RX 7800 XT Red Devil Micro stutter sorunu nasıl düzeltilir?

Wasted

Kilopat
Anakart: ASRock B650 Pro RS.
İşlemci: R5 7500F.
İşlemci soğutucu: Thermalright peerles Assassin 120 SE.
Ekran kartı: Power color Red Devil RX 7800 XT.
Ana ekran: ViewSonic 24" 240 Hz 1920x1080p.
İkinci ekran: Acer 27" 170 Hz 2560x1440p.
RAM: XPG Lancer CL32 6400 MHz 32 GB.
M.2 SSD: Kioxia Exceria Pro lSE10Z001tg8 1TB 7300/6400 MB/S
Güç kaynağı: Thermaltake 750W Gold+
Kasa: Dark Guardian Pro RGB kontrolculu.
UPS: FSP F/P1500

Problemim asla geçmeyen hemen hemen her oyunda olan Micro stutter. Forza4, Ghostrunner gibi oyunlarda ٪99 98 oranında olmuyor. PUBG, BDO, CS2, GW2# Diablo 4, POE, last epoch gibi oyunlarda resmen insanı çıldırtacak derece yapıyor. Yeni bölge geçişlerinde, mapi açtığımda ve yakınlaşıp uzaklastırdığımda, yere item düştüğünde, itemi almak için fareyi itemin üstüne götürdüğümde, envanteri açıp fareyi itemlerin üstüne götürdüğümde ve itemlere bakarken FPS aşağıya çakılıyor resmen( bu soruna last epochta karşılaştım)

Windows 10-11, HPET, yüksek‐nihai performans, güncel-eski GPU sürücüleri, SSD bozuktur diye M.2 SSD aldım, arkadaşta RX 5700 XT vardı onun ile denedim, RAM MHz değerlerini stok, XMP, EXPO ve 4800-6400 arası değerlerde denedim, sürücüleri kendi sitesinden, anakart üretici sitesinden ve BIOS aouto installer ile, bütün BIOS sürümleri, TPM, C state Control, FreeSync, V-Sync, gereksiz hizmetler, telemetri hizmetleri vs. (yazdığım özellik işlemlerinde hepsi açık, kapalı, default olarak denendi. Aklıma gelmeyen ama denediğim birçok şey daha vardır eminim. Bütün parçaların kontrol testlerini çoğu önerilen yazılımlarla yuk bindirip test ettim. İşlemci Cinebench tek çekirdek 1824, multi 14500, GPU undervolt OC ile 2834 MHz stabil. Furmak 8X 1080p 22400 puan aldı. Sıcaklık değerleri normal. Hot spot sıcaklıklarına kadar baktım. Önerilen sürenin altına hiç inmeden gerçekleştirdim bunları. Farklı uzatma kablosu ile denedim ama fark edeceğini düşünmüyorum çünkü sistem UPS üzerinden güç alıyor. Tabii deneyimli kişiler ya da işin ehli biri buna açıklık getirirse sevinirim. Olabildigince detaylı yazmaya çalıştım bir yerde sorun gören önerisi olan bilgilerini deneyimlerini paylaşırsa çok sevinirim. Gerçekten ne zamandır güzel bir sistem toplama hayalim vardı, bana göre güzel eski sistemimi düşününce özellikle. Gerçekten burnumdan geldi, iş sonrası iki saat stress atarım, çizmelerimi yaparım 3D programlarına sararım bir şeyler yaparım diye kurduğum sistemden nefret ediyorum gerçekten. Buraya kadar okuduysanız bir fikriniz yoksa bile şimdiden herkese teşekkür ederim, iyi sosyaller.

Gecikme için kusura bakmayın biraz yoğundum. 144 170 240 Hz hepsi denendi. Cpu cine skorları, denetim masası uygulamalar ve pubg den kısa bir kesit bırakıyorum. Videodaki gibi droplar Last epochta item alırken aynı şekilde giriyor, yada yukarıda bahsettiğim diğer oyunlarda olduğu gibi.

Not: Wallpaper engine oyun oynarken kesin kapalı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• Cine Multi 15149.png
    Cine Multi 15149.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 13
  • Cine Single 1891.png
    Cine Single 1891.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 17
  • denetim.png
    denetim.png
    98,4 KB · Görüntüleme: 10
Gecikme ile test sonuçlarının bir ilgisi yoktur. Şunu dene;

Windows Arama çubuğuna Disk Temizle yaz ve DirectX gölgelendirici önbelleği seçili olsun diğerleri isteğe bağlı olarak seçebilirsin ve Tamam'a tıkla. Ve PC restart tekrar oyuna gir ve sorun devam edip etmediğini gözlemle devam ederse yine yaz bakalım.

Gecikme ile test sonuçlarının bir ilgisi yoktur. Şunu dene;

Windows Arama çubuğuna Disk Temizle yaz ve DirectX gölgelendirici önbelleği seçili olsun diğerleri isteğe bağlı olarak seçebilirsin ve Tamam'a tıkla. Ve PC restart tekrar oyuna gir ve sorun devam edip etmediğini gözlemle devam ederse yine yaz bakalım.
Yapmıştım bunu da hem ekran kartından hem disk temizlemeden.

O zaman yapacak bir şey kalmamış. Sıfırdan Windows kurup yeniden tüm sürücülerinin düzgün kurulduğundan emin olduktan sonra son kez deneyebilirsin fakat ben açıkçası uğraşmazdım. Satıp NVIDIA ekran kartına geçmeni öneririm.

O zaman yapacak bir şey kalmamış. Sıfırdan Windows kurup yeniden tüm sürücülerinin düzgün kurulduğundan emin olduktan sonra son kez deneyebilirsin fakat ben açıkçası uğraşmazdım. Satıp NVIDIA ekran kartına geçmeni öneririm.
En son bunu yapmıştım zaten eskiye göre şuan daha iyi, ekran kartıyla ilgii olduğunu sanmıyorum bu arada. İki üç tane daha yeni oyun indirdim bugün micro stutteri izledim sürekli warframe, apex legends ve carx drift racing online bunlarda denedim hiç yaşamadım. Kafam çok karışık ama salmaktan başka bişey kalmıyor artık heralde.

Basit bir örnek vereyim mesela CS2 oynarken mikrofon ile konuşurken mikro sttuter sorunu vardı, aşağıdaki linkteki videodan ses ayarlarından değiştirdikten sonra bu sorun ortadan kalktı.

Her şeyi de ekran kartına baglamamak lazım bazen oyun bazlı sorunlarda olabiliyor. Yani sorun mikrofon ile konuşurken olduğunu anladım ve bunun üzerine gittim. Buna göre nette aramalar yapın ve deneyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı