RX 6800 XT kaç derecede kullanılmalı?

Takeshi Kovacs

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Adana
XFX Speedster SWFT RX 6800 XT karta sahibim. Şu anda tamamen Full kullanımda, %63 fan hızında maximum 72 derece olacak şekilde kullanıyorum. Optimal fan hızı-Sıcaklık değeri sizce nasıl olmalı? Fan hızını azaltmalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
XFX Speedster SWFT RX 6800 XT karta sahibim. Şu anda tamamen Full kullanımda, %63 fan hızında maximum 72 derece olacak şekilde kullanıyorum. Optimal fan hızı-Sıcaklık değeri sizce nasıl olmalı? Fan hızını azaltmalı mıyım?
Güçlü bir kart, haliyle sıcaklığı da yüksek olacaktır siz olabildiğince serin tutmaya çalışın tabi ama 75-85 dereceler için manuel fan ayarı yapmanıza gerek yok zaten bu tarz kartlar tehlike gördüğü sıcaklığa kadar fan hızını yükseltmiyor. 85 derecelere kadar da yüksek fan hızı kullanacağını sanmıyorum. Amd ise limit olarak 95 derece koymuş. %63 fan kullanımı ile 72 dereceyi gördüyseniz tahminimce otomatik fan hızında 80 dereceleri gördüğünde %40-50 gibi oranlarda çalışacak bu da daha yüksek sıcaklıkları engelleyecektir. 75-85 derece, otomatik fan modunda optimal diyebiliriz.

Geri
Yukarı