RX 6800 XT sistem alınır mı?

Kasaların ikisi de yukarıya 360mm radyatör destekliyor mu ve de anakart ile işlemciyi değiştirince benim bütçemi aşıyor daha neleri değiştirmem mantıklı olur sistemden.

Dark maxima V20 üstte desteklemiyor, önde destekliyor. Bitfenix tracery ise üstte destekliyor.

Seçtiğin SSD çok güzel. Grafen soğutucusu var. Önerdiğim anakartta alüminyum soğutucu var. Yani bu denli iyi ve pahalı ssd gereksiz. Şunu tercih ederek 500 tl kâra geçebilirsin.

Fiyatı düşürmek adına ramleri 5200 MHz seçebilirsin.

Son düzenleme:
Dark maxima V20 üstte desteklemiyor, önde destekliyor. BitFenix tracery ise üstte destekliyor.

Seçtiğin SSD çok güzel. Grafen soğutucusu var. Önerdiğim anakartta alüminyum soğutucu var. Yani bu denli iyi ve pahalı SSD gereksiz. Şunu tercih ederek 500 TL kâra geçebilirsin.

Fiyatı düşürmek adına RAM'leri 5200 MHz seçebilirsin.

5200 MHz değerlerine sahip RAM'lere baktım ama CL miktarları yüksek geldi bana RAM, Power, ve ekran kartı olarak ne önerebilirsiniz biraz uğraştırdım sizi ama lütfen kusura bakmayın.

5200 MHz değerlerine sahip RAM'lere baktım ama CL miktarları yüksek geldi bana RAM, Power, ve ekran kartı olarak ne önerebilirsiniz biraz uğraştırdım sizi ama lütfen kusura bakmayın.

Benim bulduklarımın da seninkilere göre CL değeri yüksek. Seçtiğin PSU'yu ve ekran kartını ben beğendim.

Benim bulduklarımın da seninkilere göre CL değeri yüksek. Seçtiğin PSU'yu ve ekran kartını ben beğendim.

Fiyatı biraz düşürmek hususu ile hangisini tercih edebilirim veya bunlardan aynı fiyat bandın da daha güzel seçenekler varsa güzel olur.

7500F yerine 13400F alabilir, seçtiğin anakart yerine de

Ekran kartından geçiyor da ekran kartını yükseltmek de pcie 5.0 anakarttan geçiyor.

7500F yerine 13400F, hatta 12400F bir işlemci seçebilirsin. Anakart olarak da

Pcie 5.0, ddr5, wifi 6e destekleyen bu anakart güzel. Bunun muadili AM5 soket anakart 9-10 bin.

Kasa olarak Dark Maxima V20 ya da Bitfenix Tracery seçebilirsin.

Alakası yok, ben şimdi pcie 5.0 ekran kartını 4.0 anakarta takamıyor muyum yani? Hayır tamam anakarta bütçenin 4te 1ini verdin ne sağladı sana ne kadar fps kazandırdı mesela? 7500f varken adama 12400F öneriyorsun, niye hani pcie 5.0 için mi? verdiği şey 2 katı veri aktarımı, ki buna 4090 bile ihtiyaç duymuyor.

Technopat çöküyor yine ama konu sahibi arkadaşa söyleyeyim, pcie 5.0 anakart alacağım diye 12400F'e düşmesin, sen oyun oynarken pcie 5.0'ı fark etmeyeceksin ama 12400F'te 18 MB, 7500F'te 32 MB olan önbelleğin farkını hissedeceksin. Öyle bir hata yapma, anakarta vereceğin parayı güç kaynağına ver, soğutmaya ver, ekran kartına ver ama anakarta o kadar verme.

Technopat çöküyor yine ama konu sahibi arkadaşa söyleyeyim, pcie 5.0 anakart alacağım diye 12400F'e düşmesin, sen oyun oynarken pcie 5.0'ı fark etmeyeceksin ama 12400F'te 18 MB, 7500F'te 32 MB olan önbelleğin farkını hissedeceksin. Öyle bir hata yapma, anakarta vereceğin parayı güç kaynağına ver, soğutmaya ver, ekran kartına ver ama anakarta o kadar verme.
He bu arada pcie 5.0'a çok takmışsın ama gidip pcie 4.0 ssd önermişsin. Ekran kartı almasın, r5 7600 alıp şu SSD'yi alsın o zaman.
Şaka maka işletim sistemini bu SSD'ye kuracaksan
aha bunu al.

Son düzenleme:
Alakası yok, ben şimdi PCI-e 5.0 ekran kartını 4.0 anakarta takamıyor muyum yani? Hayır tamam anakarta bütçenin 4'te 1'ini verdin ne sağladı sana ne kadar FPS kazandırdı mesela? 7500F varken adama 12400F öneriyorsun, niye hani PCI-e 5.0 için mi? Verdiği şey 2 katı veri aktarımı, ki buna 4090 bile ihtiyaç duymuyor.

Technopat çöküyor yine ama konu sahibi arkadaşa söyleyeyim, PCI-e 5.0 anakart alacağım diye 12400F'e düşmesin, sen oyun oynarken PCI-e 5.0'ı fark etmeyeceksin ama 12400F'te 18 MB, 7500F'te 32 MB olan önbelleğin farkını hissedeceksin. Öyle bir hata yapma, anakarta vereceğin parayı güç kaynağına ver, soğutmaya ver, ekran kartına ver ama anakarta o kadar verme.

Technopat çöküyor yine ama konu sahibi arkadaşa söyleyeyim, PCI-e 5.0 anakart alacağım diye 12400F'e düşmesin, sen oyun oynarken PCI-e 5.0'ı fark etmeyeceksin ama 12400F'te 18 MB, 7500F'te 32 MB olan önbelleğin farkını hissedeceksin. Öyle bir hata yapma, anakarta vereceğin parayı güç kaynağına ver, soğutmaya ver, ekran kartına ver ama anakarta o kadar verme.
He bu arada PCI-e 5.0'a çok takmışsın ama gidip PCI-e 4.0 SSD önermişsin. Ekran kartı almasın, R5 7600 alıp şu SSD'yi alsın o zaman.
Şaka maka işletim sistemini bu SSD'ye kuracaksan.
Aha bunu al.

O zaman size göre benim sistemde kötü olup da değişmem gereken bir şey var mı?

.....

O zaman size göre benim sistemde kötü olup da değişmem gereken bir şey var mı?
Bana kalırsa direkt olarak yukarıda attığım 4070 Superli sistemi alsın, ileride 1-2 parçasını değiştirir yola devam eder. 4070S %20 falan daha güçlü 6800 XT'den. Tabii bütçe 2-3k artarsa tadından yenmez. Orada açıklamasını yapmıştım.

Hatta isterse 7800x3d bile alabilir, 360 MM sıvı soğutması var sonuçta.

Alakası yok, ben şimdi pcie 5.0 ekran kartını 4.0 anakarta takamıyor muyum yani? Hayır tamam anakarta bütçenin 4te 1ini verdin ne sağladı sana ne kadar fps kazandırdı mesela? 7500f varken adama 12400F öneriyorsun, niye hani pcie 5.0 için mi? verdiği şey 2 katı veri aktarımı, ki buna 4090 bile ihtiyaç duymuyor.

He bu arada pcie 5.0'a çok takmışsın ama gidip pcie 4.0 ssd önermişsin. Ekran kartı almasın, r5 7600 alıp şu SSD'yi alsın o zaman.
Şaka maka işletim sistemini bu SSD'ye kuracaksan
aha bunu al.

Pcie 5.0 bir ekran kartı 4.0 porta takılır ama aynı performansı verir mi bilinmez. 6500 XT 4.0 bir kart ve 3.0 portta performansı düşüyor. Aynısı pcie 5.0 kartta da pekala mümkün.

Önbelleğe gelince Amd 8400F işlemcisine 16 MB önbellek koymuş. Rakamlar seni yanıltmasın. 7500F daha fazla fps verir ama vereceği 3-5-10 fazladan fps mi önemli geleceğe yatırım mı? Gerekirse biraz düşük fps alır ama uzun ömürlü bir sistemi olur. Fps'e bu kadar takıntılı ise oyunun grafik ayarlarında önemsiz ayrıntıları da kısabilir. Ayrıca ben 13400F'i de önerdim. Çoklu çekirdekte 7500F'ten sentetik testlerde daha iyi. 7500F'i geçtiği oyunlar da var, gerisinde kaldığı oyunlar da. Biz gerisinde kaldığını kabul edelim. Oluşan fark kayda değer bir fark değil.

PCI-e 5.0 bir ekran kartı 4.0 porta takılır ama aynı performansı verir mi bilinmez. 6500 XT 4.0 bir kart ve 3.0 portta performansı düşüyor. Aynısı PCI-e 5.0 kartta da pekala mümkün.

Önbelleğe gelince AMD 8400F işlemcisine 16 MB önbellek koymuş. Rakamlar seni yanıltmasın. 7500F daha fazla FPS verir ama vereceği 3-5-10 fazladan FPS mi önemli geleceğe yatırım mı? Gerekirse biraz düşük FPS alır ama uzun ömürlü bir sistemi olur. FPS'e bu kadar takıntılı ise oyunun grafik ayarlarında önemsiz ayrıntıları da kısabilir. Ayrıca ben 13400F'i de önerdim. Çoklu çekirdekte 7500F'ten sentetik testlerde daha iyi. 7500F'i geçtiği oyunlar da var, gerisinde kaldığı oyunlar da. Biz gerisinde kaldığını kabul edelim. Oluşan fark kayda değer bir fark değil.

Ama yapabileceği geliştirmeler önemli. AM5'te isterse 7800x3D alır isterse 8700G, biz 8400F'ten bahsetmiyoruz bu arada. Ayrıca dediğin şeyin bir mantığı yok, RX 6800 XT PCI-e 5.0 desteklemiyor bile. Hadi diyelim destekliyor, ne fark edecek. RTX 4090'ın bile PCI-e 4.0 ile 5.0 arasındaki FPS farkı 3 falan. Ya madem bu kadar geleceğe yatırım yapmak istiyorsunuz niye 13400F öneriyorsunuz? Ayrıca PCI-e 5.0'a bu kadar takıntılıysanız niye PCI-e 5.0 destekleyen SSD önermiyorsunuz? 3-4 saniye fark yaratıyor sonuçta oyun açılışlarında?
Benim demek istediğim şey şu;
Anakart sırf PCI-e 5.0 olsun diye bütçenin neredeyse 4te 1'ini yığarsan gerçekten performansa etki edecek olan ekran kartı, işlemciye falan bütçen kalmaz. Onun yerine biraz daha alt seviye bir anakart al, 32 GB ram al mesela, yada 6800 alacağına 6800 XT al. YADA direk atmış olduğum sistemi al, hepsinden daha yüksek performans alırsın.

Bana çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim eliniz dert görmesin kendi topladığım sistemden devam etmeyi düşünüyorum ve son olarak RX 6800 XT alacağım arkadaştan FurMark testlerini istedim pek anlamıyorum ama sonuçlar güzel görünüyor bana bir bakabilir misiniz sonuçlar iyi mi?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-04-21 at 16.34.18 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-21 at 16.34.18 (1).jpeg
    224,7 KB · Görüntüleme: 4
  • WhatsApp Image 2024-04-21 at 16.34.18.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-21 at 16.34.18.jpeg
    262,3 KB · Görüntüleme: 4

Geri
Yukarı