ByBunyamin

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba. Arkadaşlar sistem bilgilerim şu şekilde:
Gigabyte B450M S2H.
AMD Ryzen 5 3600.
RTX 2060 Super.
SanDisk Extreme Pro 500GB M.2 NVMe SSD.
Adata SU630 480GB SSD.
Toshiba hdWT31AUZSva 3.5" HDD, 10TB.
Corsair Vengeance LPX 8 GB DDR4 3000 MHz X2 (16 GB)
Frisby 650W 80+ Plus Power Supply.

Monitör olarak 4K 60Hz bir monitör kullanıyorum ve 2060S her ne kadar 4K oyun oynatabilse de bunun için yeterli bir ekran kartı değil. 4K performansı tarafında çok daha güçlü kartlara yöneldim ancak bu iki kart arasında kararsız kaldım. İşlemcim de 4K tarafında bu kartları çok rahat besleyebilir. Aynı zamanda video çekip render işlemleri de yapıyorum. Bu aşamada benim kararsız kaldığım asıl noktaya geliyoruz. RX 6800 saf güç tarafında mükemmel bir kart ve gerçekten iyi bir oyun deneyimi sunabilir. Ama diğer taraftan iş parçacığı sayısını, video kayıt sürecini ve render sürecini göz önüne aldığımda NVIDIA çok daha cazip geliyor.

Technopat YouTube kanalında RX6800 XT inceleme videosunu da izledim ve Ali Güngör'ün video kayıt ve yayın tarafında kartı pek beğenmediğini de gördüm. Bu noktada çok kararsız kaldım. Vaktimin büyük bölümünü oyun oynayarak ve video kayıt yaparak geçireceğim için RX6800'ün bunu karşılamasını gerçekten çok isterdim çünkü gerçekten güçlü bir kart. Kullanıcıları varsa şu an bu kartların görüşlerini çok merak ediyorum. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Stabil bir performans için Nvidia en iyisi AMD ayağı her ne kadar ucuzu çözümler sunsada yazılım tarafında belirli bir süre yazılım problemi yaşanabiliyor. Hatta tamamen düzeltilemeyen sorunlar bile söz konusu olabiliyor.

PSU için Seasonic vb. gold ya da platin bir güç kaynağına yönelin.

Stabil bir performans için Nvidia en iyisi AMD ayağı her ne kadar ucuzu çözümler sunsada yazılım tarafında belirli bir süre yazılım problemi yaşanabiliyor. Hatta tamamen düzeltilemeyen sorunlar bile söz konusu olabiliyor.

PSU için Seasonic vb. gold ya da platin bir güç kaynağına yönelin.
AMD sürücüler tarafında beni de korkutuyor ancak 6000 serisi ile büyük bir adım attı ve bunun arkasında durmakta ve gerekli desteği sağlamakta kararlı olur diye düşünüyorum. Bu yönden bir güvenme hissi geliyor. Sonuçta bir sürü teknolojiyi bu kartlara yükleyip piyasaya sürdü ve ilk defa PC tarafında ray tracing teknolojisini kullanmaya başladı. Bu girişimini yabana atmaz bence.

PSU konusunda haklısınız değiştirmem gerekiyor.

Hocam benim de tavsiyem RX 6800. Bu sene AMD çok iyi gidiyor. Bu sene hiç hata almadım sürücüyle ilgili. Belki benim şansımdır ama yine de tavisyem RX 6800.

3070.

Render gibi konularda NVIDIA daha iyi. Aradaki ortalama FPS farkı çok önemli değilse ve aradaki fiyat farkını verebileceksen ve render çok önemli değilse 6800'de olabilir. 5000 Serisi işlemci kullanınca biraz daha güçlü de olabiliyor yani yer yer 4K'da fark %10 kadar çıkabilir ama daha pahalı.

Yok hocam RX 570.
RX 570 bundan önceki kartımdı ve gerçekten mükemmel bir kart.
3070.

Render gibi konularda NVIDIA daha iyi. Aradaki ortalama FPS farkı çok önemli değilse ve aradaki fiyat farkını verebileceksen ve render çok önemli değilse 6800'de olabilir. 5000 Serisi işlemci kullanınca biraz daha güçlü de olabiliyor yani yer yer 4K'da fark %10 kadar çıkabilir ama daha pahalı.
Fiyat farkı önemli değil ancak fps farkı 5 bile olsa 4K için önemli. Çünkü video kayıt yaparken zaten 1-2 fps kaybım olacak ve ben donma kasma problemine karşın 4K 60fps' e sabitlemeye çalışıyorum.
Programdan render aldığım kısmı da göz ardı edebilirim ama hem oyun oynayıp hem bunun kaydını alırken problem çıkarması benim asıl çekindiğim nokta.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı