RX 6800XT sistem toplama

Abadiabala

Femtopat
2, 5 yıl önce topladığım bilgisayarımı artık upgrade etme zamanım geldi diye düşündüğümden bazı parçalarını değiştirmeye karar verdim ve konu hakkında çok bilgim olmadığı için parçaları kendim seçip aynı zamanda da bilgisayar toplamayı öğrenmek istedim.

Şu andaki sistemim (Değiştirmeyi düşündüğüm parçalar):
Ryzen 5 2600,
MSI AMD Radeon RX 580 Armor 8G,
MSI B450M Bazooka M-ATX,
Corsair VS550 80+ PSU,

Şu andaki sistemim (Değiştirmeyeceğim parçalar):
Samsung 970 Evo Plus 500G M.2,
1TB HDD,
16 GB(8x2) 3000MHz RAM,
Sharkoon TG5 kasa.

Almayı plandığım parçalar:
ASUS ROG STRIX B550-F (no Wi-Fi) veya MSI Mag 550 Tomahawk,
Corsair RM850 80 Plus Gold,
Ryzen 7 5800X veya Ryzen 5 5600X, (5800X alırsam Mugen 5 Rev. B PSU soğutucu, 5600X alırsam stock soğutucuyu kullanmayı planlıyorum.)
AMD Radeon RX 6800 XT ( bu ekran kartını alacağım garanti. )

Yukarıdaki parçaların hepsini kendim seçtim. Yanlış seçim yapmış mıyım fikir almak istiyorum. Ayrıca bu sistemin en az 3-4 sene kadar beni götürmesini istiyorum o yüzden Ryzen 5 ve Ryzen 7 arasında kararsızım. Almışken iyisini almak istiyorum. Parçaların hiçbirinde overclock yapma gibi bir düşüncem yok ve kasa küçük olduğu ve yer olmadığı için radiator kullanan sıvı soğutucuları veya büyük hava bazlı soğutucuları kullanamıyorum.

Ayrıca son not olarak parçaları topluca almayacağım önce ekran kartı ve PSU ile başlayacağım. O yüzden işlemciyi biraz erteleyip şu anda kullandığım anakartım için BIOS Update'in çıkmasını bekleyip (5000 serisi işlemciler için) anakartı kullanma gibi bir düşüncemde var. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi de merak ediyorum.

Son düzenleme:
Samsung demek istediniz sanırsam.
Evet Samsung düzeltiyorum hemen
PSU yu TX serisi ile değiştirin. Ve soğutucu kısmını karıştırdınız sanırım. 5800X ve soğutucu R5 5600X den çok daha pahalı.
5800x + soğutucunun 5600x e göre en az 2bin lira oynadığının farkındayım ama bu farka değip değmiceği konusunda tam emin olmadığım için 2sinide seçeneklerim arasında tutuyorum.
B550 Tomahawk yerine Wi-Fi Edge alınabilir diye düşünüyorum. Arasındaki fiyatlar 3 basamak bulmuyor.
Wi-fi kullanmayı düşünmüyorum o yüzden asusun aynı modelinin wi-fi'lı versiyonunu bilerek seçmedim ama bu anakartı da inceleyeceğim.
Bu sistemdeki güç kaynağını 850 yerine 750 alsam yeterli olur mu ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı