RX550 Ekran Kartı "Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı" Olarak Gözüküyor

Vivace

Hectopat
Merhabalar,

Kardeşimin bilgisayarında "Sapphire Pulse RX550 2 GB" model ekran kartı var. 2019 Haziran'dan beri kullanıyor. 2 gün önce sisteminde 1809'dan 1903'e güncelleme yaptı, ve sistem ekran kartını görmemeye başladı.

Her şeyi denedim, DDU ile kaldırıp tekrar kurdum, YouTube'da ve forumlarda bulabildiğim bütün çözüm yöntemlerini denedim, fakat sorunu bir türlü çözemedim. En sonunda format attım, bu da sorunu çözmedi.

Şu an Aygıt Yöneticisi kısmında "Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı" olarak gözüküyor. AMD sitesinden en yeni sürümden, en eski sürüme kadar indirip kurmayı denedim, bu da sorunu çözmedi.

En son çare ise BIOS Mod yapayım dedim, "ATIFlash" programını kullanacaktım fakat, programı açtığımda şu hata ile karşılaştım;

Bir de ürünü ikinci el aldık, kutusu ve garanti belgesi elimde yok, Sapphire'in de garanti sorgulama sitesini bulamadım. Ürünün seri numarasından hangi firmadan alındığını ve nereye gönderebileceğimi nasıl bulabilirim?

Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar, şimdiden teşekkür ederim.

İyi forumlar.

ss02.png
ss01.png

Son düzenleyen: Moderatör:
@Furkan17TR Evet, o yöntemi de denedim. Hem PCI Express slotunu hem de ekran kartının bağlantı kısımlarını silgi ile sildim. Fakat sorun yine de çözülmedi.

@Tolga Samet Windows 10'u 1809'dan 1903'e güncelleyince bu sorun ortaya çıktı, donanımsal olması bana çok tuhaf geliyor. Eğer öyleyse bile tek bir güncellemeden sonra nasıl olabilir ki? Cidden 3 gündür kafamı çok dağıttı bu olay.
Sİstemi geri yüklesen?

@Vivace Elimdeki RX 580'e bellek gecikmeleri hatalı VBIOS yüklediğimde benzer problemi yaşamıştım (değerleri elimle tek tek girmiştim oysaki). Ekran kartını yerinden çıkarıp BIOS'u sıfırladım BIOS pilini çıkararak. PC dahili GPU ile açıldı normal olarak. Ardından aygıt yöneticisinden kartı yazılımıyla birlikte kaldırıp kapattım bilgisayarı. Tekrar kartı takıp açtığımda ise aygıt yöneticisinde Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı olarak gözüküyordu kart ancak GPU-Z verileri doğruydu. Orijinal VBIOS'unu ATIWinflash ile yükleyip tekrar modladım ve şimdilik hatasız çalışıyor. Yazılımı yüklü olmasa bile ATIWinflash üzerinde gözükmesi gerekiyor kartın.

@Tolga Samet Bugün dediğinizi yaptım fakat soruna yine çözüm olmadı. USB'ye AtiWinFlash'ı kurup BIOS üzerinden de yapmaya çalıştım fakat orada da "Adapter Not Found" hatasını aldım. Çok tuhaftır ki ekran kartını bir türlü tanıyamıyor sistemler. GPU-Z gibi programlar da sadece AMD olduğunu anlıyor sağ olsunlar 😅. Aldığım arkadaş eğer çözemezsen bayramdan sonra bakarız dedi, bakalım nasıl çözeceğiz bu durumu. Eğer çözümü bulursam buraya da nasıl bulduğumu yazarım, belki benden başka sorunu yaşayan olursa elinde yardımcı kaynak olsun.

@hknarsln Sorun çözülmedi, bir bilgisayarcı ile konuştum chipset'i tekrardan yazarak çözebiliyormuş, bu işlemin ücreti de 80₺'miş. Müsait bir zamanda oraya götürmeye çalışacağım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı