RX 6700 XT sistemde FPS düşüşü

Anılcan Gül

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Daha önce FPS dropları nedeniyle, işlemcim ile ekran kartı darboğaz sorunu yaşıyor diye düşünüp konu açtım fakat bir sonuca ulaşamadım. Şimdi ekran kartının oyun sırasında kullanım yüzdesinin aniden düştüğünü gördüm. Bu her sistem gereksinimi yüksek oyunda oluyor ve çok can sıkıcı. Monitörüm 1080p destekliyor. Ekran görüntüsü aldım ve sizinle paylaşmak istedim. Yardımınızı rica ediyorum.
-BIOS güncel.
- Temiz Windows kurulumu yapıldı.
- M2. SSD kullanıyorum.
-Bunlara rağmen tekrar ekran kartı driver güncelledim fakat her sürümde aynı.
Sistem:
Anakart: ASUS Z490-Plus Wi-Fi
İşlemci: i5-10600K
Ekran kart: XFX RX 6700 XT.
RAM: Corsair 16 GB 3000MHz.
M.2 SSD: Seagate FireCuda 500GB.
PSU: Gigabyte P850GM.
Monitör: ViewSonic XG2401 - 1080p.

kartfps.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinin o karta darboğaz yaşatması mümkün değil bunu bir kenara koyalım. Soruna gelecek olursak eğer sıcaklıklar normalse kronik amd sürücü sorunu gibi görünüyor. Güncel driver beklemek dışında bir çözüm aklıma gelimiyor.

Nasıl bir düşüş bu? 90 FPS olup 25'e mi düşüyor? Ufak düşüşler normaldir. Oyunda patlama efekti girer etrafı alevler sarar veya şehir içinde bina dolu çok kalabalık bir yere girersin. Böyle durumlarda FPS düşer.

SSD sağlık testi yaptınız mı? Ya da farklı bir SSD ile deneme imkanınız var mı?
-En azından 20-30 fps arası düşüş oluyor. Örneğin 105 fps ve rdr online yada herhangi bir oyunda düz giderken sadece bir yoldan sola dönerken bile 20fps düşüyor ve oyun ciddi anlamda takılıyor.

- iki tane m2 ssd ve 1 tane düz ssd ile test ettim sorun hep aynı ve uzun zamandır var. PSU sıkıntısı olabilir mi diye başka PSU ile test ettim sorun aynı devam etti

-En azından 20-30 fps arası düşüş oluyor. Örneğin 105 fps ve rdr online yada herhangi bir oyunda düz giderken sadece bir yoldan sola dönerken bile 20fps düşüyor ve oyun ciddi anlamda takılıyor.

- iki tane m2 ssd ve 1 tane düz ssd ile test ettim sorun hep aynı ve uzun zamandır var. PSU sıkıntısı olabilir mi diye başka PSU ile test ettim sorun aynı devam etti
Peki hocam fps sabitleyerek denediniz mi? Ayrıca oyun içinde sürekli osd kullanıyor musunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı