Çözüldü RX480 sistemde siyah ekran

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

balicix

Decapat
Ekran kartı ayarları varsayılandayken oyuna girince monitördeki görüntü gidiyor ve fanlar son hızda çalışıyor. GPU Core voltajı düşürünce çalışıyor sorun başlayınca PSU değiştirdim Adata XPG Pylon 550W taktım hala aynı anakart MSI B450M-A PRO Max bir sürede kullandım bu anakartla. Anakarttan kaynaklanıyor olabilir mi? Başka bilgisayarda denemeden öğrenebilir miyim? Son olarak ekran kartını varsayılan ayarlarda çalıştırınca normalde 70-75 Watt çeken kart 105 Watt çekiyordu. Şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Sorun oksitlenme ve kirlilik cikti ıslak mendille silmistim birkac ay sonra sorun cikmisti islem unitesinin altindaki kucuk parcalar temizlenince duzeldi.
WattMan almışsınız, geçmiş olsun. RX karta sahip olan herkes bu hatayı alır. Çözümü var.
  • Sorun yaşamadığınız eski bir sürücü kurmayı deneyin.
  • Ekran kartının hızını 100 MHz'ya da daha fazla düşürün.
  • Voltaj arttırın.
  • Sıcaklık ile ilgili bir sorun varsa termal macun değiştirin, sürekli %100 fan hızında çalıştırın.
  • BIOS'tan ya da denetim masası/güç seçeneklerinden hızlı başlatı kapatın.

Sanırım söylediğiniz hata değil devamlı olarak yapıyor OC denemedim bilgisayarı tuştan kapatmadanda düzelmiyor. Stress testini başlatınca da donmalar yapıyor. Bu Linkteki gibi

Söyledikleriniz WattMan hatasını tasvir ediyor. Bende RX 580 vardı aynı şeyleri yaşadım. Ya kartınız sorunlu ya da kararlı çalışamıyor. Yazdığım yöntemleri deneyin. Bu sorun her kartta olabiliyor tabii ama RX kartlarda meşhurdur.

Anakarttan yapmazsa reballe göndereceğim anakartta hangi parça besliyor ekran kartını veya bir alakası var mı? Sadece -%50'de çalışıyor varsayılan ayarlarda ise yüksek güç çekip görüntüyü kaybettiriyor.
Anakartta PCI slotunu değiştirip denediniz mi?
Edit: Şimdi farkettin anakartınızda tek PCIx16 slot bulunuyor.

Ekran kartı sürücüsünü düşürün ve GPU frekansını düşürün sorun çözülmez ise işi bilen birine danışabilirsiniz.

Ama soğuk lehim olduğunu düşünmüyorum eğer olsaydı ekrandaki renkler daha değişik olurdu

Siyah olma sebebi bence kartın fabrika çıkışı çok OC yapılmış olması biraz daha düşürün bence sorun azalacaktır.

Geri
Yukarı