RX480 MSI Afterburner ayarları nasıl olmalı?

BySercanTR

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, ASUS ROG STRIX RX480 8 GB ekran kartına sahibim. Kartımın ısısı ve FPS değerlerinde sorun olduğunu düşünüyorum, en son güncel AMD 20.4.2 Driver'ı yükleyince kart 80 90 derecelere çıkıyor direkt ancak Crimson ReLive 17.1.1 Driver'ı yüklediğimde herhangi bir sorun olmuyor ancak eski Driver olduğundan FPS sorunu olduğunu düşünüyorum. Ve bu MSI Afterburner'daki Power Limit'i sona çekip 0'da tutmamızın farkı nedir? Karta herhangi bir ömür kısaltma, zarar verir mi?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    125,6 KB · Görüntüleme: 183
Yanlış bilgilendirme
Merhabalar, ASUS ROG STRIX RX480 8 GB ekran kartına sahibim. Kartımın ısısı ve FPS değerlerinde sorun olduğunu düşünüyorum, en son güncel AMD 20.4.2 Driver'ı yükleyince kart 80 90 derecelere çıkıyor direkt ancak Crimson ReLive 17.1.1 Driver'ı yüklediğimde herhangi bir sorun olmuyor ancak eski Driver olduğundan FPS sorunu olduğunu düşünüyorum. Ve bu MSI Afterburner'daki Power Limit'i sona çekip 0'da tutmamızın farkı nedir? Karta herhangi bir ömür kısaltma, zarar verir mi?
Ekran kartina OC yapmak istiyorsaniz bunu profesyonel programlar ya da BIOS araciligi ile yapmaniz gerekir.
MASI afterburner ile OC yapilmaz.
Ki o kart normal degerlerinde de kaliteli, niye OC yapmaya gerek yok bence.

Ekran kartina OC yapmak istiyorsaniz bunu profesyonel programlar ya da BIOS araciligi ile yapmaniz gerekir.
Ması Afterburner ile OC yapilmaz.
Ki o kart normal degerlerinde de kaliteli, niye OC yapmaya gerek yok bence.

Power Limit'i arttırmam neyi değiştirir? Ve sıcaklık değerleri güncel Driver'da neden çok uçuk oluyor bunları sormak istemiştim, OC yapmayacağım.

Power Limit'i arttırmam neyi değiştirir? Ve sıcaklık değerleri güncel Driver'da neden çok uçuk oluyor bunları sormak istemiştim, OC yapmayacağım.
Kart gereksiz enerji cekebilir.
Ve mhz yi de arttirmsiiniz sanirsam.
Tabii bu saydiklarimiz da degil minik ayrintilar da var.
Eger ki oC yapacak iseniz kullanacaginiz program o degil.

Nedir o program?
Ekran Kartlarında Overclock Nasıl Yapılır?
Kartınıza göre değişen Ati yada nvidia.Çeşitli programlar ile ekran kartlarınıdaoverclock etmek mümkün.Ati kartlar için ati tool oldukça kullanışlıdır.

(Sapphire TriXX de deneyebilirsiniz)

Ati tool’u sistemimize kurduktan sonra çalıştırdığımızda karşımıza programın gördüğünüz arayüzü çıkıyor.9800xt kartım default değerlerindeve bunu overclock etmek için hem ram hemde core-gpu (çekirdek)hızlarınıyükseltiyoruz.Tabi bunuda aynı cpu overclock’undaki gibi yavaş yavaşdeneyerek yapıyoruz.

Resimde görüldüğü gibi en yüksek stabil ve artifactsız değeri(görüntüde bozulmalar olmaksızın) bulduktan sonra o ayardakullanıyoruz.

Nvidia kartlarda da çeşitli programlar var. Ben en pratik olanından bahsedeceğim.Yani coolbits’den.coolbits bir regdosyası olup üzerine tıklandığında windowsumuzun (registry) kayıtdefterine yerleşince nvidia ekran kartı sürücümüzün ayarlar bölümüne
Clock frequencies (saat frekans ayarları) adı altında bir seçenekeklenecek.Buradan ram ve core hızlarını ayrı ayrı ayarlamamız mümkün.

Coolbits size yeterli gelmeyebilir.O zaman farklı programlar deneyebilirsiniz.
Ben programlar için link vermiyorum çünkü sürekli güncelleniyorlar.Zaten google da aratınca bir sürü link bulunabiliyor.

Evet kısaca ekran kartına overclock’uda anlatmaya çalıştım.Tabii overclock hadisesi sadece bu kadar değil.Sizi ilerki dönemlerde bunlar kesmeyebilir, o zaman vmod olaylarınada girmek isteyebilirsiniz.Bufarklı bir hadise ve bununla ilgili benimde dahil bir çok arkadaşımızınçalışmaları var.Her kartın, her boardun mod şekli farklı o yüzden modolayını alakalı topiklerden takip etmenizi öneririm.Bu topiğe bunuda eklersek iyice karışır durum. O yüzden bu topik böylece kalsın.

Overclock riskli bir iştir ve riski sadece yapan kişiye aittir.

KAsanizin hava sirkülasyonu iyi mi?

Son düzenleme:
Ekran Kartlarında Overclock Nasıl Yapılır?
Kartınıza göre değişen Ati yada nvidia.Çeşitli programlar ile ekran kartlarınıdaoverclock etmek mümkün.Ati kartlar için ati tool oldukça kullanışlıdır.

(Sapphire TriXX de deneyebilirsiniz)

Ati tool’u sistemimize kurduktan sonra çalıştırdığımızda karşımıza programın gördüğünüz arayüzü çıkıyor.9800xt kartım default değerlerindeve bunu overclock etmek için hem ram hemde core-gpu (çekirdek)hızlarınıyükseltiyoruz.Tabi bunuda aynı cpu overclock’undaki gibi yavaş yavaşdeneyerek yapıyoruz.

Resimde görüldüğü gibi en yüksek stabil ve artifactsız değeri(görüntüde bozulmalar olmaksızın) bulduktan sonra o ayardakullanıyoruz.

Nvidia kartlarda da çeşitli programlar var. Ben en pratik olanından bahsedeceğim.Yani coolbits’den.coolbits bir regdosyası olup üzerine tıklandığında windowsumuzun (registry) kayıtdefterine yerleşince nvidia ekran kartı sürücümüzün ayarlar bölümüne
Clock frequencies (saat frekans ayarları) adı altında bir seçenekeklenecek.Buradan ram ve core hızlarını ayrı ayrı ayarlamamız mümkün.

Coolbits size yeterli gelmeyebilir.O zaman farklı programlar deneyebilirsiniz.
Ben programlar için link vermiyorum çünkü sürekli güncelleniyorlar.Zaten google da aratınca bir sürü link bulunabiliyor.

Evet kısaca ekran kartına overclock’uda anlatmaya çalıştım.Tabii overclock hadisesi sadece bu kadar değil.Sizi ilerki dönemlerde bunlar kesmeyebilir, o zaman vmod olaylarınada girmek isteyebilirsiniz.Bufarklı bir hadise ve bununla ilgili benimde dahil bir çok arkadaşımızınçalışmaları var.Her kartın, her boardun mod şekli farklı o yüzden modolayını alakalı topiklerden takip etmenizi öneririm.Bu topiğe bunuda eklersek iyice karışır durum. O yüzden bu topik böylece kalsın.

KAsanizin hava sirkülasyonu iyi mi?
Sapphire TriXX ile O.C yapılmıyor.

ekran kartlarında overclock nasıl yapılır?
Kartınıza göre değişen ATI ya da NVIDIA. Çeşitli programlar ile ekran kartlarınıdaoverclock etmek mümkün. ATI kartlar için ATI tool oldukça kullanışlıdır.

(Sapphire trixx de deneyebilirsiniz)

ATI tool’u sistemimize kurduktan sonra çalıştırdığımızda karşımıza programın gördüğünüz arayüzü çıkıyor. 9800XT kartım default değerlerindeve bunu overclock etmek için hem RAM hem de Core-GPU (çekirdek)hızlarınıyükseltiyoruz. Tabi bunuda aynı CPU overclock’undaki gibi yavaş yavaşdeneyerek yapıyoruz.

NVIDIA kartlarda da çeşitli programlar var. Ben en pratik olanından bahsedeceğim. Yani coolbits’den.coolbits bir regdosyası olup üzerine tıklandığında windowsumuzun (registry) kayıtdefterine yerleşince NVIDIA ekran kartı sürücümüzün ayarlar bölümüne.
Clock frequencies (saat frekans ayarları) adı altında bir seçenekeklenecek. Buradan RAM ve Core hızlarını ayrı ayrı ayarlamamız mümkün.

Coolbits size yeterli gelmeyebilir. O zaman farklı programlar deneyebilirsiniz.
Ben programlar için link vermiyorum çünkü sürekli güncelleniyorlar. Zaten Google'da aratınca bir sürü link bulunabiliyor.

Evet kısaca ekran kartına overclock’uda anlatmaya çalıştım. Tabii overclock hadisesi sadece bu kadar değil. Sizi ilerki dönemlerde bunlar kesmeyebilir, o zaman vmod olaylarınada girmek isteyebilirsiniz. Bufarklı bir hadise ve bununla ilgili benim de dahil birçok arkadaşımızınçalışmaları var.Her kartın, her boardun mod şekli farklı o yüzden modolayını alakalı topiklerden takip etmenizi öneririm. Bu topiğe bunuda eklersek iyice karışır durum. O yüzden bu topik böylece kalsın.

Kasanizin hava sirkülasyonu iyi mi?

Kasamın hava sirkülasyonu iyi ancak hala sorumu cevaplamadınız. Sorum Power Limit'i arttırmak ne işime yarar FPS arttırır mı? Ve kartıma güncel Driver yükleyince ısınma yapıyor temp limit ayarlanmıyor bunu nazıl düzeltirim yani kart güncel Driver'de 80 dereceler görüyor nedeni ne olabilir? Eski Driver'da olmuyor. (Yeni Driver 20.4.X eskiden kastım şu anki Driver 17.1.1)

Kasamın hava sirkülasyonu iyi ancak hala sorumu cevaplamadınız. Sorum Power Limit'i arttırmak ne işime yarar FPS arttırır mı? Ve kartıma güncel Driver yükleyince ısınma yapıyor temp limit ayarlanmıyor bunu nazıl düzeltirim yani kart güncel Driver'de 80 dereceler görüyor nedeni ne olabilir? Eski Driver'da olmuyor. (Yeni Driver 20.4.X eskiden kastım şu anki Driver 17.1.1)
Hocam power limiti arttirmak FPS ye fayda saglamaz.
Bir sekilde yolunu bulup frekansi yükseltmeniz lazim.
Bu da cok riskli bir is.
Ki zaten bildigim kadari ile 480 serisinde bir cok kart fabrikasyon olarak OC li geliyor.
OC yapilmis bir karta OC yapmaya calisirsaniz kartin sonu tost makinesinden farksiz olur.

Geri
Yukarı