RX 6700 XT vs. RTX3060 Ti

Valla bugüne kadar denk geldiğim çoğu kullanıcı , forumun yarısı da dahil, aynı kombini yapmış. İşlemcileri AMD Ryzen, ekran kartı RTX 3000 veya 2000 serisi. Buna ben de dahilim. Bu kadar insan cahil veya fanboy değildir heralde 😃 Buna bütçe ve fiyat / performans kontrolü deniyor. 🙂

Vallahi bugüne kadar denk geldiğim çoğu kullanıcı, forumun yarısı da dahil, aynı kombini yapmış. İşlemcileri AMD Ryzen, ekran kartı RTX 3000 veya 2000 serisi. Buna ben de dahilim. Bu kadar insan cahil veya fanboy değildir herhalde 😃 Buna bütçe ve fiyat / performans kontrolü deniyor. 🙂

Marka-marka değil, model-model kıyaslayın. Mesela Ryzen 3 3100 yerine 10100F almak daha mantıklı yükseltme yapılmayacaksa. Daha çok model odaklı olunmalı.

Marka-marka değil, model-model kıyaslayın. Mesela Ryzen 3 3100 yerine 10100F almak daha mantıklı yükseltme yapılmayacaksa. Daha çok model odaklı olunmalı.
Dostum ne model model uğraşcam. Bunun belli bir standardı vardır.
RTX 3060 ti mı var koy yanına 3600x ryzen'i cayır cayır darboğaz yapmadan çalıştırsın.
Hatta bazı oyun firmaları önerilen sistem gereksinimi kısmına, işlemcide Ryzen 3600 , ekran kartı kısmına da 3070 dahi koymuş. Demek ki darboğaz veya herhangi bir sorun olmuyor. Bunu yazanlar cahil adamlar değil, koskoca yazılım, donanım mühendisi.

Fanboyluk yapmadan bakarsak:

RX 6700XT güçlü bir kart. 3070'ten güçlü, bazı oyunlarda 3080'e kafa tutuyor. 3070 Ti ayarında diyebiliriz.

AMD, 3060'a rakip olarak 6600XT'yi çıkardı. Yani 6700XT ile 3060'ı aynı kefeye koymanız saçma.
Fakat RT yönünden bakarsak NVIDIA, AMD'den başarılı. 6700 XT'nin RT performansı bazı oyunlarda 3060 Ti'a eşit, bazen de 3060 Ti geçiyor onu.

Uzun lafın kısası 6700 XT almak daha mantıklı.
Hocam 6700XT ile 3060 Ti RT Off kafa kafaya. 6700XT bazı oyunlarda %10 daha performanslı. Dlss ve rt on halini düşün. Sanki biraz fanboyluk seziyorum...

Son düzenleme:
@DeSeRT_TR
Öyle bir şey yok işte. Mesela 10400F. Saf güç olarak 3600'den güçlü ve ucuz. Intel'in anakart desteği, overclock desteği sıkıntıları var eyvallah.
Sırf AMD diye gidip daha güçsüz bir model almaya değer mi? Değmez.

Hocam 6700XT ile 3060 Ti RT Off kafa kafaya. 6700XT bazı oyunlarda %10 daha performanslı. Sanki biraz fanboyluk seziyorum...

Fanboyluk yok objektiflik:
NVIDIA'nın destekli oyunları var. Bu sayede performansları eşitleniyor bazı oyunlarda. Ama genel olarak yine 6700XT avantajlı.
Ve %10 performans %10 performanstır. Daha iyi olduğu gerçeğini değiştirmez.

VRAM olarak da avantajlı 6700XT :)

Son düzenleme:
@DeSeRT_TR
Öyle bir şey yok işte. Mesela 10400F. Saf güç olarak 3600'den güçlü ve ucuz. Intel'in anakart desteği, overclock desteği sıkıntıları var eyvallah.
Sırf AMD diye gidip daha güçsüz bir model almaya değer mi? Değmez.

Fanboyluk yok objektiflik:
NVIDIA'nın destekli oyunları var. Bu sayede performansları eşitleniyor bazı oyunlarda. Ama genel olarak yine 6700XT avantajlı.
Ve %10 performans %10 performanstır. Daha iyi olduğu gerçeğini değiştirmez.

VRAM olarak da avantajlı 6700XT :)

RTX 3060 Ti 4860 CUDA Core varken 6700XT 2560 var. Render işlemlerinde neredeyse 2 kat hızlı hocam.

RTX 3060 Ti 4860 CUDA Core varken 6700XT 2560 var. Render işlemlerinde neredeyse 2 kat hızlı hocam.

Kendimi tutayım diyorum ama olmuyor, bilip bilmeden yanlış yorumlar yapmayın. Kimse de forumda görüp yanlış bilgilendirme diye işaretlemiyor.
Modaretörler konulara bakmıyor sanırım.

Nvidia; CUDA Core kullanıyor.
AMD; Stream Processors kullanıyor.

Bu iki çekirdeğin mimarileri ve çalışma prensibi çok farklı.

Siz gelmişsiniz birde yok AMD'de 2560 var Nvidia'da 4860 CUDA Core var demişsiniz. AMD Cuda Core mu kullanıyor ?
Ne alaka ?
Fanboyluk yapmadan bakarsak:

RX 6700XT güçlü bir kart. 3070'ten güçlü, bazı oyunlarda 3080'e kafa tutuyor. 3070 Ti ayarında diyebiliriz.

AMD, 3060'a rakip olarak 6600XT'yi çıkardı. Yani 6700XT ile 3060'ı aynı kefeye koymanız saçma.
Fakat RT yönünden bakarsak NVIDIA, AMD'den başarılı. 6700 XT'nin RT performansı bazı oyunlarda 3060 Ti'a eşit, bazen de 3060 Ti geçiyor onu.

Uzun lafın kısası 6700 XT almak daha mantıklı.
Gerçekten yanlış bilgilendirme olarak işaretlenmeli bu yorumlar,
Kendim şu an 6800XT kullanıyorum, bırak 6700XT'yi 6800XT bile RT performansında 3060Tİ'yı yakalayamıyor. Kendim kullanıyorum !
Yanlış bilgilendirme yapmadan önce biraz güvenilir kaynaklardan araştırın.

Kendimi tutayım diyorum ama olmuyor, bilip bilmeden yanlış yorumlar yapmayın. Kimse de forumda görüp yanlış bilgilendirme diye işaretlemiyor.
Modaretörler konulara bakmıyor sanırım.

Nvidia; CUDA Core kullanıyor.
AMD; Stream Processors kullanıyor.

Bu iki çekirdeğin mimarileri ve çalışma prensibi çok farklı.

Siz gelmişsiniz birde yok AMD'de 2560 var Nvidia'da 4860 CUDA Core var demişsiniz. AMD Cuda Core mu kullanıyor ?
Ne alaka ?

Gerçekten yanlış bilgilendirme olarak işaretlenmeli bu yorumlar,
Kendim şu an 6800XT kullanıyorum, bırak 6700XT'yi 6800XT bile RT performansında 3060Tİ'yı yakalayamıyor. Kendim kullanıyorum !
Yanlış bilgilendirme yapmadan önce biraz güvenilir kaynaklardan araştırın.
Böyle bir şey yazdığımı hiç hatırlamıyorum. Keşke bir kaç ay önceki halimi bi' güzel dövebilsem.

Geri
Yukarı