RX 6900 XT yanıt vermeyi kesiyor

Açıkçası kartı hiç incelemedim ama dediğim gibi aklıma yatmıyor 90 derece. Yine de bakacağım testlere gerçekten de bu kadar ısınıyor ise haklı olabilirsiniz. İkinci el olayına gelince furkmark testinde bir sorun çıkmamış bence donanımsal diyorum. Ayrıca sadece sıcaklığın "render" programında hata verdirip hatta sistemi kilitleyeceğini düşünmüyorum.

AMD de 5700XT ve 6900XT bayağı ısınan kartlar.
Heatsink düzgün monte edilmemiş olabilir.

Umarız çekirdek ile alakalı sorun değildir.

Bana şu an 6800/6800XT/6900XT'yi normal fiyatlarında satsalar alırdım. Nvidia'ya dönüp bakmam için fiyat olarak daha uygun olması gerekir aynı şey tabii onlar için de geçerli. Fanboylukla değil hangisi F/P ise o tercih edilmeli.

Can sıkıcı bir konu ile karşınızdayım. Sistemimi yükseltmek için RTX 3070'ten RX 6900 XT modeline geçtim. Kartı taktığım zaman FPS droplar almaya başladım ve kart biraz sıcak çalışıyor. Boşta 50-65 derecelerde fakat oyunda render 75'i geçmiyor. Bazen ufak takılmalar yaşıyordum oyunda Witcher 3. render programında denemek istedim. Lumion ( GPU kullanan render programı). Fakat sahnede dolaşırken önce program yanıt vermeyi kesiyor, sonra bilgisayar donuyor ve anakarttan beyaz ışık yanıyor (ekran kartı hatasını gösteren). Ve böyle PC kitleniyor kapatmam gerekiyor. FurMark testinde böyle bir sorun yaşamamıştım. Kartı 2.el aldım garantili XFX modeli. Sizce ne yapmalıyım? Sahne çok yüklü değil daha önce 3070 le rahat çalışıyordum. Sma açık. AMD driverlarını yükledim ve güncel. NVIDIA driverlarını da kaldırdım.

İşlemci: Ryzen7 5800X.
RAM: 32 GB 3600MHz.
Anakart: ASUS TUF X570 GAMING Plus.
Power: Corsair 850W 80+ Gold.
Ekran kartı: RX 6900 XT.

Elimde RX 5700 XT ve RX 6900 XT ekran kartı vardı. AMD yazılım açısından son derece sorunlu bir kart Allah'tan şu mining falan muhabbeti çıktı okuttum güzel paraya ama tövbe bir daha AMD ekran kartı alırsam öpsünler beni.

Bunun erkan kartının AMD olmasıyla alakalı olduğunu sanmıyorum. Bu kartların ikinci eli bile sıfıra yakın çünkü kart 2020 Aralık'ta satışa çıktı. Bu soruna başka bir şey neden oluyor. Eski ekran kartının sürücüsünü DDU ile silip WHQL imzalı en son 6900 XT sürücüsünü yüklediniz mi?
Güvenli moda geçip ddu ile sildim, yeni driverı kurdum. Anakart biosunu default ayarlara getirdim. Kesin olsun diye de format attım. Cihaz daha iyi çalışmaya başladı dünkü yırtıkları vermedi ve cw sesi çıkmadı fakat oyunda ultra ayarlarda yine 97 dereceyi gördü 1080p monitörde. Lumion GPU bazlı render programında da sahnede kitlenip kapanması devam ediyor.
2.el ve mining bir şeyler çağrıştırmıyor mu?
Hocam isterse gece gündüz mining yapılsın hiç farketmez bu ekran kartları artık soğutma konusunda çok güçlü ve rx 580-590 lar 2yıl mininge bırakılıp hiçbir hata vermemişler. 1 ay gece gündüz mining yapsa bile karta zarar veremezki.
AMD de 5700XT ve 6900XT bayağı ısınan kartlar.
Heatsink düzgün monte edilmemiş olabilir.

Umarız çekirdek ile alakalı sorun değildir.
Dıştan hiçbir problem göremedim biraz inceledim düşme çarpma ezilme gibi hiçbir bulgu da yok yüksek ihtimalle içten bir sıkıntısı var.
Asus 6900 xt sahibiyim. Sadece pubg oynuyorum ve kart 72 dereceyi geçmiyor.
Bugün formattan sonra daha serin çalışmaya başladı fakat oyunda witcher 3 ultra ayarlar 1080p 1ms 165hz freesync monitörde 97 dereceyi gördü yine.
Elimde RX 5700 XT ve RX 6900 XT ekran kartı vardı. AMD yazılım açısından son derece sorunlu bir kart Allah'tan şu mining falan muhabbeti çıktı okuttum güzel paraya ama tövbe bir daha AMD ekran kartı alırsam öpsünler beni.
Youtube da yerli yabancı hepsini izledim bence modelde sorun yok. 2k monitör full ayarlarda fan %50 de max 70 dereceyi görüyorlar. her oyun 65 derece sabit oynamışlar ultra ayarlarda. Sanırım ben kart sorunlu. Pazartesi kargoya göndereceğim. Gelişmeleri buradan yazarım herkese.

Dipnot: oyundayken 80-85 derecedeyse alt tab yapıyorum 98'e fırlıyor ve ekran kartı %100 kapasitede çalışıyor. Oyunda %80 çalışırken. Bunu neden yaptığını da anlamadım. Alt tab yapınca hiçbirşey yapmıyorum yani sıcaklık değerlerini kontrol ediyorum sadece ufak softwarelerden.

Güvenli moda geçip DDU ile sildim, yeni sürücüyü kurdum. Anakart BIOS'unu default ayarlara getirdim. Kesin olsun diye de format attım. Cihaz daha iyi çalışmaya başladı dünkü yırtıkları vermedi ve cw sesi çıkmadı fakat oyunda Ultra ayarlarda yine 97 dereceyi gördü 1080p monitörde. Lumion GPU bazlı render programında da sahnede kitlenip kapanması devam ediyor.

Hocam isterse gece gündüz madencilik yapılsın hiç fark etmez bu ekran kartları artık soğutma konusunda çok güçlü ve RX 580-590'lar 2yıl madencilik bırakılıp hiçbir hata vermemişler. 1 ay gece gündüz madencilik yapsa bile karta zarar veremez.

Dıştan hiçbir problem göremedim biraz inceledim düşme çarpma ezilme gibi hiçbir bulgu da yok yüksek ihtimalle içten bir sıkıntısı var.

Bugün formattan sonra daha serin çalışmaya başladı fakat oyunda Witcher 3 Ultra ayarlar 1080p 1ms 165Hz FreeSync monitörde 97 dereceyi gördü yine.

YouTube da yerli yabancı hepsini izledim bence modelde sorun yok. 2K monitör Full ayarlarda fan %50 de maksimum 70 dereceyi görüyorlar. Her oyun 65 derece sabit oynamışlar Ultra ayarlarda. Sanırım ben kart sorunlu. Pazartesi kargoya göndereceğim. Gelişmeleri buradan yazarım herkese.

Dipnot: Oyundayken 80-85 derecedeyse Alt Tab yapıyorum 98'e fırlıyor ve ekran kartı %100 kapasitede çalışıyor. Oyunda %80 çalışırken. Bunu neden yaptığını da anlamadım. Alt Tab yapınca hiçbir şey yapmıyorum yani sıcaklık değerlerini kontrol ediyorum sadece ufak softwarelerden.

Bence bu dediklerinizin hepsini videoya kaydedin çünkü garantiye gönderdiğiniz de "testler yapıldı sorun yok" diye bir sürü başlık var. Videoya çekin ve sorunları net bir dille anlatın yoksa garanti geri gönderebilir hatta bu bir dedikodu var; garanti ilk gönderişte sorunu algılamaz, ikinci kez gönderin diye. Yani ilk gönderişte sorun yok deyip gönderebilirler. İkinciye de göndermeyi deneyebilirsiniz.

Arkadaşlar sanırım sorunu çözdüm. İncelemelerim sonucu VRAM saat hızı sabit 1990mhz neredeyse tam güçte sabit çalışıyor. Bu 1k-144 165hz monitörlerin genel sorunuymuş. Bu monitörlerde amd ekran kartları otomatik VRAM saat hızını max a alıyormuş. Bu da haliyle ısınma yapıyor.
Çözüm: Amd software-genel ekran-özel çözünürlük oluştur-zamanlama standartı gtf ve ekran da 141 hz e sabitlenecek. Böyle olunca sabit 141 hz de kullanıyorum 165 hz monitörü. Farkı hissetmiyorsunuz zaten. En azından şimdi boşta 35-45 derece arası çalışıyor.

Arkadaşlar sanırım sorunu çözdüm. İncelemelerim sonucu VRAM saat hızı sabit 1990mhz neredeyse tam güçte sabit çalışıyor. Bu 1k-144 165hz monitörlerin genel sorunuymuş. Bu monitörlerde amd ekran kartları otomatik VRAM saat hızını max a alıyormuş. Bu da haliyle ısınma yapıyor.
Çözüm: Amd software-genel ekran-özel çözünürlük oluştur-zamanlama standartı gtf ve ekran da 141 hz e sabitlenecek. Böyle olunca sabit 141 hz de kullanıyorum 165 hz monitörü. Farkı hissetmiyorsunuz zaten. En azından şimdi boşta 35-45 derece arası çalışıyor.
Sorunu çözdüğünüze çok sevindim. Umarım bu sorunu yaşayanlarda buradaki konudan faydalanırlar.

O kadar çok yorum okudum ki babasının malı gibi markanın fanlığını yapanlarla dolu forum. Herkes bir akıl verme peşinde.

Arkadaşım uzatmaya gerek yok, AMD kartlar her anlamda NVIDIA’dan geride, ister malzeme kalitesi olsun, ister donanımsal özellik olsun, isterse kozmetik görsellik olsun, ister yazılım olsun..

AMD kartlar ısınır, ısınacaktır, çözemediler, çözemeyeceklerde.
Bir kartı 2300 mHz’de çalıştırıp sırf NVIDIA’yı geçecek diye dört nala koşturursan olacağı bu.
RTX 3090 1980 mHz’lik hızıyla, tokatlıyor 6900XT’i..

Artıları :
Daha serin çalışan kart
Daha düşük fan RPM’i
DLSS
RTX

Eksileri :
Fiyat
Stok
Yüksek güç tüketimi

Özetle aslan besliyorsan, yemine bakmazsın 👍🏻

Rog Strix 3090 OC sahibiyim, 2K’da daha 65 dereceyi görmedim, açtığım konularda kasa görselim ve kullandığım ek soğutma aparatları var.
Demem o ki, bırakın artık AMD,NVIDIA atışmasını, kim hangi kartı seviyorsa alsın kullansın.
Bir ara ben de XFX MERC319 6900XT Black ya da Ultra almak istedim fakat DLSS,RTX vs. sıcaklık, yazılım gibi artılarından dolayı her zaman ki gibi NVIDIA tercih ettim. Parası olan bir adama koymaz bu marka 👍🏻

Şurda atıp tutan arkadaşlara sesleniyorum,
RTX 3080, RTX 3090 ve 6900 XT tarzı kart kullananlar eğer monitör olarak 1080p 144-165 Hz kullanıyorsa;
COIL WHINE sesi duyması çok normal, karttan verim alamamanızda çok normal.
Bu kartlara sahip adamların hala 1080p monitör kullanıp, kartlara çamur atması tahammül edilemez bir bilgi eksikliğidir.

1080p takılacaksanız zaten gidin 1080Ti alın ne bileyim, 2060 felan.

Bazı kartlara giydiren kişilerin 3080, 3090, 6900XT kullanmamış olduğunu düşünüyorum.
Sırf forumdan, youtube’dan sağdan soldan duyduklarıyla buraya cümleler kuruyorlar.

Özetle kim neyde mutluysa onu kullansın, millete akıl vermeyi bırakın.
Aklınızı kendinize saklayın.

Konu sahibinin sorunu çözmüş olmasına sevindim.

O kadar çok yorum okudum ki babasının malı gibi markanın fanlığını yapanlarla dolu forum. Herkes bir akıl verme peşinde.

Arkadaşım uzatmaya gerek yok, AMD kartlar her anlamda NVIDIA’dan geride, ister malzeme kalitesi olsun, ister donanımsal özellik olsun, isterse kozmetik görsellik olsun, ister yazılım olsun..

AMD kartlar ısınır, ısınacaktır, çözemediler, çözemeyeceklerde.
Bir kartı 2300 mHz’de çalıştırıp sırf NVIDIA’yı geçecek diye dört nala koşturursan olacağı bu.
RTX 3090 1980 mHz’lik hızıyla, tokatlıyor 6900XT’i..

Artıları :
Daha serin çalışan kart
Daha düşük fan RPM’i
DLSS
RTX

Eksileri :
Fiyat
Stok
Yüksek güç tüketimi

Özetle aslan besliyorsan, yemine bakmazsın 👍🏻

Rog Strix 3090 OC sahibiyim, 2K’da daha 65 dereceyi görmedim, açtığım konularda kasa görselim ve kullandığım ek soğutma aparatları var.
Demem o ki, bırakın artık AMD,NVIDIA atışmasını, kim hangi kartı seviyorsa alsın kullansın.
Bir ara ben de XFX MERC319 6900XT Black ya da Ultra almak istedim fakat DLSS,RTX vs. sıcaklık, yazılım gibi artılarından dolayı her zaman ki gibi NVIDIA tercih ettim. Parası olan bir adama koymaz bu marka 👍🏻

Şurda atıp tutan arkadaşlara sesleniyorum,
RTX 3080, RTX 3090 ve 6900 XT tarzı kart kullananlar eğer monitör olarak 1080p 144-165 Hz kullanıyorsa;
COIL WHINE sesi duyması çok normal, karttan verim alamamanızda çok normal.
Bu kartlara sahip adamların hala 1080p monitör kullanıp, kartlara çamur atması tahammül edilemez bir bilgi eksikliğidir.

1080p takılacaksanız zaten gidin 1080Ti alın ne bileyim, 2060 felan.

Bazı kartlara giydiren kişilerin 3080, 3090, 6900XT kullanmamış olduğunu düşünüyorum.
Sırf forumdan, youtube’dan sağdan soldan duyduklarıyla buraya cümleler kuruyorlar.

Özetle kim neyde mutluysa onu kullansın, millete akıl vermeyi bırakın.
Aklınızı kendinize saklayın.

Konu sahibinin sorunu çözmüş olmasına sevindim.
Hocam öncelikle görüşünüze katılıyorum hiçbir markanın fanı olmaya gerek yok kim hangi karttan ne kadar verim alıyorsa onun için o kart en iyisidir. Monitörle olan ilgili cümleniz de tamamen yanlış. Herkes oyun oynamak için almıyor bu kartları. İsterse 720p monitör kullansın. Bu da kullanıcı tercihidir. Ben GPU render alıyorum ve bu karttan da tam verimi çekiyorum zaten benim monitörle bir işim yok. 2k 1 tane monitör alacağıma 1k dan 2 tane monitör alıyorum. İşim gereği de doğru olan budur. Bilgi eksiliğinizden dolayı başkalarını aşağılayıcı bir üslübla eleştirmeyin.
Ekstra olarak hiç ayar yapmakla uğraşmak istemezseniz monitörünüzü 120 hz e alırsanız da sorun çözülür. 141 hz e almak için bu ayarları yapmalısınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı