RX 6800 R5 5600'lü sistem nasıldır?

Bütçe
30 bin tl

cavalryz5

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, almayı düşündüğüm sistem MAXIMA-6800 / AMD Ryzen 5 5600 MPK / MSI Radeon RX 6800 Gaming Z Trio 16G V1 16GB / 16GB RAM / 500GB SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR
Birkaç sorum var, yardımcı olmak isteyen olursa çok sevinirim.
1-R5 5600MPK işlemci sorun çıkarır mı kutulu mu almalıyım yahut 5600X'e gerek var mıdır?
2-bir süre 1080p 144Hz monitörde kullanmayı düşünüyorum sistem açısından zararlı mıdır?
3-RAM'leri 3600MHz yine aynı seçili olan XPG ile değiştirdim, SSD'yi Samsung 500GB yaptım, güç kaynağı ve kasaya dokunmadım. Bu özelleştirmelerden değiştirmemi önerdiğiniz ya da yapmamam gerektiğini önerdiğiniz var mıdır?
Son olarak bu fiyatlara başka sistem öneriniz varsa da yazabilirsiniz.
Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Samsung SSD çok gerekli değil gibi, gene de kendi tercihin. MPK işlemci olması sorun çıkarmaz ama 5600 zaten ısındığı için soğutucu alman gerekir, 1080P'de kullanmak zararlı olmaz fakat o ekran kartına 1080P'de darboğaz yapabilir.

Son düzenleme:
Soğutucusuz sistemi kullanmak zararlı mı olur peki.

Hocam 1080p ısınır fakat bir sorun olacağını sanmıyorum, sizi soğutucu alana kadar idare eder.

Bir süre önce Ryzen 5 5600'lü bir sistem kurmuştum ve test ederken sonuçları biraz ilginç bulduğumu söyleyebilirim. Geçmeden önce kullandığım bileşenleri yazayım.

Kullandığım sistem:
AMD Ryzen 5600.
Stok fan ve macun.
MSI B450 Gaming Plus Max.
Everest titan kasa.
Windows 10 64 Bit.

Oda sıcaklığını tam ölçemedim ama 19-20 derece olduğunu tahmin ediyorum. Şeyi de ekleyeyim kullandığım RAM'ler hem birbiri ile uyumlu olmadığı hem de eski RAM olduğundan 2133MHz de testleri yapabildim. Bunun ne kadar etkisi olur bilmiyorum ama çok olmayacağını düşünüyorum. Onun dışında BIOS'tan ekstra bir ayar yapmadım her şey stok ayarlarda.

ilk önce Cinebench R23'te testleri yaptım ortalama olarak aldığım puanlar şöyle. RAM'lerin düşük olması sebebiyle bir tık düşük puan olabilirler.

Eki Görüntüle 1572622

çoklu çekirdek testini yaparken en yüksek 76 dereceyi görmüş ve 77W güç tüketmiş.

Eki Görüntüle 1572625

çekirdek hızları da değişmekle beraber ortalama da 3.9GHz denebilir. Test başladığında 4.4GHz'den başlayıp 3.9GHz'e kadar düşüyor.

Eki Görüntüle 1572626

Bunlar dışında 10 dakikalık bir Prime95 testi de yaptım onun da sonuçlarını aşağıya atıyorum.

tüm çekirdekleri blend seçeneği ile test ettim. Normalde işlemci testi için small ffts seçeneği daha mantıklı ama o an blend seçmiştim.

Eki Görüntüle 1572630

test sonucunda en yüksek gördüğüm sıcaklık ve güç kullanımı Cinebench R23 testi ile uyuştuğunu söyleyebilirim.

Eki Görüntüle 1572640

ama bu testte Cinebench testinin aksine olacak şekilde frekans değerleri 3.6GHz'e kadar düşüş gösterdi.

Eki Görüntüle 1572641

işlemcinin güç kullanımı düşük olduğundan VRM sıcaklıklarında bir şey beklemiyordum öyle de oldu. VRM sıcaklıkları en fazla 45 dereceyi görmüş pch sıcaklığı ise 35 derece. İşlemci fanı da 1900RPM'e kadar ulaşmış.

Eki Görüntüle 1572652

Sonuç olarak 5600'ün stok fanla kullanılabileceğini söyleyebilirim. Oturduğunuz şehir yazın çok ısınıyorsa ucuz bir kule tipi soğutucu almak iş görecektir ama oda sıcaklıklarında 5600'ün stok fanla performansı yeterli. Ben test etmeden önce çok daha fazla ısınacağını düşünüyordum beni şaşırttı açıkçası.

Çok teşekkür ediyorum. Son olarak PSU, ram, anakart, kasa bunlara dokunmama gerek var mı rami seçili model olan xpg 3600mhz ile değiştirdim sadece.

PSU hakkında çok bir bilgim olmadığı için kesin bir şey söylemeyeceğim fakat o sistem için yeterli gibi duruyor, RAM'i 3600 yaparsan daha iyi olur, anakart yeterli, kasa da senin tercihin. Bu arada bu bütçeye DDR5 sistemlere bakmanı da öneririm.

Geri
Yukarı