RX 6700 XT sistem açılmıyor

TeknoAdam

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Son derece dikkatli ve sorunsuzca monte ettiğim sistem çalışmıyor. Başlatma tuşuna bastığımda hiçbir tepki yok. Güç kaynağının arkasında bulunan güç tuşunu açık konuma getirdiğim an anakartın arkasındaki ışık anlık olarak yanıp sönüyor ve sonra ne kadar kasanın başlatma tuşuna basarsam basayım açılmıyor. Güç kaynağını kontrol etmek için anakarttan tamamen ayırıp 2 pin kısa devre yöntemi ile çalıştırdım. Bu şekilde PSU sorunsuz çalıştı ve ARGB modülü güç alarak fan ışıklarını yaktı. Güç kaynağını bir süre test ettim ve sorunsuzca çalıştı bu şekilde. Fakat anakarta taktığımda yine olmuyor. Ne fan dönüyor ne işlemci soğutucu çalışıyor ne güç kaynağı fanı ne de ışıklandırma. Bu durumda anakart veya işlemci arızalı diye düşündüm. Elimde test edebileceğim alternatif bir parça yok. Anakart sıfır fakat işlemci daha önce kullandığım bir işlemci. Bir ay öncesine kadar hiçbir sorun olmadan çalışıyordu. Sizce ne yapmalıyım?

Gigabyte X570s Gaming X
Ryzen 5 2600.
Crucial Ballistix 16 GB 3200 MHz.
XFX RX 6700 XT swft.
High Power 750W 80+ Bronze.

Acil şekilde yardıma ihtiyacım var. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bunun bir kaç sebebi olabilir.

1) CPU'yu görmüyorsa görüntü gelmeyebilir.
2) RAM bozuksa görüntü gelmeyebilir. RAM'leri teker teker takıp deneyiniz.
3) Ekran kartının güç girişlerinde sıkıntı olabilir. Ya da tam oturmamış olabilir.
1 ve 2. maddeleri başka model parça ile test edemiyorum elimde olmadığı için. Ram zaten tek modül.
3. madde ise mümkün değil çünkü 2 güç girişinde de birer kırmızı led var. Güç ile ilgili bir sorun veya yetersizlik olursa bu ışıklar yanıyor. Bende hiç yanmadı. Tırnakların tam oturduğu da oldukça net şekilde belirgin. 3 defa sök tak yaptım tüm sistemi.

Düzenleme: @Ali Güngör ve @Recep Baltaş üstadlarım müsaitseniz bir göz atabilir misiniz konuya?
Son güncelleme: ekran kartı hariç sistemi bilgisayarcıya götürdüm. Farklı ekran kartları ve ram ile deneme yaptı fakat yine açılmadı. Son olarak sorunun işlemci pinlerinin yamulmasından kaynaklı olduğunu tespit edip 3 pini cımbız ile düzeltti. Daha sonra sistem sorunsuz açılarak BIOS ekranına girdi. Flash belleğe attığım F3 BIOS güncelleme dosyasını da yükleyeyim öyle çıkayım diyerek yükledim. Yükleme tamamlandı ve reboot uyarısı vererek kendini yeniden başlattı. Buraya kadar her şey normalken sistem kapandıktan sonra yeniden başladı ama görüntü yine gelmedi. BIOS pili sökme, farklı parçalarla deneme... neler neler yaptık tamircide ancak yine nafile. Anakart tamamen çökmüş durumda ve bunu garantiye gönder diyerek 200 TL pin tamir ücreti ile uğurladı beni. Şu son durumda yapacağım bir şey kalmadı sanırım. Anakartı kurtarma konusunda tavsiyesi olan varsa buyursun.

Son düzenleme:
1 ve 2. maddeleri başka model parça ile test edemiyorum elimde olmadığı için. Ram zaten tek modül.
3. madde ise mümkün değil çünkü 2 güç girişinde de birer kırmızı led var. Güç ile ilgili bir sorun veya yetersizlik olursa bu ışıklar yanıyor. Bende hiç yanmadı. Tırnakların tam oturduğu da oldukça net şekilde belirgin. 3 defa sök tak yaptım tüm sistemi.

Düzenleme: @Ali Güngör ve @Recep Baltaş üstadlarım müsaitseniz bir göz atabilir misiniz konuya?
Son güncelleme: ekran kartı hariç sistemi bilgisayarcıya götürdüm. Farklı ekran kartları ve ram ile deneme yaptı fakat yine açılmadı. Son olarak sorunun işlemci pinlerinin yamulmasından kaynaklı olduğunu tespit edip 3 pini cımbız ile düzeltti. Daha sonra sistem sorunsuz açılarak BIOS ekranına girdi. Flash belleğe attığım F3 BIOS güncelleme dosyasını da yükleyeyim öyle çıkayım diyerek yükledim. Yükleme tamamlandı ve reboot uyarısı vererek kendini yeniden başlattı. Buraya kadar her şey normalken sistem kapandıktan sonra yeniden başladı ama görüntü yine gelmedi. BIOS pili sökme, farklı parçalarla deneme... neler neler yaptık tamircide ancak yine nafile. Anakart tamamen çökmüş durumda ve bunu garantiye gönder diyerek 200 TL pin tamir ücreti ile uğurladı beni. Şu son durumda yapacağım bir şey kalmadı sanırım. Anakartı kurtarma konusunda tavsiyesi olan varsa buyursun.
Anakart arızalandıysa garantiden başka bir şey gelmez elimizden. Ancak sorunun yine CPU'da olması büyük ihtimal. Bir önceki mesajımda 1. maddeye CPU'yu eklemiştim. Pinlerin olduğu yere tekrar bakınız hocam. Eksik-yamuk var mı? Takarken tekrar yamulmuş olabilir. Kırıldıysa zaten daha da sıkıntı.

RAM'i tamamen söküp RAM'siz başlatın hocam. Görüntü gelcek mi diye. Gelmezse CPU'da sıkıntı var. Pinlerin eğilmesinden dolayı garanti geri almayabilir.

Anakart arızalandıysa garantiden başka bir şey gelmez elimizden. Ancak sorunun yine CPU'da olması büyük ihtimal. Bir önceki mesajımda 1. maddeye CPU'yu eklemiştim. Pinlerin olduğu yere tekrar bakınız hocam. Eksik-yamuk var mı? Takarken tekrar yamulmuş olabilir. Kırıldıysa zaten daha da sıkıntı.

RAM'i tamamen söküp RAM'siz başlatın hocam. Görüntü gelcek mi diye. Gelmezse CPU'da sıkıntı var. Pinlerin eğilmesinden dolayı garanti geri almayabilir.
İşlemcideki 3 pin düzeltilince sorunsuz çalıştı. Tamamen BIOS çökmesi yüzünden sorun yaşadım. Neyse ki Q Flash Plus diye bir özellik varmış ve son anda o şekilde kurtardım. 2 günümü bir sistem kurmaya ayırdım ve daha önce kolayca yapmış biri olarak çok enteresan bir deneyim oldu. Şu an sorunsuz çalışıyor. Testleri akşama yapıp performans değerlendirmesi yapacağım. Çok mutluyum, inşallah yarım kalmaz yine.

Geri
Yukarı