RX 6750 XT sistemde anlık FPS düşmeleri oluyor

fbozi

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD RYZEN 5 5600X 3.7GHZ 35MB AM4 65W

ASUS PRIME B550M-K DDR4 4600(O.C)/2133Mhz mATXAM4

XFX QICK319 RX6750XT12GB GDDR6 192Bit

A-Data ALEG-700-512GCS 512GB NVMe SSD

8 GB CORSAIR DDR4 CMK8GX4M1E3200C16 3200MHz x 2

NZXT H510İ CA-H510i-B1 SIYAH MİD TOWER KASA

FSP PERFORMANCE 750W FSP750-51AAAC PSU
Meslek
Teknisyen
RAM
8 GB CORSAIR DDR4 CMK8GX4M1E3200C16 3200MHz
SSD veya HDD modeli
Adata Legend 700 ve Seagate 2 TB HDD
Ekran kartı
XFX QICK319 RX6750XT12GB GDDR6 192Bit
Anakart
ASUS PRIME B550M-K DDR4 4600(O.C)/2133Mhz mATXAM4
İşlemci
AMD RYZEN 5 5600X 3.7GHZ 35MB AM4 65W FANLI
Merhaba;
R5 5600X, RX 6750 XT'li bir PC topladım. Cihazımda büyük grafiklileri geçin, herhangi bir oyun oynarken dahi (LoL, CS:GO, AOE2, FIFA 23) anlık droplar oluyor. Dün AEO 2 oynarken oyun çöktü ve WattMan varsayılan ayarlara döndü diye uyarı verdi. Oyun tekrar girdim, çalıştı. Bir süre sonra yine çöktü siyah ekran ve WattMan hatası. Ne yapmalıyım? Çıldırıyorum. İncehesap üzerinden aldım sistemi ama pişmanım. Önceki RTX 2070S'li sistemimden çok daha kötü performans veriyor ayrıca ne sorunu var anlayabilir miyiz?

11.jpg

22.jpg

33.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM sıkıntılı olabilir. BIOS'tan XMP ayarını kapatıp bak bir de. Tabii çökme olunca ekran kartı sürücüsünü de beraberinde indiriyor.

Ben odağı RAM, BIOS olarak görüyorum şu anda. Hatalı yüklenmiş sürücü, bozuk Windows dosyaları ya da bir zararlı da ihtimalle dahilinde

FPS sorunları için sıcaklık değerleride önemli WattMan için driverınızı DDU ile silip WHQL sürümü kullanabilirsiniz direkt yazılım olarak yükleyip.
Sıcaklık sorunum olmuyor pek. Tabii kasaya elleyerek tahmin ediyorum. Önerdiğiniz program varsa kullanayım. Ayrıca tam olarak onu yaptım. Ancak çözüm olmadı.
RAM sıkıntılı olabilir. BIOS'tan XMP ayarını kapatıp bak bir de. Tabii çökme olunca ekran kartı sürücüsünü de beraberinde indiriyor.

Ben odağı RAM, BIOS olarak görüyorum şu anda. Hatalı yüklenmiş sürücü, bozuk Windows dosyaları ya da bir zararlı da ihtimalle dahilinde
XMP değil D.O.C.P var bende onu mu kapatayım? BIOS sürümü güncel. RAMimde sıkıntı olup olmadığını nasıl anlarım. Windows ise temiz kurdum. Sahte oyunlarım veya yazılımlar da bulunmuyor bilgisayarımda.

XMP değil D.O.C.P var bende onu mu kapatayım? BIOS sürümü güncel. RAMimde sıkıntı olup olmadığını nasıl anlarım. Windows ise temiz kurdum. Sahte oyunlarım veya yazılımlar da bulunmuyor bilgisayarımda.

Evet D.O.C.P bir kapat. Windows etkin ve güncel değil mi olmadı tekrar kontrol et. Sürücü için Google'a "AMD Cleanup Utility" yaz kendi sitesi çıkacak indir çalıştır tamam de her seye sistem 1-2 reset atıp silecek sonra gel yine AMD sitesinden 22.11.2 sürücüsünü indir. Link atamıyorum sen halledersin elbet.

Bu arada MSI Afterburner ile sıcaklık vb. kontrol edebiliyorsun oyun içerisinde, videoları var Youtube'da bakalım onlar kaç derece. Gerçi ben sıcaklık sorununa pek ihtimal vermiyorum ama ne olur ne olmaz.

Bunların hepsini bir yap, devam ederse ilk etapta bir RAM sağlık testi yaparız ya da BIOS güncelleriz.

Sıcaklık sorunum olmuyor pek. Tabii kasaya elleyerek tahmin ediyorum. Önerdiğiniz program varsa kullanayım. Ayrıca tam olarak onu yaptım. Ancak çözüm olmadı.

XMP değil D.O.C.p var bende onu mu kapatayım? BIOS sürümü güncel. RAM'imde sıkıntı olup olmadığını nasıl anlarım? Windows ise temiz kurdum. Sahte oyunlarım veya yazılımlar da bulunmuyor bilgisayarımda.

Çözüm bulabildinizmi.

Yeni konular

Geri
Yukarı