RX 6800XT oyunlarda GPU kullanımının düşmesi

22913

Kilopat
CS:GO, BF5, Valorant gibi oyunlarda GPU kullanımı 30-90 arası değişiyor. Hiçbir zaman %99'da sabit kalmıyor. Bu yüzden 150FPS ile 400 FPS arasında sürekli değişiyor ve bu çok geniş bir aralık. Sanıyorum ki ekran kartı gereksiz yere ısınma ve yorulma yapmamak için kendi gücünü kısıyor. RDR 2, AC Valhalla gibi oyunlarda kullanım %99'da sabit. Ben her oyunda %99 kullanmasını istesem böyle bir ayar var mı? İşlemcim R5 3600X, sistemi 2K çözünürlükte kullanıyorum.

CS:GO, Valorant gibi oyunlar işlemci odaklı olduğu için oluyor. Bu oyunlarda çözünürlüğü arttırmak bile fazla etkilemeyebiliyor. Hikayeli AAA oyunlarda zaten sorun olmaz.

İşlemci darboğaz yapıyor olabilir. İşlemci kullanımınada bakarmısınız.
%20-%50 arası.
CS:GO, Valorant gibi oyunlar işlemci odaklı olduğu için oluyor. Bu oyunlarda çözünürlüğü arttırmak bile fazla etkilemeyebiliyor. Hikayeli AAA oyunlarda zaten sorun olmaz.

Daha stabil bir FPS için işlemciyi 5600X ile değiştirmeli miyim? Monitörüm 144Hz olduğu için sorun yok ama 240Hz monitöre geçmeyi düşünüyordum, sorun olmaz mı?

RX 6800 XT ekran kartından önce RTX 2070 kullanırken böyle sorunlar yoktu. Daha stabil FPS alıyordum.
CPU kullanımının çok yüksek olduğunu fark ettim ben de. (boyuttan dolayı kırptım.)

Adsız2.png

2K da 10900k ya karşı 3600X %10'luk bir darboğaz yapıyor. CS:GO Valorant normal ama BF5 anlayamadım, MSI Afterburner ile ekran görüntüsü atar mısınız?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı