RX 6700 XT sistem açılmıyor

TeknoAdam

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Son derece dikkatli ve sorunsuzca monte ettiğim sistem çalışmıyor. Başlatma tuşuna bastığımda hiçbir tepki yok. Güç kaynağının arkasında bulunan güç tuşunu açık konuma getirdiğim an anakartın arkasındaki ışık anlık olarak yanıp sönüyor ve sonra ne kadar kasanın başlatma tuşuna basarsam basayım açılmıyor. Güç kaynağını kontrol etmek için anakarttan tamamen ayırıp 2 pin kısa devre yöntemi ile çalıştırdım. Bu şekilde PSU sorunsuz çalıştı ve ARGB modülü güç alarak fan ışıklarını yaktı. Güç kaynağını bir süre test ettim ve sorunsuzca çalıştı bu şekilde. Fakat anakarta taktığımda yine olmuyor. Ne fan dönüyor ne işlemci soğutucu çalışıyor ne güç kaynağı fanı ne de ışıklandırma. Bu durumda anakart veya işlemci arızalı diye düşündüm. Elimde test edebileceğim alternatif bir parça yok. Anakart sıfır fakat işlemci daha önce kullandığım bir işlemci. Bir ay öncesine kadar hiçbir sorun olmadan çalışıyordu. Sizce ne yapmalıyım?

Gigabyte X570s Gaming X
Ryzen 5 2600.
Crucial Ballistix 16 GB 3200 MHz.
XFX RX 6700 XT swft.
High Power 750W 80+ Bronze.

Acil şekilde yardıma ihtiyacım var. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam arızalı bir parçanız olduğunu sanmıyorum. Muhtemelen bir yerlerde kısa devre yaşıyorsunuz. Bunu CPU'yu besleyen güç kablolarının yanlış takımından olduğunu bile düşünüyorum şu an. Şimdi yapmanız gereken şey bilgisayarı yavaş yavaş tekrar monte etmek. Ama monte ederken her adımdan sonra bilgisayarı çalıştırın. Önce 24 pin takın. Çalışıyorsa CPU beslemesini takın. Sonra GPU falan. Kablolardan bir tanesi kısa devreye düşürüyor.

Hocam arızalı bir parçanız olduğunu sanmıyorum. Muhtemelen bir yerlerde kısa devre yaşıyorsunuz. Bunu CPU'yu besleyen güç kablolarının yanlış takımından olduğunu bile düşünüyorum şu an. Şimdi yapmanız gereken şey bilgisayarı yavaş yavaş tekrar monte etmek. Ama monte ederken her adımdan sonra bilgisayarı çalıştırın. Önce 24 pin takın. Çalışıyorsa CPU beslemesini takın. Sonra GPU falan. Kablolardan bir tanesi kısa devreye düşürüyor.
Kısa devre yapacak bir durum nasıl olur ki? Her şeyi terli yerine taktım. Az sonra kasadan ayırıp uzay montaj yapacağım zaten bakalım.
Hocam anakart üzerinden kısa devre ile başlatmayı denediniz mi? Belki güç tuşu kablosu bozulmuştur.
Evet. Pinlere kısa devre yaptırdım fakat yine açılmadı. BIOS pilini çıkardım ve yine açılmadı.

Uzay montajda anakart çalıştı. Ekran kartını takmadım ve dolayısıyla görüntü alamadım. Daha sonra kasaya takarak denedim ve yine anakart olması gerektiği gibi çalıştı. Ancak ekran kartını taktığımda görüntü alamadım. Bios sıfırladım (clear_cmos), ram slotu değiştirdim yine görüntü yok. Ne yapmalıyım? Monitörde 2 adet hdmi girişi var, ekran kartında ise 1 adet hdmi çıkışı var. 2 türlü de denedim yine yok. Benq monitörün kutusundan çıkan hdmi kablosunu kullanıyorum.
Saatlerdir farklı şekillerde deniyorum hiçbir şekilde görüntü gelmiyor. Başka bir hdmi kablo denedim. Bu sefer monitör kablo takılı değil olarak uyarı verdi. Yani hiç görmedi kabloyu. Orijinal kablo takılı olduğunda en azından sinyal yok diyor. Lütfen fikir verin.

Son düzenleme:
Uzay montajda anakart çalıştı. Ekran kartını takmadım ve dolayısıyla görüntü alamadım. Daha sonra kasaya takarak denedim ve yine anakart olması gerektiği gibi çalıştı. Ancak ekran kartını taktığımda görüntü alamadım. Bios sıfırladım (clear_cmos), ram slotu değiştirdim yine görüntü yok. Ne yapmalıyım? Monitörde 2 adet hdmi girişi var, ekran kartında ise 1 adet hdmi çıkışı var. 2 türlü de denedim yine yok. Benq monitörün kutusundan çıkan hdmi kablosunu kullanıyorum.
Saatlerdir farklı şekillerde deniyorum hiçbir şekilde görüntü gelmiyor. Başka bir hdmi kablo denedim. Bu sefer monitör kablo takılı değil olarak uyarı verdi. Yani hiç görmedi kabloyu. Orijinal kablo takılı olduğunda en azından sinyal yok diyor. Lütfen fikir verin.
Hocam bunun bir kaç sebebi olabilir.

1) CPU'yu görmüyorsa görüntü gelmeyebilir.
2) RAM bozuksa görüntü gelmeyebilir. RAM'leri teker teker takıp deneyiniz.
3) Ekran kartının güç girişlerinde sıkıntı olabilir. Ya da tam oturmamış olabilir.

Geri
Yukarı