Çözüldü RX550 Radeon yazılımında 0 RPM gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bepieces

Hectopat
Herkese merhabalar,

Yeni aldığım BIOSTAR RX550 2 GB 128Bit kartını bugun bilgisyara taktım. Kartın çalışmasında herhangi bir sıkntı yok, takılma kasma donma vs. Sorunu ilk başta belirtiyim. Radeon yazılımının monitöründe fan devamlı sıfır RPM gözüküyor. Manuel ayarlara alsam da sıfır olarak gözüküyor. Ancak fanda bir sıkıntı yok normal çalışıyor, kasa açık kontrol ettim. Manuel ayarlardan hızını da ayarladığımda fan tepki veriyor, yavaşlayıp hızlanıyor. Ancak yazılımda her daim 0 RPM, TechPowerUp GPU-Z de de 0 RPM. Sadece yüzde olarak doğru gösteriyor (%33 çalışıyor diyor, manuel hızı arttığımda da değer değişiyor %50 oluyor ama RPM göstergesi hep "0").
Yaptıklarımı özetliyim;

* DDU kullanıyorum, yazılımı yanlış yüklemem gibi bir durum yok. 3-4 farklı ver. Denedim hepsinde de sonuç aynı.
* Belli bir sıcaklığın üstünde fanın çalışması durumu bu kart için geçerli değil, 40-50 derecenin üzerine çıkardığımda da görüntüde herhangi bir değişiklik olmuyor, hep "0"RPM. ( manuel ayar yaptığımda da.)
* RX5500 gibi üst sınıf kartlardaki sıfır RPM sorununun bu sorunla bir benzerliği yok.
* İnternette sadece 3 kişi aynı durumu yazmış ama kimse çözüm belirtmemiş.

Merak ettiğim bu sorun yazılımsal bir sorun ise bence sıkıntı yaratmıyor gibi duruyor, ya da sizce bir sıkıntı yaratabilir mi?

Donanımsal olma ihtimali var mıdır? Öyle olsa fan normal çalışmazdı diye düşünüyorum.

Garanti kapsamında göndersem bu sorunu, donanımsal arıza olarak kabul ederler mi bilemedim, sonuçta fanlar çalışıyor.

Çözüme dair önerilerinizi belirtirseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşükkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Giriş seviyesi modellerde RPM genelde görünmüyor. Muhtemelen sensörü koymamışlardır diye tahmin ediyorum. Yabancı forumlarda 2 pinli fan kablosu kullanıldığı için raporlamıyor diyenlerde var. Aynı olay şuan kullandığım Galax GTX 1650 Super ve daha önce kullandığım Sapphire HD 7770 GHz Edition modelinde de vardı.

Herhangi bir sorun oluşturmaz bu durum. Sadece RPM değerini göremezsiniz.
Zaten belli bir sıcaklığa kadar fanlar dönmez. FurMark testine sokar mısınız?
O özellik bu kart için söz konusu değil , aynı kartları farklı bilgisayarlarda da kullanıyorum. Testleri yaptım. Rpm hızı hiçbir şekilde monitorde değişmiyor, donanımda normal çalışıyor
AMD'nin uygulamasından Zero Fan özelliğini kapatırsanız döner.
Zero Fan özelliği bu kartta yok
Windows içinden "Hızlı Başlatma" ayarını kapatıp yeniden başlatır mısınız?
deniyorum
Windows içinden "Hızlı Başlatma" ayarını kapatıp yeniden başlatır mısınız?
Birşey değişmedi maalesef

Son düzenleme:
Giriş seviyesi modellerde RPM genelde görünmüyor. Muhtemelen sensörü koymamışlardır diye tahmin ediyorum. Yabancı forumlarda 2 pinli fan kablosu kullanıldığı için raporlamıyor diyenlerde var. Aynı olay şuan kullandığım Galax GTX 1650 Super ve daha önce kullandığım Sapphire HD 7770 GHz Edition modelinde de vardı.

Çözüm
Şöyle bir şey denedim;

Manuel fan ayarı yaptım grafik üzerinden, 30 derecede %30, 40 derecede %40 , 50 ve üzerinde de %50 şeklinde çalışmasını istedim fanın. Stres testine soktum, TechPowerUp ın monitorunde fanlar yanı bu şekilde tepki verdi. Ama dediğim gibi sadece "%" kısmı değişiyor, sıcaklık arttıkça fan da ayarlardaki gibi hızlandı. Rpm kısmı Radeonda da, diğer tüm monitorlerde de sıfır. Bu durumda sensörlerinde bir sıkıntı yok gibi kartın

evet kabloya baktım 2 pin li dediğiniz gibi. Testlerde de çalışıyor normal bir şekilde.. Bir teknik servis ile görüşeyim bakalım onlar bu duruma ne diyecekler. Çok teşekkür ederim
@KuoNN Az önce Asus un RX550 sine baktım, fan bağlantısı 4 pinli, rpm hızını gösteriyor. Biostar ise 2pinli. Muhtemelen dediğiniz gibi bir durum söz konusu. Yine teknik servise sorarım farklı bir şey söylerlerse buradan paylaşırım. Teşekkür ederim yardımlarınız için.. Görüşmek üzere.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı