Çözüldü RX 6700 XT sistem oyunda aşırı FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

i.sude

Yoctopat
Daha fazla  
RAM
16 GB Corsair DDR4
Ekran kartı
AMD Radeon RX 6700 XT
Anakart
B560M PRO-VDH (MS-7D18)
İşlemci
intel i5 -11400F 2.60GHz
Bilgisayar sistemimi 2 ay önce dizdim ve ilk başlarda yayın da açarken FPS değerim en az 350 idi ama şu anda arkada bir şey açık olmamasına ve oyun ayarlarını yapmış olmama rağmen en fazla 200 FPS alıyorum ve genelde 132-150 arasında değişmekte. Dizdiğim sistem şu şekilde:
  • AMD Radeon RX 6700 XT ekran kartı.
  • Intel i5 11. nesil işlemci.
  • 2 adet 16 GB Corsair DDR4 RAM.
Bilgisayarda nihai performansta çalışıyor ve 8 işlemci çalıştırıldığı halde oyun açıkken performansı 2,59 da gözüküyor. FPS yükseltmek için ne yapmam gerekiyor nasıl düzeltebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@i.sude Adrenalin ayarlarına girip öncelikle ekran kartınıza bir hız aşırtma yapar mısınız?
1713445126874.png
@i.sude AMD Adrenalin yazılımı üzerinden manuel hız aşırtma yapar mısınız?

Bilgisayar sistemimi 2 ay önce dizdim ve ilk başlarda yayın da açarken FPS değerim en az 350 idi ama şu anda arkada bir şey açık olmamasına ve oyun ayarlarını yapmış olmama rağmen en fazla 200 FPS alıyorum ve genelde 132-150 arasında değişmekte. Dizdiğim sistem şu şekilde:
Bilgisayarda nihai performansta çalışıyor ve 8 işlemci çalıştırıldığı halde oyun açıkken performansı 2,59 da gözüküyor. FPS yükseltmek için ne yapmam gerekiyor nasıl düzeltebilirim?

Hocam yayınlarda oyun falan oynuyorsanız kasa fazla ısınıyor, bu yüzden de FPS'i düşürüyor olabilir.

Hocam yayınlarda oyun falan oynuyorsanız kasa fazla ısınıyor, bu yüzdende FPS'i düşürüyor olabilir.

Bir de sürücüler veya BIOS güncel olmayabilir. Bende de bu tarz bir sorun vardı BIOS'u güncelleyip çözdüm.

Hocam hangi oyunda sıkıntı yaşıyorsan FPS'i monitörünün kare yenileme hızına eşitle veya V-Sync'ı aç.

Hocam hangi oyunda sıkıntı yaşıyorsan FPS'i monitörünün kare yenileme hızına eşitle veya V-Sync'ı aç.

Valorant oynuyorum ve hepsini yaptım ama yine aynı şekilde oluyor. Yükselmedi.

Hocam yayınlarda oyun falan oynuyorsanız kasa fazla ısınıyor, bu yüzden de FPS'i düşürüyor olabilir.

Bir de sürücüler veya BIOS güncel olmayabilir. Bende de bu tarz bir sorun vardı BIOS'u güncelleyip çözdüm.

BIOS güncel diyor ve ısınma durumuna baktığımda arkada oyun açıkken 53 falan oluyor maksimum.

Valorant oynuyorum ve hepsini yaptım ama yine aynı şekilde oluyor. Yükselmedi.

BIOS güncel diyor ve ısınma durumuna baktığımda arkada oyun açıkken 53 falan oluyor maksimum.

Hocam şu anda dışarıdayım, eve gidince bir link atacağım oradan indirip öyle bakın BIOS'a.

@i.sude Adrenalin ayarlarına girip öncelikle ekran kartınıza bir hız aşırtma yapar mısınız?
1713445126874.png

Çözüm
En sağ kısımda manuel özel ayarlama seçeneğine tıkladığınızda bu seçenekler aktif olacak.

Geri
Yukarı