RX5500 XT 8 GB'ı satıp 6000 TL'ye yakın kâr etmek

Bütçe
------

AKYLKINGS

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba dostlar iyi forumlar. Bugün size 16 yaşındaki bir gencin ufak çaplı kâr hikayesini anlatacağım.

Yaklaşık 1 ay önce 5 ay önce aldığım hazır sistemimle beraber gelen " XFX RX5500 XT 8 GB" kartımı 3800 TL'ye sattım. Bundan yaklaşık 2000 TL kâr ettim.

Sonra çileli bir şekilde kart aramaya başladım aynı benim gibi ekran kartını satan arkadaşlar gibi, sahibindene girdim. Girmez olaydım gözlerim bayram etti fiyatları görünce.

Sonra aklıma babamın tır şoförü olduğu geldi, Almanya'ya gidip geliyordu ve aklıma " neden yurtdışından 2. el almayayım ki" diye bir fikir geldi. Biliyorum çok riskli ama stokların gelmesini beklersem kuruyup kalacaktım galiba.
eBay kleinanzeigen uygulamasından (bilmeyenler için Almanya'nın sahibindeni)
Ekran kartı bakmaya başladım.

Orada da durum çok farklı değildi. Ama kesinlikle Türkiye fiyatlarından iyiydi. Genellikle ASUS ROG kartlar olmak üzere: RTX 2060, 2070,2080. RX 5600XT, 5700XT aramaya başladım. Birkaç tane buldum ama fiyat konusunda anlaşamadım.

Günler, haftalar geçti. Ümidim kesilmeye başladı artık. Ufaktan pişmanlığım da başlamıştı.

Bugün bir tane " ASUS ROG 5500XT" buldum. İstediğim kart değildi ama satmak için almaya karar verdim. Şansıma aldığım kişi de Türk çıktı 😂.

Fiyat konusunda biraz sıktım sağ olsun 260€'ye (2350 TL) kadar düşürdü. FurMark testleri ve sıcaklıkları gayet normaldi görüntülü aradım ve bana gösterdi. Bende almaya karar verdim ve aldım.

Sonra uygulamadan çıkarken Wraith Prism soğutucu gördüm. Sıfır kullanılmamıştı ve 25€ (230 TL) idi. Ryzen 7 3700X kutusu hediyesiyle onu da aldım.

Gelecek olan ASUS ROG 5500XT'yi satmayı düşünüyorum. Sizce akıllı bir hareket yaptım mı? Bu kartı satarsam 5500 TL gibi (yükselir alçalır) bir kar elde edeceğim.

Bu konu hakkında görüşleriniz neler? Saçma bulduğunuz bir yer var mı? Görüşlerinizi bekliyorum 🥳( aldıklarımın resmini aşağıya bıraktım)

Not: Satış veya tavsiye değildir.
Not 2: Wraith Prism soğutucuyu soğutması için değil görüntüsü için aldım o yüzden " 230 TL'ye daha iyi soğutucular vardı" demeyin biliyorum ama amacım görüntü sadece.

IMG-20210306-WA0034.jpg

IMG-20210306-WA0031.jpg

Satın biraz daha bekleyin ve RTX 3070 alırsınız 5000-5500TL'ye.
230TL'ye Wraith Prism'den daha iyi bir soğutucu yok bu arada. Hayırlı olsun.
T6 Ultra var.

Tekrar kart bulamayabilirsiniz.

230TL'ye Wraith Prism'den daha iyi bir soğutucu yok bu arada. Hayırlı olsun.

Olsun hocam. Bu kadarlık bir kârı kaçıramam. 5500XT yetmiyor artık.
Var.

Hayırlı olsun. 8 GB olduğu için mining canavarları uçarak atlar merak etme. :D

Umarım 😂
Satın biraz daha bekleyin ve RTX 3070 alırsınız 5000-5500TL'ye.

T6 Ultra var.

Bana fazla gelir bğyük ihtimal. 600W PSU ve Ryzen 5 3600 ile sıkıntı çıkartır bana. 3060 veya 3060 Ti ideal bana göre.
Merhaba dostlar iyi forumlar. Bugün size 16 yaşındaki bir gencin ufak çaplı kâr hikayesini anlatacağım.

Yaklaşık 1 ay önce 5 ay önce aldığım hazır sistemimle beraber gelen " XFX RX5500 XT 8 GB" kartımı 3800 TL'ye sattım. Bundan yaklaşık 2000 TL kâr ettim.

Sonra çileli bir şekilde kart aramaya başladım aynı benim gibi ekran kartını satan arkadaşlar gibi, sahibindene girdim. Girmez olaydım gözlerim bayram etti fiyatları görünce.

Sonra aklıma babamın tır şoförü olduğu geldi, Almanya'ya gidip geliyordu ve aklıma " neden yurtdışından 2. el almayayım ki" diye bir fikir geldi. Biliyorum çok riskli ama stokların gelmesini beklersem kuruyup kalacaktım galiba.
eBay kleinanzeigen uygulamasından (bilmeyenler için Almanya'nın sahibindeni)
Ekran kartı bakmaya başladım.

Orada da durum çok farklı değildi. Ama kesinlikle Türkiye fiyatlarından iyiydi. Genellikle ASUS ROG kartlar olmak üzere: RTX 2060, 2070,2080. RX 5600XT, 5700XT aramaya başladım. Birkaç tane buldum ama fiyat konusunda anlaşamadım.

Günler, haftalar geçti. Ümidim kesilmeye başladı artık. Ufaktan pişmanlığım da başlamıştı.

Bugün bir tane " ASUS ROG 5500XT" buldum. İstediğim kart değildi ama satmak için almaya karar verdim. Şansıma aldığım kişi de Türk çıktı 😂.

Fiyat konusunda biraz sıktım sağ olsun 260€'ye (2350 TL) kadar düşürdü. FurMark testleri ve sıcaklıkları gayet normaldi görüntülü aradım ve bana gösterdi. Bende almaya karar verdim ve aldım.

Sonra uygulamadan çıkarken Wraith Prism soğutucu gördüm. Sıfır kullanılmamıştı ve 25€ (230 TL) idi. Ryzen 7 3700X kutusu hediyesiyle onu da aldım.

Gelecek olan ASUS ROG 5500XT'yi satmayı düşünüyorum. Sizce akıllı bir hareket yaptım mı? Bu kartı satarsam 5500 TL gibi (yükselir alçalır) bir kar elde edeceğim.

Bu konu hakkında görüşleriniz neler? Saçma bulduğunuz bir yer var mı? Görüşlerinizi bekliyorum 🥳( aldıklarımın resmini aşağıya bıraktım)

Not: Satış veya tavsiye değildir.
Not 2: Wraith Prism soğutucuyu soğutması için değil görüntüsü için aldım o yüzden " 230 TL'ye daha iyi soğutucular vardı" demeyin biliyorum ama amacım görüntü sadece.

Eki Görüntüle 909967

Eki Görüntüle 909968

Güncelleme yapayım.

ASUS ROG 5500XT'yi 1 ay önce 4400'e sattım. 5800TL param oldu. Paramı Euro'ya çevirdim ve Euro yükseldi. Param 6500 TL oldu.

IMG_20210314_185636.jpg

5700 TL'ye ASUS Dual 2070s aldım. Geldi 3 gün oynadım ve 8000 TL'ye sattım. Normalde toplam 8500 TL nakit olması lazımdı ama babama teşekkür amaçlı 500 TL verdim.

IMG_20210410_203152.jpg

Kasamda ufak değişiklikler yaptım ve 600W'lık Cooler Master V3 PSU' mu 700W FSP Hydro serisine yükselttim. Kasamın önündeki fanları lian-li bora 12cm X 3 set ile değiştirdim (daha gelmedi) ve HDD aldım. 700 TL masraf yaptım. Ve 7300 TL para kaldı. Onunla da ya bu işe devam etmeyi ya da kendime kart alıp kenara çekilmeyi düşünüyorum. (babama bağlı biraz.)

IMG-20210417-WA0015.jpeg

Screenshot_2021-04-18-12-49-06-139_com.incehesap.web.web2.jpg

IMG-20210415-WA0017.jpeg

Yeni kart alınca tekrar güncelleme yapacağım.(2070s veya 2080 düşünüyorum kendim için. Satmak için ise duruma ve kâr durumuna bağlı)

Almanya'da hiç tanımadığın birine nasıl güvenip aldın? Hem de Türk :D

Vallaha riskli falan ama hem abiyle iyi anlaştık. Hem testlerini falan istedim görüntülü konuştuk. Sonra babam gitti elden aldı.

2070S'i bir Alman'dan aldım. Çeviri kullanarak Almanca konuştum ve gayet iyi anlaştık. Onu da elden teslim aldık. Resmen Türkiye'den Almanya'yı yönlendirdim şurada buluşun bunu yapın diye.

Yeni konular

Geri
Yukarı