RX550 sistemde ekranda dikey çizgiler çıkıyor

Cümleten hayırlı forumlar arkadaşlar. Bugünlerde ekran kartımda bir arıza mevcut. Görselleri aşağıya ekleyeceğim. Bazı zamanlar monitörü tamamen kaplıyor. Bazen hiç olmuyor. Bazen ise ilk açıldığında ekranın yarısına kadar çizgiler çıkıp sonra kayboluyor. Geçenlerde tamamen oldu. Ekranın ortasında kocaman beyaz bir çizgi çıktı. Ekran kartını söküp temizledim bir güzel (çok kirli değildi ama öyle yaparsam düzelir diye düşündüm). Sonrasında birkaç deneme yaptım ve açıldı. BIOS ekranına falan sorunsuz giriyorum. BIOS kısmından sonra masaüstüne geçiş noktasında problem başlıyor. Monitörümde problem yok. Kartı alalı da 2 sene kadar oldu. Kartımın modeli ASUS PH-RX550-2G-EVO 128 bit GDDR5 2 GB. Konu ile ilgili tecrübesi olanlar yardımcı olabilir mi?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-05-05 at 12.05.39 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-05 at 12.05.39 (2).jpeg
    135,4 KB · Görüntüleme: 31
  • WhatsApp Image 2022-05-05 at 12.05.39 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-05 at 12.05.39 (1).jpeg
    200,3 KB · Görüntüleme: 39
  • WhatsApp Image 2022-05-05 at 12.05.39.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-05 at 12.05.39.jpeg
    182 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Cümleten hayırlı forumlar arkadaşlar. Bugünlerde ekran kartımda bir arıza mevcut. Görselleri aşağıya ekleyeceğim. Bazı zamanlar monitörü tamamen kaplıyor. Bazen hiç olmuyor. Bazen ise ilk açıldığında ekranın yarısına kadar çizgiler çıkıp sonra kayboluyor. Geçenlerde tamamen oldu. Ekranın ortasında kocaman beyaz bir çizgi çıktı. Ekran kartını söküp temizledim bir güzel (çok kirli değildi ama öyle yaparsam düzelir diye düşündüm). Sonrasında birkaç deneme yaptım ve açıldı. BIOS ekranına falan sorunsuz giriyorum. BIOS kısmından sonra masaüstüne geçiş noktasında problem başlıyor. Monitörümde problem yok. Kartı alalı da 2 sene kadar oldu. Kartımın modeli ASUS PH-RX550-2G-EVO 128 bit GDDR5 2 GB. Konu ile ilgili tecrübesi olanlar yardımcı olabilir mi?
Kablolarda sıkıntı yoksa(ki sıkıntı olsa da masaüstü gelmesi ve performans sorunu olmaması lazım) %90 chipset veya VRAM arıza gibi oluyor bu şekilde. Garantisi varsa direkt gönderin zaten yapacak bir şey yok fakat garanti yoksa biraz problem. Çok büyük ihtimal donanımsal sorun.

Ekran kartı VRAM arızasında buna benzer görüntü bozulmaları meydana gelir ama bana çok ekran kartı ile alakası var gibi gelmedi. Kabloyu kontrol ettiniz mi?

Ekran kartı VRAM arızasında buna benzer görüntü bozulmaları meydana gelir ama bana çok ekran kartı ile alakası var gibi gelmedi. Kabloyu kontrol ettiniz mi?
Evet kabloları kontrol ettim. HDMI&DVI&DP hepsini denedim ayrı ayrı. Farklı kablolarda da aynı sorunla karşılaştım. İlginç olan şey ise dün akşam tekrarladı. Kartı tekrar söktüm. Standart Türk mantığı kapat aç ya da sök tak :) 3-4 defa bilgisayarı kapatıp açtım kendiliğinden düzeldi. Biraz daha bekleyip kartlar iyice düştükten sonra yeni bir kart alacağım gibi..
Kablolarda sıkıntı yoksa(ki sıkıntı olsa da masaüstü gelmesi ve performans sorunu olmaması lazım) %90 chipset veya VRAM arıza gibi oluyor bu şekilde. Garantisi varsa direkt gönderin zaten yapacak bir şey yok fakat garanti yoksa biraz problem. Çok büyük ihtimal donanımsal sorun.
Farklı kablolar ve aynı bağlantıda yine başka bir kablo ile de denedim fakat sorun aynı ne yazık ki :( Garantisi yok yeni bitti süre olarak. Olsa da kartı söküp temizlediğim için garanti dışında kaldı :) Yeni bir kart alacağız gibi görünüyor 3-5 aya. Çok teşekkür ederim hızlı cevap ve yönlendirmeleriniz için.

Farklı kablolar ve aynı bağlantıda yine başka bir kablo ile de denedim fakat sorun aynı ne yazık ki :( Garantisi yok yeni bitti süre olarak. Olsa da kartı söküp temizlediğim için garanti dışında kaldı :) Yeni bir kart alacağız gibi görünüyor 3-5 aya. Çok teşekkür ederim hızlı cevap ve yönlendirmeleriniz için.
Rica ederim. Eğer tamir yoluna giderseniz para bağlamamanızı öneririm. Arızalı şekilde elden çıkarmak ekonomik olarak daha uygundur bu şekilde.

Rica ederim. Eğer tamir yoluna giderseniz para bağlamamanızı öneririm. Arızalı şekilde elden çıkarmak ekonomik olarak daha uygundur bu şekil
Kartı bu şekilde satıp, elimdeki işlemciyi de çıkarıp (R5 1600 AF) Grafik kartlı bi işlemci alacağım. Şu an için çok fazla oyun oynamıyorum zaten. Uzun bir süre götürür daha sonra ekran kartı eklemesi yaparım :)

Kartı bu şekilde satıp, elimdeki işlemciyi de çıkarıp (R5 1600 AF) Grafik kartlı bi işlemci alacağım. Şu an için çok fazla oyun oynamıyorum zaten. Uzun bir süre götürür daha sonra ekran kartı eklemesi yaparım :)
En azından 2200G, 3200G gibi bir işlemci alarak çok performans kaybı da yaşamadan masrafsız bir şekilde halledebilirsiniz.

Öncelikle geçmiş olsun.
Anakart onboard varsa kabloyu takıp görüntü almayı deneyin.
Eğer onboard var ve görüntü geliyorsa sorun ekran kartında olabilir.
Bir de ekran kartınızı başka bir bilgisayarda deneme şansınız varsa deneyin.
Bir ihtimal de olsa denemeye değer en azından her yolu denemiş olursunuz.

En azından 2200G, 3200G gibi bir işlemci alarak çok performans kaybı da yaşamadan masrafsız bir şekilde halledebilirsiniz.
Direk olarak R5 5600G düşünüyordum açıkçası. Daha sonra da orta-ust düzey bı ekran kartı ile devam edebilirim. Şu an bakınıyorum sağa sola, duruma göre bir ayar çekeceğiz artık :))
Öncelikle geçmiş olsun.
Anakart onboard varsa kabloyu takıp görüntü almayı deneyin.
Eğer onboard var ve görüntü geliyorsa sorun ekran kartında olabilir.
Bir de ekran kartınızı başka bir bilgisayarda deneme şansınız varsa deneyin.
Bir ihtimal de olsa denemeye değer en azından her yolu denemiş olursunuz.
Teşekkür ederim. Ekran kartını farklı bir kasada denemedim. Onboard ile görüntü alabiliyoruz. Dediğim gibi ekran kartı takılı iken de görüntü alabiliyoruz. Masaüstü kısmı gelene kadar hiçbir problem yok. Bios vs. Tüm ayarların olduğu yere görüntü bozulması olmadan erişebiliyoruz. Ancak masaüstü kısmı geldiğinde sorunlar başlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı