RX 6800 sistemde oyunlarda takılmalar oluyor

758727

Yoctopat
RAM
Ram: GSKILL 32gb (16x2)
SSD veya HDD modeli
Samsung 500GB 970 EVO Plus
Ekran kartı
Ekran Kartı: ASUS Radeon TUF RX 6800 GAMING OC 16
Anakart
PRIME H610M-K D4
İşlemci
Intel Core i5 12400f 4.40GHz
Arkadaşlar merhaba, garip bir Micro-stuttering yaşıyorum. Oyunlarda çoğunlukla hızlı sağ sol yaptığımda, sürekli olarak koştuğumda ve çatışma içinde droplar almaktayım. FPS'i bir program grafiği ile takip ettiğimde mesela 200'den 150'ye düştüğünü görüyorum ve bu yaşandığı zaman ekran oyun akıcılığı 2 saniyeliğine falan gidiyor (sanki 30 FPS'te oynuyormuşum gibi veya donmalar). Alt Tab yaptığım zaman çok nadiren de olsa ufak bir donma ve kulaklıktan gelen bir cızırtı eşlik ediyor. Bazen masaüstünün altındaki görev çubuğu yarım saniselik geliyor ve gidiyor. Sadece bir oyunda değil Cyberpunk, Escape from Tarkov, God of War, Valorant, Dishonored 2 vb. her türlü oyunda yaşıyorum bu durumu. İlk olarak 16 GB RAM'den kaynaklı olduğunu düşünmüştüm, 32'ye yükselttim (Escape from Tarkov donmaları düzeldi ancak Micro-stutter hala devam ediyor) ama durum hala aynı ki RAM %50 bile olmuyor. CPU ve GPU kullanımı genellikle %60-70'lerde, bu yüzden bottleneck olduğunu sanmıyorum. 2 ekranım var, ikisinde de durum aynı. Sıcaklık değerleri CPU için 60-65 derece civarı, GPU için 50-60 derecelerde. Bilgisayarı yaklaşık bir buçuk sene önce aldım ve aldığımdan beri bu problemi yaşıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.
Sistemi ve şimdiye kadar denediklerimi aşağıya yazıyorum.

Sistem:
Anakart:
Prime H610M-K D4.
İşlemci: Intel Core i5 12400F 4.40GHz
RAM: G.Skill 32 GB (16x2)
Ekran kartı: ASUS Radeon TUF RX 6800 Gaming OC 16 GB.
PSU: MWE 650W 80+ Bronze V2.
SSD: Samsung 500GB 970 EVO Plus.
Monitörler 200Hz ve 60Hz VA panel.

Denediklerim:
-2 adet SSD 1 adet HDD var hepsine yükleyip denedim durum aynı.
-Windows 10-Windows 11/Home Pro hepsini yükledim hepsinde durum aynı.
-CMD'de scannow gibi komutları denedim.
-Termal macun değişimi ve CPU fanının tekrar takımı.
-DDU ile safe mode açıp driver tekrar yükledim.
-Chipset ve anakart güncellemelerini yaptım.
-CPU Turbo modunu kapayıp denedim.
-RAM XMP profillerini denedim.
-GPU underclock/undervolt yaptım.
-Güç planlarını değiştirdim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, aynı ekran kartına sahibim ve aynı sorunu ben son gelen güncellemeye yükselttiğimde yaşamaya başlamıştım. O yüzden şu anda güncel olan 24.1.1 driver'ı yerine 23.12.1 kullanıyorum. Bir de eski sürücü ile deneyebilir misiniz?

Merhaba, aynı ekran kartına sahibim ve aynı sorunu ben son gelen güncellemeye yükselttiğimde yaşamaya başlamıştım. O yüzden şu anda güncel olan 24.1.1 driver'ı yerine 23.12.1 kullanıyorum. Bir de eski sürücü ile deneyebilir misiniz?
Dediğim gibi bir buçuk yıldır yaşıyorum bu durumu yani önceki driverlerda da aynısı yaşanıyordu. ilk driverlerı ve 2023 driverını denedim şuan en güncel sürümünde
V-Sync açık ve oyunlarla aldığın ortalama FPS'e yakın monitörün Hz değerini sınırlayarak denemeler yap.
monitör hzsini düşürerek tarkovda çok denemiştim ayrıca vsyncda herhangi bir fark yok freesync ise donmaları daha da belirgin yapıyor

Yeni konular

Geri
Yukarı