RX 6700 XT sisteme RAM ekledikten sonra mavi ekran vermeye başladı

İşletim sistemi
Windows 11

MehmetAli_2023

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Kingston FURY Beast DDR4 Bellek 16 GB 3200 MHz CL16 DIMM, Siyah - KF432C16B
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 NVMe M.2, 1 TB SSD, 3.500 MB/sn Okuma,
Ekran kartı
ASUS Radeon RX 6700 XT DUAL 12GB GDDR
Anakart
ASUS PRIME A520M-A II 4800MHz(OC) DDR4 Soket AM4
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek
Merhabalar, öncelikle 29 Mart 2023'te sipariş verdiğimi belirterek başlamak istiyorum. Almış olduğum sistem ilk zamanlarda şu özelliklere sahipti:

CORSAIR 8GB Vengeance LPX 3200 MHz CL16 DDR4 Masaüstü Siyah RAM'leri içermekteydi. Bunlara ek olarak, ben de Amazon üzerinden satın aldığım Kingston FURY Beast DDR4 Bellek 16 GB 3200 MHz CL16 DIMM, Siyah - KF432C16B RAM'inden bir adet daha ekledim. Ancak, bu RAM'i ekledikten sonra sistemde hatalar yaşamaya başladım. Hata eklenmeden önce de vardı ve ekledikten sonra da devam etti. Daha sonra başka bir FURY RAM daha ekleyerek toplamda 48 GB RAM'e sahip oldum.

Aylarca devam eden Mavi Ekran Hataları karşısında, RAM'leri kontrol etmek amacıyla Memtest kullanarak analiz ettim. Ancak hiçbir hata bulamadım. İşlemci ve ekran kartını ayrı ayrı stres testlerine tabi tutarak ısıya maruz bıraktım, ancak sistem hiç kapanmadı. Üstelik, oynadığım en ağır oyun olan Age Of Empire 4'ü oynarken sadece bir kez çöktü. Genellikle sistem boşta iken çökme sorunları yaşandı.

Bununla birlikte, ekran kartı sürücümü defalarca DDU ile kaldırıp tekrar kurmayı da denedim, ancak nafile. Son olarak, Corsair RAM'lerin her ikisini çıkartıp sistemi sadece 2x16 GB RAM ile, yani toplamda 32 GB RAM ile Fury marka RAM'lerle bıraktım. Ancak, bu değişiklikten sonra dahi iki hata daha aldım.

Bilgisayarı yazılım geliştirme amaçlı kullanıyorum ve arka planda genellikle çok sayıda açık sekme bulunuyor. Ayrıca, CPU için BIOS üzerinden Undervoltage işlemi yaparak voltaj ayarlarını şu şekilde düzenledim (resimde eklenmiştir).

MiniDump ve BIOS Fotoğrafı

Son düzenleme:
Merhaba, öncelikle 29 Mart 2023'te sipariş verdiğimi belirterek başlamak istiyorum. Almış olduğum sistem ilk zamanlarda şu özelliklere sahipti:

Corsair 8 GB Vengeance LPX 3200 MHz CL16 DDR4 masaüstü siyah RAM'leri içermekteydi. Bunlara ek olarak, ben de Amazon üzerinden satın aldığım Kingston Fury Beast DDR4 bellek 16 GB 3200 MHz CL16 DIMM, siyah - KF432C16b RAM'inden bir adet daha ekledim. Ancak, bu RAM'i ekledikten sonra sistemde hatalar yaşamaya başladım. Hata eklenmeden önce de vardı ve ekledikten sonra da devam etti. Daha sonra başka bir Fury RAM daha ekleyerek toplamda 48 GB RAM'e sahip oldum.

Aylarca devam eden mavi ekran hataları karşısında, RAM'leri kontrol etmek amacıyla Memtest kullanarak analiz ettim. Ancak hiçbir hata bulamadım. İşlemci ve ekran kartını ayrı ayrı stres testlerine tabii tutarak ısıya maruz bıraktım, ancak sistem hiç kapanmadı. Üstelik, oynadığım en ağır oyun olan age of empire 4'ü oynarken sadece bir kez çöktü. Genellikle sistem boşta iken çökme sorunları yaşandı.

Bilgisayarı yazılım geliştirme amaçlı kullanıyorum ve arka planda genellikle çok sayıda açık sekme bulunuyor. Ayrıca, CPU için BIOS üzerinden undervoltage işlemi yaparak voltaj ayarlarını şu şekilde düzenledim (resimde eklenmiştir).

Hocam bu tarz yükseltmeler de ya aynı kullandığınız RAM'lerden almanız gerekiyor ya da komple değiştirip aynı marka aynı model RAM takmanız gerekiyor. Uyumsuzluk var sistem de. Test esnasında sorun olmasa bile uyumsuzluk yaptığı için mavi ekrana düşüyor. Aynısını bende yaşamıştım. Genel de zaten hep oyun oynarken yapar bunu. Bende oyun esnasında yaşıyordum. Size önerim sadece aynı marka ve aynı model CL ve MHz değerleri de aynı bir kit alıp kullanmanız.

Hocam bu tarz yükseltmeler de ya aynı kullandığınız RAM'lerden almanız gerekiyor ya da komple değiştirip aynı marka aynı model RAM takmanız gerekiyor. Uyumsuzluk var sistem de. Test esnasında sorun olmasa bile uyumsuzluk yaptığı için mavi ekrana düşüyor. Aynısını bende yaşamıştım. Genel de zaten hep oyun oynarken yapar bunu. Bende oyun esnasında yaşıyordum. Size önerim sadece aynı marka ve aynı model CL ve MHz değerleri de aynı bir kit alıp kullanmanız.
Merhaba, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Yazımı güncelledim; son olarak, Corsair marka RAM'leri çıkarıp yalnızca FURY marka 2x16 GB RAM'leri bıraktım. Ancak, bu değişikliğe rağmen hala 2 mavi ekran hatası aldım.

Merhaba, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Yazımı güncelledim; son olarak, Corsair marka RAM'leri çıkarıp yalnızca Fury marka 2x16 GB RAM'leri bıraktım. Ancak, bu değişikliğe rağmen hala 2 mavi ekran hatası aldım.

2. ve 4.slotlar da takılı değil mi RAM'ler? O zaman şöyle yapalım Kingston RAM'leri test edelim. Sadece 1 tanesi takılı olsun Memtest programını açık bırakın test yapsın. Daha sonra diğerini takıp test edin. XMP açık ve kapalı şekilde de test edin. Bazen bu da etkiliyor. Kingston'dan emin olmamız gerekiyor sıkıntılı mı değil mi anlayalım. Bu arada BIOS güncel değil mi?

2. ve 4.slotlar da takılı değil mi RAM'ler? O zaman şöyle yapalım Kingston RAM'leri test edelim. Sadece 1 tanesi takılı olsun Memtest programını açık bırakın test yapsın. Daha sonra diğerini takıp test edin. XMP açık ve kapalı şekilde de test edin. Bazen bu da etkiliyor. Kingston'dan emin olmamız gerekiyor sıkıntılı mı değil mi anlayalım. Bu arada BIOS güncel değil mi?
Evet, doğrudur. 2. ve 4. slotlara takılı, 1 ve 4. slotlara takıldığında sistem açılmıyor. Kingston RAM'leri test edebilirim. 1. slotta tek başına ve her ikisi takılıyken bu testi tekrar yapacağım. Şu an XMP açık durumda. BIOS'u sıfırlayarak ilk testi yapacağım, yani XMP varsayılan olarak kapalı olur sanıyorum. BIOS ise güncel ve yine de tekrar kontrol edeceğim. Teşekkür ederim.

Ek olarak, "sfc /scannow" ile sistemi dün taradım, o tarafta da bir problem çıkmadı. Windows Bellek Tanılama Aracı ile de deneme yaptım ve yine bir problemle karşılaşmadım.

Evet, doğrudur. 2. ve 4. slotlara takılı, 1 ve 4. slotlara takıldığında sistem açılmıyor. Kingston RAM'leri test edebilirim. 1. slotta tek başına ve her ikisi takılıyken bu testi tekrar yapacağım. Şu an XMP açık durumda. BIOS'u sıfırlayarak ilk testi yapacağım, yani XMP varsayılan olarak kapalı olur sanıyorum. BIOS ise güncel ve yine de tekrar kontrol edeceğim. Teşekkür ederim.

Ek olarak, "SFC /scannow" ile sistemi dün taradım, o tarafta da bir problem çıkmadı. Windows bellek tanılama aracı ile de deneme yaptım ve yine bir problemle karşılaşmadım.

Siz önce BIOS versiyonunu kontrol edin. Güncel değilse güncelleme yapın. Genelde güncellemeler RAM'lerle alakalı sorunları düzeltiyor. Daha sonra dediğim gibi Memtest ile test yapın. Bu arada flash bellek ile çalışan Memtest'i söylüyorum bunun bir de masaüstünde çalışanı var o iyi değil.

Geri
Yukarı