RX470-Ryzen 5 1600-MSI B350 Tomahawk Sistem Toplama

F/P olarak daha iyi bileşenler var mı ?

• Ekran Kartı

Oy: 9 75,0%
  • İşlemci

Oy: 4 33,3%
  • Anakart

Oy: 4 33,3%
  • Ram

Oy: 1 8,3%

• Oy verenlerin toplamı
    12

Aynstaynz

Hectopat
Daha fazla  
Herkese selamlar öncelikle kasa toplama konusu hakkında son 1 haftadır internette bulduğum içeriklerin çoğunu inceledim. Önümüzde ki bir kaç yıl üstüne küçük eklemeler yaparak oynamak istediğim oyunları orta, üst grafik ayarlarında dahi olsa oynamak ve uzun süre bana sorun çıkartmayacak bir sistem bir araya getirmek istiyorum. Özellikle forumda insanların topladıkları/toplamayı düşündükleri sistemlere yapılan bilir kişi yorumlarına ve karşılaştırmalarına bakarak bunları bir araya getirdiğimi söyleyebilirim. Daha çok popüler online oyunları oynamaktan hoşlanan kardeşim için topluyorum. Fiyat listelerini ortalama olarak fikir sahibi olmuş olmak için vatan bilgisayardan aldım. Fikir ve yorumlarınız için teşekkürler şimdiden.

İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 Soket AM4 3.4GHz - 3.6GHz 16MB 65W 14nm 978,13 TL
Anakart: MSI B350 TOMAHAWK AM4 AMD Ryzen™ DDR4 3200+MHz (O.C.) USB 3.1 498,49 TL
Ekran kartı: MSI RX470 GAMING X 4G 4GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 879,69 TL
RAM: CORSAIR 16GB (2x8GB) VENGEANCE LED Kırmızı DDR4 3000Mhz CL15 D 712,13 TL
Güç kaynağı, HDD ve SSD tercihleri kasa seçimi gibi seçenekler için çok düşünmedim, en az 600W ve +80 özelliğine sahip bir güç kaynağı tercih etmeyi düşünüyorum. Tercihlerim arasında yorumlamak istediğiniz ne varsa yorumlayın enine boyuna konuşalım lütfen. Konuya çok uzağım ilk defa sistem topluyorum. Önerilerinizi dinlemek istiyorum. Herkese teşekkürler.

Vatan'dan liste çıkarılmaz. Şuraya bak resmen küfrediyorlar millete. 900 TL olan işlemciye bak....
Ayrıca o ekran kartı stokta yok, olsaydı 1500TL olurdu orada. :)

Ryzen 1600 910TL
B350M Gaming 425TL
Evga 650W 300TL

Corsair 3200MHz 16GB RAM 6o6TL
Galax GTX 1060 3GB 814TL veya GTX 1060 6GB 1280TL
Toshiba P300 1TB HDD 200TL
MasterBox Lite 5 220TL veya Corsair Spec 01
Corsair 120GB SSD 550~500 244TL

Seç beğen, GTX 1060 3GB versiyon gerçekten çok uygun şuan fiyatı, belki bir yanlış fiyatlandırma olayı ile karşı karşıya olabiliriz tekrar. :) Keza RAM'de 3200MHz'de bu fiyata denk gelmiyordu gerçekten.
1.jpg

Son düzenleme:
Bütçe değilde ,harcamayı planladığım para..
4 ile 5 bin tl arasında , daha yüksek meblağları da karşılayabiliriz ama ihtiyacım yok,şu an piyasa oyunlarını ultra da değil high seviyesinde oynamayı yeterli görüyorum. Bu yüzden ryzen 5 işlemcinin uzun süre (ekran kartı değiştirirsem) beni götüreceğini düşünüyorum.

gtx 1060 ile rx480 arasında yapılan incelemelerde çok fark olmadığı görülüyor, ekran kartı seçiminde gb değerinin önemi nedir?

Bu arada,
sevgili forum yönetimini bütün içtenliğimle kınıyorum. Neden mi? Çünkü dün forumunuzun bilgi hazinesi olduğunu araştırma yaparken keşfetmiş ve aranıza katılmak sorularıma cevap bulmak istemiştim. Merak ettiğim bilgilerle ilgili konuyu açtım, herşey harika ilerlerken kendi açtığım konuyu düzeltemediğimi veya konuya cevap veremediğimi gördüm, sebep olarak noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmadığım için 24 saat boyunca erişim kısıtlama cezası almışım.. Anlamadığım bir konu; kurallar neden var? Düzen,yöntem ve yapmak istediğimiz şeyi yaparken işimizi kolaylaştırmak adına sanıyorum. Neden bu uygulama bana sadece zaman kaybettiriyor ve ego tatminiymiş gibi geliyor?

İnteraktif iletişim içinde olamayacaksa insanlar bu forum neden var?

Sizce yaptığım yanlış bana bildirilerek uyarı yapılamaz mıydı?

24 saat boyunca aklıma gelen fakat yazamadığım , gelen yorumlara cevap veremediğim bir forumda neden yer almaya çalışıyorum?

Düşünün konuya o kadar sinirliyim ki yeni kullanıcı oluşturdum ve bu şikayeti sizlere ulaştırmaya çalışıyorum, neden çünkü verilen ceza süresi boyunca kendi hesabımla herhangi bir yere ulaşma bildirme gibi bir imkanım yok. Neyse ben bu saçmalığa bunları yazıyorum ki insanlar bilinçlensin, belki de aranıza katılacak bir arkadaşı daha hoşgeldin demeden kışkışlamak yerine başka şeyler yapmayı da öğrenebilirsiniz.

Seç beğen, GTX 1060 3GB versiyon gerçekten çok uygun şuan fiyatı, belki bir yanlış fiyatlandırma olayı ile karşı karşıya olabiliriz tekrar. :) Keza RAM'de 3200MHz'de bu fiyata denk gelmiyordu gerçekten.
Eki Görüntüle 254222

Önerileriniz doğrultusunda tercihlerimi güncelledim.

İşlemci - Ryzen 5 1600 910 tl
Anakart - B350M Gaming 430 tl
Ram - Corsair 3200 MHz 16GB ram 606 tl
GPU - Galax GTX 1060 3 GB 815 tl
HDD - Toshiba P300 1TB 200 tl
SSD - Corsair 120 GB SSD 250 tl
PSU - Corsair VS650 650W ATX 230 tl
Kasa - Corsair Carbide Spec-01 210 tl

toplam tutar : 3650 tl

Son haline ne diyorsunuz?

Öncelikle forum kurallarını okumamışsınız bu belli. Herkes zamanında sizin durumunuzdaydı, ancak ilk katıldığım zaman hergün ceza alan ben bugünlerde ceza nedir pek hatırlamıyorum. Çünkü ceza vere vere bana Türkçe nasıl düzgün yazılır onu öğrettiler. Hala çok eksikler var elbette, 15 senedir kimse noktayı şuraya virgülü buraya koy demedi. O yüzden bende başlarda senin gibi düşünüyordum, şimdi ise faydasını görüyorum.

Bence R5 1600 ile GTX 1060 işinizi görecektir. Şimdi 1070'de sığar aslında isterseniz öyle bir sistem dizeyim. 5200TL felan tutar sanıyorum.

PSU harici güzel olmuş F/P olarak. Ama PSU çok önemli bir parçadır bilgisayarda, o yüzden önerdiğim PSU'yu almanızı tavsiye ederim. Hem yarı modüler hem kaliteli bir model.

Sistemi vatandan almazsan büyük oranda F/P kararı vermiş olursun.
Fiyat ortalamasını kestirmek için vatandan aldım fiyat referanslarını,değil ordan online alışveriş yapmak mağazalarına gidip bir ürün denemem bile... Teşekkürler yorumun için..
.
Bence R5 1600 ile GTX 1060 işinizi görecektir. Şimdi 1070'de sığar aslında isterseniz öyle bir sistem dizeyim. 5200TL felan tutar sanıyorum.
PSU harici güzel olmuş F/P olarak. Ama PSU çok önemli bir parçadır bilgisayarda, o yüzden önerdiğim PSU'yu almanızı tavsiye ederim. Hem yarı modüler hem kaliteli bir model.

1060'ın fiyatı 800 TL 1070'in fiyatı 2200 TL arada ki fark daha sonrada yükseltilebilir diye düşünüyorum, şu anda cebimden bu para çıksın istemiyorum. Kim bilir ,gün gelir 1060 aldığım paraya 1070 alırım..

Önerdiğin PSU'ya baktım ama göremedim. Birde Overclock konusu var,bu donanımlarla overclock konusunda ne yapmalıyım?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı