RX 7900 XT'li sistem donuyor

R. Berat YAŞAR

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 7 5800x3D / Gigabyte X570 Aorus Elite (Rev 1.0) / Corsair Vengeance 16GB(2x8GB) 3200Mhz CL16 /PowerColor Red Devil RX 6750XT OC- MSI NVIDIA GeForce RTX2070 Gaming Z / ADATA 256GB XPG SX6000 PRO NVMe M.2 SSD / Seagate BarraCuda 2TB 7200RPM 256MB HDD / CM MasterLiquid ML240L / Dark N10 PRO / High Power 850W 80+ Gold 14cm
Meslek
Harita Mühendisi
Merhaba, profilimde yazan sistemi kullanıyorum. Son 1 aydır Valorant oynarken alt+tap yaptığım zaman bazen ekran kilitlenip kalıyor ancak arkadan sesler geliyor mouse hareket ediyor sadece ekran kilitleniyor, ekran kartını resetliyorum ancak düzelmiyor ve harici ekrandan takip ederken ekran kartı kullanımı bir anda %0 oluyor. Her zaman en son çıkan AMD kart güncellemelerini yaparım. Ama bu olaylar sıklaşmaya başladığı için bugün önceki sürümü sildim ve 1-2 sürüm öncesini yükledim ancak daha deneme fırsatım olmadı. Bu olaylar olmadan önce BIOS eski sürümdü ve sürümü en son beta olmayana güncelledim bu güncellemeden önce EXPO açık 6000 MHz de ve en yüksek grafik ayarlarında sorunsuz oynuyordum son güncellemeden sonra EXPO açınca da RAM Memory hatası vermeye başladı ve EXPO kapalı bir şekilde devam ediyorum ancak bu ekran kartı donma olayı halen devam ediyor. Sebebi ne olabilir? Güç kaynağım 1200WATT ve bu güç kaynağını yaklaşık 5 aydır kullanıyorum güç kaynağından olsa 5 ay önce de olurdu sadece bu son güncellemelerden sonra başıma gelmeye başladı.

Ben anlamadım. AMD ekran kartı ile başladın hikayeye, bios ram ayarlarına gittik, güncelleme dedin, PSU dedin. Yeni ekran kartın var, eski driver kullanmanın bir anlamı yok. Bios'u güncelledin mi?

Kankam Valorant çözünürlüğüyle monitör çözürlüğünü aynı yap. Alt Tab atınca donup kalma sebebi o olabilir

Merhaba, profilimde yazan sistemi kullanıyorum. Son 1 aydır Valorant oynarken alt+tap yaptığım zaman bazen ekran kilitlenip kalıyor ancak arkadan sesler geliyor mouse hareket ediyor sadece ekran kilitleniyor, ekran kartını resetliyorum ancak düzelmiyor ve harici ekrandan takip ederken ekran kartı kullanımı bir anda %0 oluyor. Her zaman en son çıkan AMD kart güncellemelerini yaparım. Ama bu olaylar sıklaşmaya başladığı için bugün önceki sürümü sildim ve 1-2 sürüm öncesini yükledim ancak daha deneme fırsatım olmadı. Bu olaylar olmadan önce BIOS eski sürümdü ve sürümü en son beta olmayana güncelledim bu güncellemeden önce EXPO açık 6000 MHz de ve en yüksek grafik ayarlarında sorunsuz oynuyordum son güncellemeden sonra EXPO açınca da RAM Memory hatası vermeye başladı ve EXPO kapalı bir şekilde devam ediyorum ancak bu ekran kartı donma olayı halen devam ediyor. Sebebi ne olabilir? Güç kaynağım 1200WATT ve bu güç kaynağını yaklaşık 5 aydır kullanıyorum güç kaynağından olsa 5 ay önce de olurdu sadece bu son güncellemelerden sonra başıma gelmeye başladı.

Sadece Valorant'ta mı oluyor öyleyse FPS ayarlarına gidin orada hepsinin limitini kaldırın.

Ben anlamadım. AMD ekran kartı ile başladın hikayeye, BIOS RAM ayarlarına gittik, güncelleme dedin, PSU dedin. Yeni ekran kartın var, eski driver kullanmanın bir anlamı yok. BIOS'u güncelledin mi?

Dostum şu şekilde ben tam detaylı yazmak için bu kadar detaya girdim. Çünkü forumdaki başka konulara bakıyorum bu durumlarda herkes yazmış BIOS güncel mi EXPO açıkmı vs diye. Benim de demek istediğim bendeki ekran kartının donma sorununun BIOS, EXPO ve PSU ile alakalı olmadığını başka hangi sebeple bu sorunun olabileceğini öğrenmek için konu açtım. BIOS en son sürüm, PSU 1200 watt, Windows güncel ancak Valorant gibi oyunda alt+tap yapıp YouTube'da video izlerken tekrar oyuna bastığımda ekran kilitlenip kalıyor çok zorlarsam simsiyah ekran oluyor ve reset atmadan durum çözülmüyor. Bu sorunuda en son gelen 2 güncellemeden önce yaşamıyordum ve ekran kartını en son sürüme güncellediğim zaman sorun devam etti bende 2 sürüm öncesini geri yükledim ama daha deneyimleme şansım olmadı yani bu sorunun driver kaynaklı olup olmadığını şu an test edemedim.

Sadece Valorant'ta mı oluyor öyleyse FPS ayarlarına gidin orada hepsinin limitini kaldırın.

Hocam Valorant'ı 350 FPS sabitleyip oynuyorum yoksa oyunda 700-800 arası FPS alıyorum bu da ekran kartı ve işlemcinin daha sıcak yani 76 dereceleri görmesine sebep oluyor ama sabit FPS oynadığım zaman 65 dereceleri geçmiyor her ikisi de. Şu ana kadar deneyimlediğimde sadece Valorant'ta oluyor. Oyun arasında öldüğüm zaman alt+tap yapıp YouTube'da takılıyorum ya alta alınca kilitleniyor ya da oyuna tekrar dönmek istediğim zaman kilitleniyor.

Test et o zaman da ona göre bakalım. Erken açmışsın konuyu gibi.

Test edeceğimde bazı arkadaşlarda bu problemi yaşamış belki de hiç tahmin etmediğim bir yerden kaynaklanır o sebeple forum yazmış. Bir arkadaş ekran kartına PSU'dan gelen kablonun yerlerini değiştirerek bir çözüm bulmuş bu gibi durumu olan ve çözümünü bulan varsa bende bu şekilde deneyeceğim hepsini.

Oyunu Full windowed de oyna. Eğer Full screen oynuyorsan bazı oyunlar ve sistemler saçmalayabiliyor.

76 derecede herhangi bir sıkıntı olmaz bu arada.

Sıkıntı için değil de fan sesleri kafamı ütülüyor o sebeple düşük FPS de tutuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı