RX 6800 XT - R5 5600 ekran kartı kullanımı %76'lara kadar düşüyor

birkanoztrk

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, kısacası RX 6800 XT ve Ryzen 5 5600 kullanıyorum. (Ryzen 5 5600'e 47.50GHz'e OC yaptım). AC: Odyssey'de denerken ekran kartı maksimum %83 kullanıldı yer yer %76'lara düştü. Ben darboğaz bekliyordum fakat bu kadar da beklemiyordum. Sizce normal mi? 2K monitör almam şart mı?

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
11900 puan normal.

1080p kullanıyorum.

Anlam veremediğim kısım yüzde 80 kullanması değil, 119 watt çekmesi.
Normalde 250-300 arası olması lazım, diğer oyunlarda nasıl?

1712428638373.png

Dying Light 2 de denedim şu anda ve çok karmaşık. Hiç sabit değil hocam FPS yer de 30'a düşüyor 120'ye çıkıyor, kullanım 98'den 80 lere vs. iniyor. Bilmiyorum düzgün bir oyunda bulamadım adamakıllı denemek için.

Ne oynuyorsunuz hocam yazabilir misiniz? İndiririm. Bende şu anda Elden Ring, DL2, CS2, AC:Odyssey vs. var
Exit8 oyununu indirebilirsin, küçük bir oyun ama yansımalar falan derken 120FPS zar zor alıyorum.

Onun dışında Rise of tomb Raider olabilir, dahili testi olan bir oyun.

En yüksek ayarlardaydı. Farklı birkaç oyunda da bakacağım birazdan.

Hocam sizce ne kadar olur? Yani FHD de ortalama %80 kullanım (Full ayarlarda) 110-120 FPS veren oyun 2K de %100 kullanımda 80 civarı vermez mi? Arkadaş 55 demişte 55 alacaksam hiç gerek yok darboğaz yapsın.

O civarlarda FPS alırsın, 2K dedigim gibi ara bir cozunurluk 1080p ile 4K gibi degil.

O civarlarda FPS alırsın, 2K dedigim gibi ara bir cozunurluk 1080p ile 4K gibi degil.
Teşekkürler hocam. Aklımda zaten 31.5 inç 2k bir monitör vardı onunla güzel giderse sanırsam alacağım.

Exit8 oyununu indirebilirsin, küçük bir oyun ama yansımalar falan derken 120FPS zar zor alıyorum.

Onun dışında Rise of Tomb Raider olabilir, dahili testi olan bir oyun.

Hocam yorumunuzu şimdi gördüm onlara da bakacağım fakat Spider-Man indirdim ve 80 watt, 100 watt arada sırada 200'e falan cıkıyor çok nadir kafasına göre takılıyor. Sorun ne cidden anlamadım. FSR kapalı her şey en yüksekte RTX kapalı.

1712443018869.png

Son düzenleme:
80 watt, 100 watt arada sırada 200'e falan cıkıyor çok nadir kafasına göre takılıyor.
Bu oyunda bu kartın 200 watt altına düşmemesi lazım.
Benim başıma gelse yapacaklarım:

DDU ile driver silip stabil bir sürüm kurmak.
Ekran kartındaki güç soketleri böyle ise:
asd.PNG
Böyle yapmak.
asdd.PNG

Bu oyunda bu kartın 200 watt altına düşmemesi lazım.
Benim başıma gelse yapacaklarım:

DDU ile driver silip stabil bir sürüm kurmak.
Ekran kartındaki güç soketleri böyle ise:
Böyle yapmak.

Onu abimle bir deneyeceğim hocam o zaman Power Supply'dan 2 çıkış yapacağım. Power supplym bu arada MSI MAG A750GL 750W Gold sertifika bir PSU. PCI-e 5.0 ve ATX 3.0 destekliyor. Bununla ilgili bir şey yapabilir miyim? Abimle PSU baglantılarını yaptık ama sanırsam o ATX 3.0'ın teknolojisini kullanmadık bilmiyorum.
Biraz cahilim bu konularda kusura bakmayın.
1712446620006.png

1712446601784.png

Dediğim bağlantı şekli dışında bir şey yapmana gerek yoktur.

ATX 3.0 olması demek 12VHPWR soketi var demektir lakin bu soketi şuan AMD kartlarda kullanamıyoruz.
Üzdü hocam onu kullanamamak. Bu arada AMD Radeon dan direkt bilgileri görebileceğimiz bir kısım var mı hocam? Ya belki Afterburner yanlış değer gösteriyordur diyeceğim. O da olmazsa artık dediğiniz gibi DDU ile kaldırıp bir daha driver kuracağım en son PSU olayını deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı