RX480 CF GTX1080 İle Yarışıyor !

TechPowerUp isimli sitenin yaptığı benchmarklara göre kimi zaman CF RX480 geçiyor, kimi zaman ise GTX1080 önde oluyor. Eğer benchmark testleri gerçek ise yeni ekran kartları satışında AMD rekor kıracak gibi gözüküyor.
Site : AMD Radeon RX 480 CrossFire Review
Not : Bazı testlerde onunla rekabet edemediği gözüküyor ancak sonuçlar gayet olumlu bence.

Benim en sevmediğim nokta şu; hiçbir şey bilmeyen fanboylar, bence fanboyluk onlar yüzünden çıktı.
Mesela eski bilgisayarında AMD'nin giriş seviyesinden bir kartı var ama berbat bir kart, ve olmayan bilgisiyle ısınıyor falan diyor, ve kart eskilerden. (AGP kartlara kadar dayanır.) Sonra gider nvidia'dan en iyi kartı yada ortalamanın üstünde bir kart ile beraber sistem alır, sonra başlar fanboyluk "Yok AMD şöylede böylede Nvidia aldım her oyunu açıyor da bilmem ne".

Ha birde nvidia'da olan özellikleri AMD'de yok sanıyorlar ya onları görünce gülmekten ölüyorum ya. Geçen twitch'te yayın izleyeyim dedim kimdi hatırlamıyorum 3000 kadar izleyicisi vardı konu nereden geliyor bilmiyorum ama yayıncı nvidia'da G-sync var AMD'de bu yok dedi sohbetteki herkes gram bilgisi olmadığı halde fanboyluğa başladı AMD'yi ezdiklerini sandılar, ben o sırada gülmekten ölüyorum ha :D.

Böyle konularda bunun gibi birisiyseniz, tek taraflı bakmayın veya böyle birisi olmasanız bile diğer tarafın destekçisi olabilirsiniz. Anlatmanız lazım, bu durumda böyle şu durumda şöyle oluyor diye. Adam mesela söyler ben AMD'nin şu kartını istiyorum, sonra herkes der nvidia'dan bunu al bu daha iyi ama bilmiyorlar ki bu kişi sadece veya çoğunlukla AMD teknolojisiyle yapılmış oyunları oynuyor (Kalkıp sadece o oyunları oynuyor demiyorum tabi ki adamın tarzı odur.) ama farkında değil veya söylemedi.

Arkadaş konuya çok güzel deyinmiş. Hiç kimse GTX 1060 dan bahsetmiyor. Nvidia'nın yayınladığı bilgilere göre 1060 RX480 ten daha performanslı ve hatta TDP değeri 30 watt daha aşağıda. Sadece Nvidia 'yı desteklemek için söylemiyorum ama 1060 SLI da iyi bir tercih.
Karşınızda Nvidia GeForce GTX 1060 ve teknik özellikleri

Ben bahsedeyim.. Çıkış fiyatı olarak 300 dolar gibi rakamlar telaffuz ediliyor.Dedikleri gibi fiyattan gelirse bunun yerine gider 1070 alırım daha iyi. Onun çıkışı da 370 dolardan olmuştu.

Bu kartı 1080 ile kıyaslamak çok mantıklı değil, farklı dünyaların kartları neticede. Ama güç tüketimi tam yükte 165 watt civarı hesaplanmış, hiç fena değil bence. Fiyat/performans dengesinde de çok önde. Kesinlikle tercih edilebilecek bir kart olmuş. AMD böyle çıkışlar yapmazsa zaten kimse ekran kartı filan alamaz.
Kim ne derse desin, beygir gücü bazında Nvidia cidden çok güçlü, ama AMD tarafı, Nvidia'nın %70 gücünde kartları %30 fiyata sunduğu zaman bu durum piyasa dengelerini Nvidia tarafı için çok bozuyor.

Her şeyde, ama her şeyde (siyaset, futbol vs) birbirimize düşmanca tavırlar sergilediğimiz için artık alıştık malesef bu duruma ama böyle olmaması gerekiyor gençler. Herkes fikrini dile getirir, başkalarını rencide etmeye gerek yok. Birileri orada kart üretiyor, burada siz neredeyse birbirinize gireceksiniz. Herkesi akl-ı selime davet ediyorum.

Mevcut durumda AMD'nin doğru yolda olduğunu düşünen var mı gerçekten? 14 nm'ye geçilecek, Polaris mimarisi gelecek, cart olacak curt olacak diye kafa şişirip sonunda Gtx 970 ayarında bir kart çıkarmak da nedir? Yarın Rx 490 çıkınca 30 FPS fark mı atacak buna? Hayır. 'Ama fiyatı ucuz!' e bırakın da ucuz olsun tabi. Bu rezilliği anca böyle paklarlar.

Hadi bunların hepsini geçelim diyelim. Hemen hemen aynı fiyata R9 390 var. Yıllardır suyunu çıkardıkları ekran kartı bundan daha performanslı. Resmen şaka gibi.

Bu kartı 1080 ile kıyaslamak çok mantıklı değil, farklı dünyaların kartları neticede. Ama güç tüketimi tam yükte 165 watt civarı hesaplanmış, hiç fena değil bence. Fiyat/performans dengesinde de çok önde. Kesinlikle tercih edilebilecek bir kart olmuş. AMD böyle çıkışlar yapmazsa zaten kimse ekran kartı filan alamaz.
Kim ne derse desin, beygir gücü bazında Nvidia cidden çok güçlü, ama AMD tarafı, Nvidia'nın %70 gücünde kartları %30 fiyata sunduğu zaman bu durum piyasa dengelerini Nvidia tarafı için çok bozuyor.

Her şeyde, ama her şeyde (siyaset, futbol vs) birbirimize düşmanca tavırlar sergilediğimiz için artık alıştık malesef bu duruma ama böyle olmaması gerekiyor gençler. Herkes fikrini dile getirir, başkalarını rencide etmeye gerek yok. Birileri orada kart üretiyor, burada siz neredeyse birbirinize gireceksiniz. Herkesi akl-ı selime davet ediyorum.

Sonunda her kelimesi %99.9 mantıklı olan birisi geldi şu konuya.

Mevcut durumda AMD'nin doğru yolda olduğunu düşünen var mı gerçekten? 14 nm'ye geçilecek, Polaris mimarisi gelecek, cart olacak curt olacak diye kafa şişirip sonunda Gtx 970 ayarında bir kart çıkarmak da nedir? Yarın Rx 490 çıkınca 30 FPS fark mı atacak buna? Hayır. 'Ama fiyatı ucuz!' e bırakın da ucuz olsun tabi. Bu rezilliği anca böyle paklarlar.

Hadi bunların hepsini geçelim diyelim. Hemen hemen aynı fiyata R9 390 var. Yıllardır suyunu çıkardıkları ekran kartı bundan daha performanslı. Resmen şaka gibi.

Adamlar 250 € ücrete sana Total War, GTA V, Witcher, Doom gibi oyunlarda 1920x1080 çözünürlüklerde 70-75 fps sağlayan bir kart yapıyorlar daha ne istenebilirki tam yükte kart 165 watt güç tüketiyor üstelik her zamanki gibi halk arasında kulaktan duyma bilgiler var henüz AMD tarafından yanıt gelmedi ve Sürücülerde sürekli güncelleniyor dahada optimize olucak anladığım kadarıyla insanlara ucuz yaranılmıyor illaki kartlar 2500 ₺ olacak ki eleştiremeyesiniz parayı verdiğinizle rahatliyasınız eminim ki aynı kartı AMD yarın ismini değiştirerek 2500 ₺ ücrete çıkarsa kimsenin gıkı çıkmaz ucuz ya hem göze batıyor hemde NVIDIA'ya fazla para bayılanların içinde kaldı.

Bunu üreteceklerine R9 390'ı 900 liraya satmaya başlasalardı çok daha makbule geçerdi.
Bu seferde neden yeni mimari çıkarmıyor dersiniz. Adamlar ne yapsa yaranamıyor. Kaldı ki hala AMD'nin bu kartı neden çıkardığını bilmiyorsunuz. Bu kart orta segment kullanıcılar için çıkarıldı. 1080P oldukça yaygın ve AMD bunu görüp RX 480'i çıkardı. 1080P'de olabildiğince en yüksek ayarlarda yüksek FPS'lerde oynatmak için bunun yanında 1440P'de de gayet iyi performans gösteriyor. Siz gidip GTX 1070 ya da GTX 1080'le bu kartı karşılaştırıyorsanız kusura bakmayın ama donanımdan anlamadığınızı gösteriyorsunuz. GTX 1070 ve GTX 1080'nin rakibi RX 490 ve 490X olacaktır. Onlarda büyük ihtimal HBM2 belleklerle gelecek.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı