RX 6800 XT sistem alınır mı?

Ama yapabileceği geliştirmeler önemli. AM5'te isterse 7800x3D alır isterse 8700G, biz 8400F'ten bahsetmiyoruz bu arada. Ayrıca dediğin şeyin bir mantığı yok, RX 6800 XT PCI-e 5.0 desteklemiyor bile. Hadi diyelim destekliyor, ne fark edecek. RTX 4090'ın bile PCI-e 4.0 ile 5.0 arasındaki FPS farkı 3 falan. Ya madem bu kadar geleceğe yatırım yapmak istiyorsunuz niye 13400F öneriyorsunuz? Ayrıca PCI-e 5.0'a bu kadar takıntılıysanız niye PCI-e 5.0 destekleyen SSD önermiyorsunuz? 3-4 saniye fark yaratıyor sonuçta oyun açılışlarında?
Benim demek istediğim şey şu;
Anakart sırf PCI-e 5.0 olsun diye bütçenin neredeyse 4te 1'ini yığarsan gerçekten performansa etki edecek olan ekran kartı, işlemciye falan bütçen kalmaz. Onun yerine biraz daha alt seviye bir anakart al, 32 GB ram al mesela, yada 6800 alacağına 6800 XT al. YADA direk atmış olduğum sistemi al, hepsinden daha yüksek performans alırsın.

Arkadaşım senin anlaman biraz kıt sanırım. Bilgisayarda en çabuk eskiyen donanım ekran kartı. Bu arkadaş ileride ekran kartını yükseltmek isteyecek. Gidip 4090'a 80 bin bayılmayacak. Uygun fiyata misal 5.0x8 bir ekran kartı alacak. Bu ekran kartı 4.0'da performans düşüşü yaşayacak ama 5.0 portta belki 4090'ları yakalayacak, hatta geçecek. Ya da isterse 80 bin ödeyecek ama 5.0X16 bir kart alacak. O da 4090'dan fersah fersah önde olacak. Sen diyorsun ki 5.0 destekleyen bir işlemci al ama 5.0 ekran kartına anakartın engel olsun, performansını düşürsün. Neden? 6500 XT ekran kartı 64 bit, pcie 4.0X4 bir kart. Ama pcie 3.0X16 256 bit rx 580'e denk. Senin pcie 4.0 kartlar ortada yokken bunu yapabileceklerini aklın kesmezdi. Kesmezdi çünkü şu an da kesmiyor. İşlemciyi yükseltmek isterse de 13700F, 13900F bile alabilir. Ama onun işlemciyi değil, ekran kartını yükseltmeye ihtiyacı olacak gelecekte. Ekran kartın iyi olsun 12., 13. nesil intel işlemci oyun oynamana engel olmaz. Niye 5.0 ssd önermiyorum. Çünkü 5.0 ile 4.0 ssd arasındaki fark işletim sisteminin veya oyunların birkaç saniye daha erken açılmasını sağlar. Bundan öteye bir faydası olmaz. Çok lüzumlu değil. 8400F örneğini neden verdim. O da 7500F gibi 6 çekirdek işlemci. Daha yeni nesil ama önbelleği 16 MB gibi Intel işlemcilerden bile düşük bir değer belirlemişler. Demek ki 16 MB bile ihtiyacı karşılıyor.

Arkadaşım senin anlaman biraz kıt sanırım. Bilgisayarda en çabuk eskiyen donanım ekran kartı. Bu arkadaş ileride ekran kartını yükseltmek isteyecek. Gidip 4090'a 80 bin bayılmayacak. Uygun fiyata misal 5.0x8 bir ekran kartı alacak. Bu ekran kartı 4.0'da performans düşüşü yaşayacak ama 5.0 portta belki 4090'ları yakalayacak, hatta geçecek. Ya da isterse 80 bin ödeyecek ama 5.0X16 bir kart alacak. O da 4090'dan fersah fersah önde olacak. Sen diyorsun ki 5.0 destekleyen bir işlemci al ama 5.0 ekran kartına anakartın engel olsun, performansını düşürsün. Neden? 6500 XT ekran kartı 64 bit, pcie 4.0X4 bir kart. Ama pcie 3.0X16 256 bit rx 580'e denk. Senin pcie 4.0 kartlar ortada yokken bunu yapabileceklerini aklın kesmezdi. Kesmezdi çünkü şu an da kesmiyor. İşlemciyi yükseltmek isterse de 13700F, 13900F bile alabilir. Ama onun işlemciyi değil, ekran kartını yükseltmeye ihtiyacı olacak gelecekte. Ekran kartın iyi olsun 12., 13. nesil intel işlemci oyun oynamana engel olmaz. Niye 5.0 ssd önermiyorum. Çünkü 5.0 ile 4.0 ssd arasındaki fark işletim sisteminin veya oyunların birkaç saniye daha erken açılmasını sağlar. Bundan öteye bir faydası olmaz. Çok lüzumlu değil. 8400F örneğini neden verdim. O da 7500F gibi 6 çekirdek işlemci. Daha yeni nesil ama önbelleği 16 MB gibi Intel işlemcilerden bile düşük bir değer belirlemişler. Demek ki 16 MB bile ihtiyacı karşılıyor.
Gereksiz uzattın konuyu, ben 4090 alsın mı diyorum? Hani piyasadaki en güçlü ekran kartı 4090 ya, onda bile ne kadar ufak bir fark yarattığını anlattım sana. 40.000 TL bütçen varken anakart sırf PCI-e 5.0 olsun diye 7200 lira bayılmak mantıklı değildir. Varsa 100.000 TL bütçesi gitsin kralını alsın, ama şuan hedefimiz en F/P sistemi oluşturmak. şuan sen i5 430M'e 4090 takar oyun oynamasına engel olmaz, ama alabileceği en yüksek performansı almasına engel olur arkadaşım, bizde biliyoruz darboğazın bilgisayarı mahvetmediğini, cahil değiliz. Ayrıca hakaret edince bir b*k değişmiyor, şunu da öğreteyim sana, belli ki ailen öğretmemiş;
kötü söz sahibine aittir.

Bana çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim eliniz dert görmesin kendi topladığım sistemden devam etmeyi düşünüyorum ve son olarak RX 6800 XT alacağım arkadaştan FurMark testlerini istedim pek anlamıyorum ama sonuçlar güzel görünüyor bana bir bakabilir misiniz sonuçlar iyi mi?
Sonuçlar iyi ama abicim gidip o arkadaşların attığı anakartı alma, PCI-e 5.0 anakart önermişler sana ama senin ekran kartın PCI-e 5.0 değil. Boşuna önermişler yani. Sana tavsiyem benim o attığım shark-7a sistemini soğutucusuz alman, ileride bir 16 GB'lık daha ram taktırman. En iyisi o olur, 4070 Super %20 falan daha güçlü 6800 XT'den.

Arkadaşım senin anlaman biraz kıt sanırım. Bilgisayarda en çabuk eskiyen donanım ekran kartı. Bu arkadaş ileride ekran kartını yükseltmek isteyecek. Gidip 4090'a 80 bin bayılmayacak. Uygun fiyata misal 5.0x8 bir ekran kartı alacak. Bu ekran kartı 4.0'da performans düşüşü yaşayacak ama 5.0 portta belki 4090'ları yakalayacak, hatta geçecek. Ya da isterse 80 bin ödeyecek ama 5.0x16 bir kart alacak. O da 4090'dan fersah fersah önde olacak. Sen diyorsun ki 5.0 destekleyen bir işlemci al ama 5.0 ekran kartına anakartın engel olsun, performansını düşürsün. Neden? 6500 XT ekran kartı 64 Bit, PCI-e 4.0x4 bir kart. Ama PCI-e 3.0x16 256 bit RX 580'e denk. Senin PCI-e 4.0 kartlar ortada yokken bunu yapabileceklerini aklın kesmezdi. Kesmezdi çünkü şu an da kesmiyor. İşlemciyi yükseltmek isterse de 13700F, 13900F bile alabilir. Ama onun işlemciyi değil, ekran kartını yükseltmeye ihtiyacı olacak gelecekte. Ekran kartın iyi olsun 12., 13. nesil Intel işlemci oyun oynamana engel olmaz. Niye 5.0 SSD önermiyorum. Çünkü 5.0 ile 4.0 SSD arasındaki fark işletim sisteminin veya oyunların birkaç saniye daha erken açılmasını sağlar. Bundan öteye bir faydası olmaz. Çok lüzumlu değil. 8400F örneğini neden verdim. O da 7500F gibi 6 çekirdek işlemci. Daha yeni nesil ama önbelleği 16 MB gibi Intel işlemcilerden bile düşük bir değer belirlemişler. Demek ki 16 MB bile ihtiyacı karşılıyor.

Bu arada şunu da söyleyeyim, NVIDIA neden sence ekran kartlarını PCI-e 5.0 yapmıyor? Gerek yok çünkü, bir sen akıllısın sanki.

Son düzenleme:
Gereksiz uzattın konuyu, ben 4090 alsın mı diyorum? Hani piyasadaki en güçlü ekran kartı 4090 ya, onda bile ne kadar ufak bir fark yarattığını anlattım sana. 40.000 TL bütçen varken anakart sırf PCI-e 5.0 olsun diye 7200 lira bayılmak mantıklı değildir. Varsa 100.000 TL bütçesi gitsin kralını alsın, ama şu an hedefimiz en F/P sistemi oluşturmak. Şu an sen i5 430M'e 4090 takar oyun oynamasına engel olmaz, ama alabileceği en yüksek performansı almasına engel olur arkadaşım, bizde biliyoruz darboğazın bilgisayarı mahvetmediğini, cahil değiliz. Ayrıca hakaret edince bir b*k değişmiyor, şunu da öğreteyim sana, belli ki ailen öğretmemiş;
Kötü söz sahibine aittir.

Sonuçlar iyi ama abicim gidip o arkadaşların attığı anakartı alma, PCI-e 5.0 anakart önermişler sana ama senin ekran kartın PCI-e 5.0 değil. Boşuna önermişler yani. Sana tavsiyem benim o attığım shark-7a sistemini soğutucusuz alman, ileride bir 16 GB'lık daha RAM taktırman. En iyisi o olur, 4070 Super %20 falan daha güçlü 6800 XT'den.

Dediğin gibi ortada %20 performans farkı var ama ben bütçeyi sanki sizin bana almamı tavsiye ettiğiniz toplu sisteme değil de sadece ekran kartı işlemci ve anakart a veriyormuş gibi hissettim sebebi ise RAM ve SSD baktığım da güzel gelmedi RAM zaten 1x16 ve CL değeri gerçekten yüksek kasa konusun da bir şey diyemeyeceğim bir bilgim olmadığı için ama görüşlerim bu şekilde tabii yanlışım varsa düzeltebilirsiniz.

Yani kısaca ekran kartı işlemci ve anakart dışındakiler gözüme güzel gelmediği için olumsuz bakıyorum sisteme tabii görüşlerinizi almak isterim.

Dediğin gibi ortada %20 performans farkı var ama ben bütçeyi sanki sizin bana almamı tavsiye ettiğiniz toplu sisteme değil de sadece ekran kartı işlemci ve anakart a veriyormuş gibi hissettim sebebi ise RAM ve SSD baktığım da güzel gelmedi RAM zaten 1x16 ve CL değeri gerçekten yüksek kasa konusun da bir şey diyemeyeceğim bir bilgim olmadığı için ama görüşlerim bu şekilde tabii yanlışım varsa düzeltebilirsiniz.
Benim bildiğim kadarıyla DDR5'te CL değeri çok önemli değil, yanlışım olabilir. RAM'ler zaten ileride bir 16'lık daha takmanızı önermiştim, ama olmazsa XPG Lancer'ın 2x8'lik olanını alabilirsiniz, bütçe artarsa SSD'yi kingston KC3000 yapabilirsiniz, yine bütçe artarsa GSkill Flare X5 2x16 GB'lık olanı alabilirsiniz.
1713715910749.png
Bütçe artarsa bu şekil yapmanızı öneririm, çok iyi olur.

Yani kısaca ekran kartı işlemci ve anakart dışındakiler gözüme güzel gelmediği için olumsuz bakıyorum sisteme tabii görüşlerinizi almak isterim.
Hocam merak etmeyin, öbür parçalarda üzmez. Tabii 1-2 değişiklik yaparsanız tadından yenmez. PC Hocası zaten video yaptı sistem hakkında, içiniz rahat olsun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim bildiğim kadarıyla DDR5'te CL değeri çok önemli değil, yanlışım olabilir. RAM'ler zaten ileride bir 16'lık daha takmanızı önermiştim, ama olmazsa XPG Lancer'ın 2x8'lik olanını alabilirsiniz, bütçe artarsa SSD'yi Kingston KC3000 yapabilirsiniz, yine bütçe artarsa G.Skill flare X5 2x16 GB'lık olanı alabilirsiniz.
Eki Görüntüle 2174889bütçe artarsa bu şekil yapmanızı öneririm, çok iyi olur.

Hocam merak etmeyin, öbür parçalarda üzmez. Tabii 1-2 değişiklik yaparsanız tadından yenmez. PC hocası zaten video yaptı sistem hakkında, içiniz rahat olsun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Video geldiği gün zaten izlemiştim teşekkür ederim sadece tek sorum anakart ı ASUS Prime'a yükseltmek mantıklı olur mu yani gerek var mı arada fazla performans oynuyor mu bir de aldığım duyuma göre DDR5 için yapılan ASUS Prime serisi güzel değilmiş.

Video geldiği gün zaten izlemiştim teşekkür ederim sadece tek sorum anakart ı ASUS Prime'a yükseltmek mantıklı olur mu yani gerek var mı arada fazla performans oynuyor mu bir de aldığım duyuma göre DDR5 için yapılan ASUS Prime serisi güzel değilmiş.
Benim bildiğim kadarıyla bir sıkıntıları yok, iyi anakartlar. Anakartı yükseltmenize pek gerek yok, kendi tercihiniz. Performans olarak FPS falan oynamaz zaten, tercihen fazladan m.2 slotu, WiFi falan isterseniz farklı anakartlara bakabilirsiniz, o zaman ona göre bir öneri yapabiliriz. Ama dediğim gibi bu anakart iyidir.

Gereksiz uzattın konuyu, ben 4090 alsın mı diyorum? Hani piyasadaki en güçlü ekran kartı 4090 ya, onda bile ne kadar ufak bir fark yarattığını anlattım sana. 40.000 TL bütçen varken anakart sırf PCI-e 5.0 olsun diye 7200 lira bayılmak mantıklı değildir. Varsa 100.000 TL bütçesi gitsin kralını alsın, ama şuan hedefimiz en F/P sistemi oluşturmak. şuan sen i5 430M'e 4090 takar oyun oynamasına engel olmaz, ama alabileceği en yüksek performansı almasına engel olur arkadaşım, bizde biliyoruz darboğazın bilgisayarı mahvetmediğini, cahil değiliz. Ayrıca hakaret edince bir b*k değişmiyor, şunu da öğreteyim sana, belli ki ailen öğretmemiş;
kötü söz sahibine aittir.

Sonuçlar iyi ama abicim gidip o arkadaşların attığı anakartı alma, PCI-e 5.0 anakart önermişler sana ama senin ekran kartın PCI-e 5.0 değil. Boşuna önermişler yani. Sana tavsiyem benim o attığım shark-7a sistemini soğutucusuz alman, ileride bir 16 GB'lık daha ram taktırman. En iyisi o olur, 4070 Super %20 falan daha güçlü 6800 XT'den.

Bu arada şunu da söyleyeyim, NVIDIA neden sence ekran kartlarını PCI-e 5.0 yapmıyor? Gerek yok çünkü, bir sen akıllısın sanki.

Senin ekran kartın PCIe 5.0 değil diye 5.0 destekli anakart önermiyorsun arkadaşa. Bu ne saçmalık. 40-50 bin para ödesin ama sisteminin geleceği olmasın mı? Bugünü mü kurtarsın sadece? 45 binlik sisteme 7200 liralık anakart olmazmış. 100 bin olsa olurmuş. Kim belirliyor bu kıstası. Sen mi? Anakart bilgisayarın en önemli parçalarından. Yeni diye geleceği var diye insanlar AM5 soket işlemci almıyor mu? Yeni sokete işlemciden çok ekran kartında ihtiyaç var. Çünkü ekran kartı daha çabuk eskiyor. Nvidia 5.0 ekran kartı neden çıkartmıyormuş o zaman. Bugün çıkartmıyorsa gelecekte çıkartacak. Ne yani sana göre 5.0 kart çıkmayacak mı? Bu yorumun burada kalsın. Nvidia 5.0 kart çıkarınca tekrar konuşalım.

Senin ekran kartın PCI-e 5.0 değil diye 5.0 destekli anakart önermiyorsun arkadaşa. Bu ne saçmalık. 40-50 bin para ödesin ama sisteminin geleceği olmasın mı? Bugünü mü kurtarsın sadece? 45 binlik sisteme 7200 liralık anakart olmazmış. 100 bin olsa olurmuş. Kim belirliyor bu kıstası. Sen mi? Anakart bilgisayarın en önemli parçalarından. Yeni diye geleceği var diye insanlar AM5 soket işlemci almıyor mu? Yeni sokete işlemciden çok ekran kartında ihtiyaç var. Çünkü ekran kartı daha çabuk eskiyor. NVIDIA 5.0 ekran kartı neden çıkartmıyormuş o zaman. Bugün çıkartmıyorsa gelecekte çıkartacak. Ne yani sana göre 5.0 kart çıkmayacak mı? Bu yorumun burada kalsın. NVIDIA 5.0 kart çıkarınca tekrar konuşalım.

Dediğim şeyleri çok farklı yerlere çekiyorsun, ben 5.0 kart çıkmayacak mı dedim? Yarı cahilin tekisin işte. Geleceğe yatırım diyorsak da bunun da bir limiti var değil mi? 10 sene sonrası için BÖYLE bir yatırım yapmak aptallıktır. Ben gerekli açıklamayı yaptım zaten ama son kez daha yapıyorum;
Bak şimdi, senin 40.000 TL bütçen varken atıyorum üst seviye bir işlemci ile alt seviye bir ekran kartını kombine etmezsin değil mi? Paran yetmez çünkü buna, gözünde çok fazla büyütüyorsun sen bu 40.000 TL'yi, 2018 değil burası dostum, 1200 dolar yapıyor alt tarafı. Bütçesi çok yüksek değil, üst düzey bir anakart alınca performansıda artmayacağına göre, gerçekten şu anda performansını arttıracak şeylere odaklanmak daha iyi olmaz mı? Evet anakart çok önemli, ama PCI-e 5.0 değil. Şu an PCI-e 5.0 denen şeye o kadar para veriyorsun ama, 10 sene sonra PCI-e 5.0 gerekirse ekran kartını değiştirene kadar bu hiçbir işine yaramayacak, o zamana kadar zaten bu anakart çöp olacak :D onun yerine diyorum ki anakarta 7000 TL vermek yerine biraz kıs oradan 6800 XT alma da 6900 XT al, seninde dediğin gibi ekran kartı en hızlı eskiyen donanım, eskimesini yavaşlatmak için anakart mı alacak yani? Bugün anakarta 4000-5000 TL verir, ekran kartını bir üst model alır, hem bugün alacağı FPS artar, hem gelecekte alacağı FPS artar. Ekran kartının soketi falan ne saçmalıyorsun oğlum? İnat etme işte, PCI-e 5.0 çıktığı gibi 5.0 ekran kartı almayacak adam, gerek bile yok almasına onu diyorum çünkü PCI-e 4.0 ekran kartları için yeteri kadar iyi zaten, 4090 gibi bir canavarda bile yok bu, demek ki gerek yok. Adam ileride ekran kartını değiştirince 7090 almayacak zaten dostum, alsa bile yine de ekran kartının o kadar ihtiyacı olmayacaktır. Aşağılayıcı tavrını bir kenara bırak, evin değil burası, babanın sana kızdığı gibi bana kızamazsın. He istersen de kız o ayrı konu, çok da umrumdaydı sanki internette cahilin tekinin bana laf atıp hakaret etmesi :D

Konu sahibine de mesajım şudur: Sen internet testlerine bak, hangisi daha yüksek performanslı, hangisi daha ileriye dönük sen buna bak ve kendine sor, ''ben bu anakartı 8 sene sonra kullanacak mıyım? 8 sene sonra en üst seviye ekran kartını mı alacağım? bu ekran kartını alınca en ufak 5 FPS bile benim için önemli mi?''
Bunlara cevap ver kendin, cevabların genel olarak ''evet'' ise fikirlerimiz uyuşmayınca sinirlenip hakaretler savuran ''Canefşan'' isimli çok bilmiş kişinin önerisini dinle, genel olarak ''hayır'' ise beni dinle.

Geri
Yukarı