak anakart olarak ASRock B550 Pro4 kullanmayı düşünüyorum, sizce iyi bir anakart mı?

Son olarak anakart olarak ASRock B550 Pro4 kullanmayı düşünüyorum, sizce iyi bir anakart mı?
Elinde varsa kullanabilirsin, yeni alacaksan bütçeni belirtirsen belki daha iyi bir öneri çıkar.

Verilmez. Standart bir kullanıcı için 200 MHz'den başka bir fark yok. Silikon farkı falan OC meraklılarının umursayacağı şeyler.

Bütçesi 5700X/5800X'e yetmiyorken bari stok 200Mhz'i alsın ne olacak. Sınırlı bir bütçesi olur 5600 f/p diye verilir de bu durumda ne bonus alsa kardır diyorum.

İşlemci için son bir uyarı vereyim. Oyun odaklı bir sistem olacaksa 5600 almak daha hesaplı olur. Güncel fiyatlara bakınca 5600X ile arasında 600₺ fark gözüküyor. Performans farkı bu fiyat farkına değmez.

Bütçesi 5700X/5800X'e yetmiyorken bari stok 200Mhz'i alsın ne olacak. Sınırlı bir bütçesi olur 5600 f/p diye verilir de bu durumda ne bonus alsa kardır diyorum.
Biraz aşabilirim dediği için 5700X önermiştim.

Anakart bütcesi olarak 1600TL'yi geçmeyecek şekilde düşünüyorum. Daha almadım yani.
Aşma imkanın varsa kesinlikle değer. Aşamam dersen B550 Pro4 de alınabilir.

Şahsımca 600-700TL fark bile vermezdim.

Ben de vermezdim. BIOS'tan doğru ayarlarla stok 5600X'den daha iyi hale getirebilirsin, hoş getirmesen de minimal farklar yaratır. Konu sahibi biraz takayım çalışsın ince detaylarla uğraşamam gibi durduğundan X'i alabilir dedim.

Biraz aşabilirim dediği için 5700X önermiştim.

5700X'i piyasada ben bulamadım yalnız kaybolmuş bildiğin.

Yeni konular

Geri
Yukarı