RX5500 vs RX590 vs GTX1650 Super

Muzlusüt

Kilopat
Daha fazla  
Ryzen 3 1300X işlemcim var, ne kadar darboğaz olur bu kartlarda? RX5500'ün fiyatı iner mi? 21 aralıkta almayı düşünüyorum, en geç ocağın ortalarında ekran kartı alacağım. Sizce bekleyeyim mi?

AMD'nin (şimdilik) fazla satılmaması için çıkardığı (yada fiyatladığı) kartlardan biri

Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın

Kartın kendisi güzel. Performansına - güç tüketimine laf eden pek yok, polaris yanında parlıyor güç tüketimi ile ama bu kartı güncel fiyatıyla beğenen yok.

Bir kere 1408 steam işlemcisi içerdiği halde yani kırpılmış Navi 14 olduğu halde XT isimlendirmesi ile çıktı. Yani orijinal-kırpılmamış Navi 14 GPU'sundaki 1536 steam işlemci olmayacak.

1536 işlemcili esas ürünlerin tamamını Apple toptan almış gibi duruyor. Geri kalan kırpılmışlar kendin pişir kendin ye piyasasına yüksek fiyat ile sürüldü.

Muhtemel sebepleri:

- AMD elindeki 590-580-570 stoğunu bitirmeye çalışıyor. Bitirene kadar XT fiyatını cazip seviyenin dışında bilerek belirledi.

- AMD globalfoundries ile yaptığı en az 2021 sonuna kadar sürecek wafer al yada öde(WSA) anlaşması nedeniyle dökümcüye 14nm bir şeyler ürettirmek zorunda. Ceza yemeyeceği noktaya kadar gelmek için 2021 sonuna kadar 14/12nm 2700-2600-1600 I/O yanında 580-590-570 üretilip cazip fiyattan satışa devam edilecek. WSA sonuna kadar mecburen Polarise öncelik verilecek. Full Navi 14 Apple'a toptan verildiği için custom kırpılmış 5500XT önemsiz bir ürün olarak devam edecek.

- AMD TSMC ile yaptıkları WSA anlaşmasında 7nm ürüne olan talebi hafife aldı. Şu anda ekstra 7nm kapasite sorunu olduğu için de waferların çoğunu Zen 2 çekirdekli işlemci olarak kullanıp kapasiteyi özellikle sunucu işlemcisi tarafına aktarıp min üretimle kar maksimizasyonu yapmaya çalışıyorlar. Sınırlı sayıdaki waferdan Radeon 5500XT gibi kar oranı düşük ürünler çıkartmak yerine Zen 2 satmak istiyorlar. Bu sebeple 5500XT kırpılmış Navi 14 ile geldi ve pahallı belirlendi. Ürün çıkarttık mı çıkardık demek için piyasaya sunulmuş. Sanki ne kadar az satarsak o kadar iyi mantığı hakim yeni kapasite yaratana kadar.

-Nvidia 1650 Super fiyatlaması ve performansı ile AMD'yi şaşırttı.

Büyük ihtimalle gerçek anlık durum bu 3 ihtimalin her birinin etkili olduğu bir noktada.

WSA anlaşması ve 7nm kapasitesi sınırlı olmasaydı muhtemelen bu kart 570-590'ı emekli edecek, 140$'a kırpılmamış XT'yi ise 169$ a görecektik ve peynir ekmek gibi satacaktı.

TSMC kapasite açabilirse bu olay gerçekleşir diyeceğim de XT adını şimdiden kullandıklarına göre ve WSA anlaşmaları uzun dönemli yapıldığı için RDNA2 nesline yani 6500-6500XT ye kadar kapasite umutları yok demektir.

Sonuç: Güzel GPU, kötü fiyat. 220$ bile belirlese sınırlı kapasite her türlü satılacağı için AMD fiyatı yüksek belirledi.

Bu yazıyı alıntı yaptım, çok doğru bilgiler içeriyor fikir vermesini umuyorum.

Kart almak için biraz daha sabırlı olun, ocak ayını bekleyin ve fiyatlara göre seçimi o zaman yaparsınız.

Elimde sistem var sadece ekran kartı yok Rx580 vardı garantiye yolladım iade ettiler.Ocakta indirim olur mu vatanda? 21 Aralıkta alsam dahi 1 hafta sonra sınavlar başlıcak. Beklemem sıkıntı değil, 15 gün tatilde şart ama.

Elimde sistem var sadece ekran kartı yok Rx580 vardı garantiye yolladım iade ettiler.Ocakta indirim olur mu vatanda? 21 Aralıkta alsam dahi 1 hafta sonra sınavlar başlıcak. Beklemem sıkıntı değil, 15 gün tatilde şart ama.
Yılbaşı indirimleri yaklaşıyor. Aceleci olmamanızı tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı