RX 6900 XT sistemde 700W PSU yükseltilmeli mi?

SezerBey98

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar AMD RX 6900 XT sistemi kullanıyorum. AMD 850W öneriyor fakat bendeki Thermaltake 700W 80 Bronze (anakart 8+4 istiyor 8 ile besliyorum) çok rahat bir şekilde sistemi açıyor. Kernel hataları vermiyor, oyun kapanmıyor, mavi ekran vermiyor. Üstelik sistemime 3 SSD, 1 HDD, overclocklanan RX 6900XT, R5 5600X overclocklu, çift fanlı kule tipi işlemci soğutma, 24 inç monitör, RGB 4 kasa, RGB olmayan 2 kasa fanı bağlı. Bu kadar güç çeken donanıma rağmen bir kere bile hata almadım. Bunun sebebi nedir sizce? Sizce değiştirmeli miyim PSU'yu? Bu kadar şeye 700W yeterken sırf AMD öneriyor diye 850 yaparsam ekstra masraf vermiş olacağım değer mi?

Hocam, zaten SSD/HDD ve fanlar az güç tüketir. Önemli olan CPU ve GPU.

Kule tipi soğutma ekstra güç çekmiyor bu arada. Sadece fanları W çeker o da çok az çeker. Soğutucunun TDP değeri işlemciyle alakalı. Mesela soğutucunun TDP değeri 200W yazıyor ama sisteme +200 eklemiyor bu. Soğutucunun işlemciyi soğutabileceği maksimum TDP değerini ifade ediyor.

Elindeki PSU 12V kanalından yüksek W veriyorsa bu sebeple sorun yaşamıyor olabilirsin.

300W TDP ekran kartında, 65W TDP işlemcinde. OC yaptım demişsin, bu ikisi 500W desek geri kalan parçalara yine baya W kalıyor. Elindeki PSU nedir?

SSD ortalama 5-6W çekiyor, HDD ise 10-12W.

Kule tipi soğutma ekstra güç çekmiyor bu arada. Sadece fanları W çeker o da çok az çeker. Soğutucunun TDP değeri işlemciyle alakalı. Mesela soğutucunun TDP değeri 200W yazıyor ama sisteme +200 eklemiyor bu. Soğutucunun işlemciyi soğutabileceği maksimum TDP değerini ifade ediyor.

Elindeki PSU 12v kanalından yüksek W veriyorsa bu sebeple sorun yaşamıyor olabilirsin.

300W TDP ekran kartında, 65W TDP işlemcinde. OC yaptım demişsin, bu ikisi 500W desek geri kalan parçalara yine bayağı W kalıyor. Elindeki PSU nedir?

SSD ortalama 5-6W çekiyor, HDD ise 10-12W.

PSU 12v kanalından 684W çekiyor. Elimdeki PSU 2012 yılından kalma taş gibi Thermaltake TR2 Power 700W apfc PSU. Bilmiyorum herkes stres testine sok diyor ama neden sokayım ki? Zaten bu sistem oyun için var 1080PDE 2K'da Ultra oynayacağım bir sistem oyunda zaten kapanmıyorsa neden işkence testinde zorla kapattırayım. Fakat garip hani ben de anlam veremedim kime desem inanmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı